בעקבות איומי סייבר: בצה"ל הוחלט לספק אייפונים לקצינים בכירים

ההחלטה נעשתה בעקבות הערכות איומים, וניתוח ניסיונות של גורמים עוינים לחדור לטלפונים הניידים של מפקדים בכירים בצבא

שגיא כהן
שגיא כהן
חיילי מילואים באימון בדרום, בפברואר אשתקד
חיילי מילואים באימון בדרום, בפברואר אשתקדצילום: תומר אפלבאום

בצה"ל מעריכים כי מכשירי אייפון הם מאובטחים וחסינים יותר מפני ניסיונות חדירה ומתקפות סייבר, לפחות ביחס לאנדרואיד. לפיכך, הוחלט באחרונה בצה"ל כי טלפונים ניידים שנרכשים עבור מפקדים בכירים יהיו מסוג אייפון בלבד.

ההחלטה נעשתה בעקבות הערכות איומים, וניתוח ניסיונות של גורמים עוינים לחדור לטלפונים הניידים של מפקדים בכירים בצבא. מדובר צה"ל נמסר: "חיילי צה"ל ומשרתי הקבע זכאים לבחור את מכשיר הסלולר הפרטי שלהם על פי העדפותיהם וצרכיהם האישיים. צה"ל עוקב אחר ניסיונות התקיפה ומעדכן את ההנחיות ומענה ההגנה במרחב הסייבר בהתאם". הידיעה פורסמה לראשונה באתר ערוץ 7.

מערכת ההפעלה iOS של אפל נתפסת באופן מסורתי כחסינה יותר מאנדואיד בפני איומי סייבר, וירוסים ורוגלות. הסיבה העיקרית לכך היא חנות האפליקציות הסגורה והפיקוח ההדוק על האפליקציות על ידי אפל: משתמשים אינם יכולים להתקין תוכנות ואפליקציות חיצוניות על האייפון שלא דרך החנות הרשמית, בניגוד למצב באנדרואיד. כתוצאה מכך, משתמשי אייפון בדרך כלל אינם סובלים מתופעות מטרידות שמהן סובלים משתמשי אנדרואיד - כמו וירוסים, תוכנות זדוניות ואפליקציות שמקפיצות פרסומות ללא הסכמת המשתמש.

עם זאת, אייפונים בהחלט אינם חסינים לגמרי מפני איומי סייבר, בוודאי כשמדובר בתוקף מתוחכם ומתקדם. במקרים רבים הצליחו חברות סייבר וגופי ביון לחדור ולהשתיל תוכנות ריגול על מכשירי אייפון. אחת מהן היא NSO הישראלית: ב-2016 נאלצה אפל להוציא עדכון אבטחה לאחר שהתברר ש-NSO מצאה חולשת אבטחה שאיפשרה לה להתקין תוכנת ריגול על מכשירי אייפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום