ועידת ההיי-טק

זהר זיסאפל: "הדבר הכי חכם שאילון מאסק עשה היה לייצר מכונית ספורט"

היזם והמשקיע אמר היום בכנס Technovation כי מתקיימות כיום שלוש מהפכות בעולם הרכב ■ הוא מעריך כי יהיו רכבים אוטונומיים לחלוטין בעוד כ-15 שנה, ומסביר כיצד יושפע מכך ענף הנדל"ן

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
זהר זיסאפל
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

"אני אנסה לשכנע אתכם שמתרחשות בשוק הרכב שלוש מהפכות במקביל, שכל אחת מהן מספיקה כדי ליצור שיבוש (Disruption): מכוניות חשמליות, מכוניות אוטונומיות ותחבורה שיתופית" - כך פתח היום (ד') את דבריו היזם והמשקיע זהר זיספאל, מייסד-שותף ברד (RAD) תקשורת מחשבים, בכנס Technovation.

"זהו השוק הגדול ביותר בעולם, שהתפתח לאורך 100 שנה ללא מהפכות", אמר זיסאפל, "ואז הגיעה טסלה, שהיתה קריאת ההשכמה לתעשיית הרכב. היא לא הראשונה שייצרה רכב חשמלי, אך הדבר הכי חכם שהיא עשתה היה מיקום המוצר. הבעיה המרכזית ברכב החשמלי היתה הסוללה, שהיתה יקרה וכבדה - ולכן הטווח של הרכב היה מצומצם. מה שטסלה ייצרה הוא מכונית ספורט, שהיא קטנה יותר וניתן להסתפק בה בסוללה קטנה יותר. כמו כן, במכונית ספורט אין חשיבות למחיר הרכב: זו מכונית במחיר של 130 אלף דולר, שאותה קונה מי שיש לו  כבר מכוניות אחרות". הוא טוען כי "במכונית ספורט, מה שחשוב הוא תאוצה מהירה, כי בלאו הכי מהירויות הנהיגה בעולם מוגבלות, למעט בגרמניה".

לטענת זיסאפל, "מהפכת הרכב האוטונומי היא המעניינת ביותר, אבל היא לא מיידית אלא תדרוש עוד זמן. המכונית שלנו היום לגמרי ממוחשבת, ויש בה כ-100 מחשבים המחוברים אחד לשני. זה קרה בהדרגה, ולכן לכל רכיב במכונית שלנו יש מחשב נפרד. כדי לפתח רכב אוטונומי יש לפתח קודם כל חיישנים. באופן בסיסי, יש צורך בשלושה סוגים, אומר זיסאפל: "מצלמה, רדאר וליידאר (מכ"ם אור; ג'"ו). נדרשות גם מפות ו-GPS מדויקים הרבה יותר". לשיטתו, "הקושי העיקרי במכונית אוטונומית הוא לפתח את הנהג, את הבינה המלאכותית. עליה להבין את המרחב שסביבה, ולקבל החלטות מה לעשות מול מכוניות אחרות בכביש. מה יידרש כדי לתת לה רישיון נהיגה? אינסוף בדיקות והדמיות".

"התחבורה השיתופית היא המהפכה שמגיעה אלינו ראשונה", אומר זיסאפל. "לכן אובר (Uber) מצאה את עצמה עם הרבה מתחרים. ללא ספק - זה משפיע בצורה דרסטית על האופן שבו נשתמש במכונית. תהיה לכך השפעה ברורה על תעשיית הרכב עצמה. בשלב הראשון, למשל, ייצרו פחות מכוניות. כי מכונית אוטונומית יכולה להחליף את שתי המכוניות של משק הבית, שתסיע את כולם. בשלב השני, כנראה, שיעור ייצור המכוניות יגדל שוב, כי המכונית האוטונומית תיסע על הכביש הרבה יותר, ותישחק מהר יותר". בסוף, חוזה זיסאפל, "ייצרו אפילו יותר מכוניות אוטונומיות".

זיסאפל הוסיף כי "זה ישפיע גם על שווקים אחרים: ראשית, יצטרכו פחות נהגים. כיום, המקצוע הכי נפוץ בעולם הוא נהג. הרבה אנשים יצטרכו להחליף מקצוע". מאחר שהמהפכה לא תקרה בין לילה, הוא אומר, "פשוט ייכנסו לתחום פחות אנשים צעירים". בנוסף לדבריו, יהיה צורך במספר קטן יותר של מקומות חניה. "בארה"ב, למשל, יש ארבעה מקומות חניה על כל מכונית, מה שיפנה כמות אדירה של נדל"ן". השכרת רכב, מסביר זיסאפל, "היא תעשייה בבעיה מכיוון שאנשים משתמשים יותר באובר. מצד שני, אפשר יהיה להשתמש בציים שלהן לצורף שיתוף נסיעות".

האם הכבישים יהיו עמוסים יותר או פחות? זיסאפל אומר כי "מצד אחד, הנסועה (קילומטרז') תהיה גדולה יותר. מצד שני, הנסיעות יהיו יעילות יותר. מכוניות אוטונומיות יוכלו לא לשמור מרחק ביניהן – 2 שניות מרחק במהירות של כביש מהיר זה עוד 10 מכוניות באמצע".

זיסאפל מעריך כי בעתיד "יהיו פחות תאונות דרכים, כי המכונית האוטונומית לא שותה ולא מתעצבנת. לא נאפשר לרובוט להרוג אנשים ולכן נדרוש מלכתחילה יחס גבוה יותר של בטיחות מהמכונית האוטונומית". הוא מוסיף כי "ייקח המון זמן עד שיהיו מכוניות אוטונומיות. בהחלט לא ב-2022". לדעתי, בעוד 15 שנה לערך, תהיה מכונית אוטונומית לחלוטין" קובע זיסאפל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker