מכה לוואווי: "גוגל תנתק את היחסים איתה ותחסום את האפליקציות בסמארטפונים"

על פי רויטרס, וואווי אמנם תוכל להמשיך להשיק מכשירים עם מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, אך במכשירים העתידיים שלה לא תהיה גישה לשירותים ואפליקציות גוגל כמו ג'ימייל, וגם לא גישה לחנות האפליקציות גוגל פליי

שגיא כהן
שגיא כהן
סמארטפונים של וואווי
סמארטפונים של וואוויצילום: AFP

גוגל מתכוונת להשעות חלק מיחסיה העסקיים עם ענקית הטכנולוגיה הסינית וואווי, בעקבות החרם של ממשל טראמפ על החברה, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. המשמעות עלולה להיות מכה קשה לוואווי: כל עוד המשבר יימשך, הסמארטפונים העתידיים שהחברה תשווק לא יכללו גישה לשירותי גוגל ולחנות האפליקציות גוגל פליי.

בשבוע שעבר הכניס ממשל טראמפ את וואווי לרשימה השחורה, דבר שמגביל את יכולתה לעשות עסקים עם חברות אמריקאיות. הנשיא גם פירסם צו שאסר על חברות אמריקאיות להשתמש בציוד שיוצר על ידי חברות טלקום זרות שמהוות איום ביטחוני על המדינה.

על פי רויטרס, גוגל תפסיק את היחסים עם וואווי "הכוללים העברת תוכנה וחומרה מלבד אלה המכוסים על ידי רישיון קוד פתוח". אם אכן כך יקרה, וואווי אמנם תוכל להמשיך להשיק מכשירים עם מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, אך המכשירים העתידיים שלה לא יוכלו לקבל עדכונים חדשים שתפיץ גוגל, לא תהיה בהם גישה לשירותים ואפליקציות גוגל כמו ג'ימייל, וגם לא גישה לחנות האפליקציות גוגל פליי. גוגל גם תפסיק שיתופי פעולה ותמיכה טכנית עבור וואווי. עם זאת, הנושא עדיין נמצא בדיונים פנימיים בגוגל. וואווי היא היצרנית השלישית בגודלה בעולם וב-2018 מכרה כ-200 מיליון מכשירים.

מנג ואנז'ו, סמנכ"לית הכספים של וואווי
מנג ואנז'ו, סמנכ"לית הכספים של וואוויצילום: HANDOUT/רויטרס

על פי דיווח בבלומברג, גם יצרניות השבבים קוואלקום, ברודקום, אינטל ו-Xilinx הודיעו לעובדיהן שהן מקפיאות את העסקים שלהם עם וואווי ולא יספקו להם רכיבים וטכנולוגיות עד הודעה חדשה.

אין לדברים אישור רשמי מצד החברות. אם כך יקרה, לדבר יכולה להיות השפעה גם על צרכנים בישראל שירצו לקנות מכשירי וואווי בעתיד. אמנם ההחלטה כנראה לא תשפיע על מכשירים קיימים שכבר נמכרו, אך במכשירים עתידיים שהחברה תרצה לשווק לא יהיו שירותים בסיסיים של גוגל - דבר שכמובן יהפוך אותם ללא רלוונטיים עבור לקוחות ישראלים (ובשאר העולם המערבי).

באחרונה אישרה וואווי כי השלימה פיתוח של מערכת הפעלה משלה עבור סמארטפונים ומחשבים, כשהיא נערכת לתרחיש שבו לא תוכל להשתמש במערכות ההפעלה של החברות האמריקאיות גוגל ומיקרוסופט.

המתיחות התמשכת בארה"ב לבין וואווי היא תוצאה של מספר סיבות – בין השאר החשש שציוד של חברת וואווי לרשתות סלולר מאפשר לחברה לאסוף מידע ולבצע ריגול במדינות זרות; וכן החשש מצד ארה"ב שוואווי תשיג עליונות טכנולוגית בעתיד שתאיים על ארה"ב. הרשויות בקנדה עצרו בדצמבר האחרון את סמנכ"לית הכספים של וואווי, מנג ואנז'ו, לבקשתה של ארה"ב, בשל טענות להפרת הסנקציות. היא ממתינה כעת להסגרה לארה"ב. רן ז'נגפיי, מייסד וואווי ואביה של מנג, הכחיש את האשמות הריגול וכל קשר לממשלת סין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker