ועידת ההיי-טק

"רוב הפטנטים שנרשמים בישראל הם של חברות בינלאומיות"

כפיר לוצאטו, נשיא קבוצת לוצאטו, אמר בוועידת ההיי-טק של TheMarker: "לחשוש מחיקוי זה מצוין. אבל אנחנו לא יכולים לעשות 'ברוגז' עם סין"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ד"ר כפיר לוצאטו
ד"ר כפיר לוצאטוצילום: דודו בכר

בשיחה בין ד"ר כפיר לוצאטו, נשיא קבוצת לוצאטו, לעירד עצמון שמאייר, כתב ההיי-טק של TheMarker במסגרת כנס TechNovation, אמר לוצאטו כי יש שני מדדים בהם ישראל מובילה - מדד ההמצאתיות ומדד הרלוונטיות - כלומר לכמה מדינות ההמצאה רלוונטית. לדבריו, "ראינו שהפיתוחים של התעשייה הישראלית יודעים להגיע למדינות אחרות אף שבשנה האחרונה יש האטה בכיוון הזה".

כשיזמים נכנסים לסטארט-אפ, הם לא בהכרח מבינים איך לבנות חברה. האם הם מתייחסים לפטנטים כביורוקרטיה גרידא?

"אנחנו רואים הבדל גדול בין יזמים צעירים לבין יזמים מנוסים וותיקים, שמבינים את הצרכים הרבה יותר. היזמים הצעירים זקוקים להדרכה וליווי שיסביר להם מה אפשר וצריך לעשות עם פטנטים. ההסתכלות של יזם צעיר ולא מנוסה ברוב המקרים שטחית כי הם רואים בזה פתק שהם צריכים לקבל עבור המשקיע. אבל הם צריכים להבין שזה כלי שאתו הם הולכים לבנות את העסק והוא צריך לשרת את צורכי העסק.

"למשל, הם צריכים לדעת מה החברה, לאן היא רוצה להגיע, והאם הצעד שהוא מבקש לעשות עכשיו הולך לשרת את החלום שלך. במרבית המקרים התשובה היא לא".

תוכל לתת לנו מקרה בוחן של חברה מסוימת, למשל שלא רשמה פטנט וזה פגע בה או ההפך - שרשמה פטנט וזה הציל אותה?

"בדרך כלל זה לא שחור-לבן. היו חברות שרשמו פטנט בארה"ב כי שמעו שזה טוב לעשות משהו שם ולא טוב לעשות עסקים בסין למשל. הרבה החלטות מתקבלות משמועות ושיחות עם אנשים שיש להם ניסיון כזה או אחר אבל זה לא המקצוע שלהם".

זה נכון שרוב הפטנטים שנרשמים בישראל הם על ידי חברות בינלאומיות? ואיך זה משפיע על המשק?

"מספרית, זה נכון. אחת הסיבות שחברות זרות מגנות על הפטנט שלהן כאן, היא שאנחנו שוק משמעותי, שמתקרב ל-9 מיליון תושבים. סיבה נוספת היא שמפתחים כאן המון טכנולוגיה. חברה בינלאומית שמחפשת לעבוד עם חברה ישראלית קטנה, צריכה לגדר באופן ברור את הזכויות שלה, שהן בסיס טוב לשיתופי פעולה. סיבה נוספת היא שיש חברות בישראל שהן מובילות בתחום שלהן וחברות זרות רוצות להקשות על המתחרים. למשל, אם אני חברה ישראלית רצינית שרוצה לעשות פיילוט, וחברה זרה כבר רשמה את הזכויות בישראל, אם נרדמתי בשמירה, לא אוכל לעשות את הפיילוט בישראל".

אז מה בעצם החשיבות של פטנטים בעולם שבו כולם מחקים את כולם, בעיקר בסין? אתה חושב שצריך לחשוש?

"קודם כל, לחשוש מחיקוי זה מצוין. אבל אנחנו לא יכולים לעשות 'ברוגז' עם סין. אנחנו רוצים לעשות עסקים בסין או להקטין את הסיכוי שהסינים יגנבו את הרעיונות שלנו. אנחנו צריכים להגן על הקניין הרוחני שלנו גם בסין. או אם רוצים לעשות עסקים בסין, בדרך כלל צריך שותף סיני, ולצורך כך צריך להגן על הטכנולוגיה בסין אחרת השותף הסיני יחשוש מסיני אחר שיגנוב לו את הטכנולוגיה. כמובן שהייתי מעדיף לא להגיש פטנטים בסין כי זה קשה ומסובך ובסינית. אבל אין ברירה אם רוצים לעשות איתם עסקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker