ועידת ההיי-טק

"יזמים מנהלים יחסים עם עשרות קרנות במשך שנים, רק כדי לוודא שהם יצליחו לגייס הון"

רו"ח יניב כהן, BDO: "בעבר היו אומרים 'אם יש אפשרות תגייסו הון, וכמה שיותר' - היום אנחנו רואים שזה לא המצב ולא מה שיוביל את החברה לתוצאות טובות"

TheMarker
רו"ח יניב כהן
רו"ח יניב כהן

"כסף היה תמיד ועודנו הנושא המאתגר והמרכיב שחסר לכל חברה - לא משנה אם היא סטארט-אפ של שני אנשים או גורילה כמו Wework שכבר גייסה מיליארדים", כך אמר רו"ח יניב כהן, שותף וראש אשכול טכנולוגיה בחברת רואי החשבון והייעוץ העסקי BDO היום (ד') בוועידת ההיי-טק של TheMarker. "זה לא משהו חד פעמי, בכל שלב צריך כמויות אחרות של כסף ולפי שוויים שונים. אם בעבר היו שואלים כמה לגייס והתשובה היתה – 'כמה שיותר ולא משנה העיתוי', כיום אנחנו מבינים שזה לא המצב ולא מה שיוביל את החברה לתוצאות טובות.

"יש חשיבות לקורלציה בין העיתוי, השווי והיקף הכסף שהחברה באמת צריכה, והם צריכים להיות מבוססים על המצב העסקי שלה, ולא על גחמות של משקיע כזה או אחר. קמים פה אלף סטארט-אפים בשנה שמגייסים הון ראשוני (seed), וכדי לוודא שיהיו פה עדיין מאות חברות שיגיעו לסבב הגיוס השלישי צריך לדאוג שתהליך הגיוס מתבצע כמו שצריך".

כהן טוען כי על בסיס הניסיון של BDO, החברות המצליחות עושות זאת בהתאם לתנאים הבאים:

גיוס הון שני

"חשוב לוודא שהחברה עומדת באבני הדרך שהיא הגדירה בעבר; ושתוכל להראות קפיצת מדרגה לשלב הבא. בשלב כזה החברות הישראליות יגייסו לרוב כ-10 מיליון דולר לפי שווי של 60-30 מיליון דולר, כשקנה המידה שממנו מגיעים המספרים הוא חברות אחרות. כסף מישראל לרוב ניתן בשווי נמוך יותר מאשר אותן פעילויות של חברות שנמצאות קרוב לשוק בחו"ל. השימוש באותם כספים ילכו להוצאות הגדולות ביותר בשלב הזה, שנועד להרחבת צוות הפיתוח ובניית נוכחות ראשונית בחו"ל - הוצאות שכר. הכסף עצמו לרוב יגיע מחברות המבצעות השקעות ראשוניות, מימון המונים, וכיום רואים גם חברות השקעה פרטיות".

גיוס הון שלישי

"הכסף המשמעותי בגיוס כזה ילך לצמיחה. החברות יצפו לגייס כ-50 מיליון דולר, לפי שווי של יותר מ-100 מיליון דולר, והכסף כמעט תמיד יהיה כסף זר. השווי לא ייגזר מהשוואה לחברות אחרות (בנצ'מרק) אלא ממדדי ביצוע של החברות כמו הכנסות, מספר לקוחות, ערך לקוח ושיעורי צמיחה. השימושים של הכסף יהיו לבניית הדור הבא של הטכנולוגיה, פרישה גיאוגרפית וכניסה לשווקים חדשים. הכסף עצמו יגיע מקרנות השקעה פרטיות וקרנות להשקעה בשלבים מאוחרים, קרנות גידור ולעתים גם שחקנים מוסדיים".

הנפקה (IPO)

"הגיוס הגדול ביותר של החברה על ידי הנפקת מניות לציבור. לרוב השימוש בהון ילך לשיווק והעמקת המוצר והמכירות. המשקיעים הם הציבור והמוסדיים".

לדבריו, "לאורך השנים פגשנו מנכ"לים שמנהלים יחסים עם עשרות קרנות השקעה במשך שנים ארוכות, רק כדי לוודא שבעת הצורך הם יצליחו לגייס הון במהירות ובהיקפים הנדרשים להם להמשך צמיחת החברה. אולם כיום המצב הוא שהחברות צריכות להעסיק אדם במשרה מלאה ולהפעיל את ההנהלה הבכירה שלהן למטרה זו. כשאנחנו יוצאים עם החברות לרוד-שואו לפני ההנפקה, אנחנו רואים שהמנכ"לים לא יוצאים לבד עם סמנכ"ל הכספים, אלא עם קבוצה גדולה יותר של אנשים שמעורבים בקידום המוצר החשוב ביותר של החברה - המניה שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker