משרד התחבורה אישר ליאנדקס להמשיך לערוך ניסויים ברכב אוטונומי בישראל

החברה הרוסית השלימה 1,000 ק"מ של נסיעות מבחן ברכב אוטונומי, ולאחר בדיקת התוצאות ניתן אישור להמשיכן ■ באחרונה גם מרצדס קיבלה אישור מהמשרד להפעלת רכב אוטונומי בישראל למטרות ניסוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית אוטונומית של יאנדקס בתל אביב

רכבים אוטונומיים ממשיכים לנסוע בישראל. אגף הרכב במשרד התחבורה אישר לענקית הטכנולוגיה הרוסית יאנדקס (Yandex) להמשיך את הניסויים ברכב האוטונומי בישראל. בנוסף, באחרונה אישר המשרד גם לענקית הרכב דיימלר (מרצדס-בנץ) לבצע ניסויים דומים בישראל – אך אלה טרם החלו.

בדצמבר הקודם הודיעה יאנדקס על קבלת אישור משרד התחבורה להתחיל בניסויים ברכב אוטונומי (שלב 4), שבמסגרתו נבחנות ונבדקות המערכות הטכנולוגיות הדרושות לנהיגה ללא נהג. כפי שפורסם ב-TheMarker, באחרונה הניסוי הראשוני הסתיים לאחר שהרכב של יאנדקס, טויוטה פריוס שעליו הורכבו המערכות המתאימות, הגיע ל-1,000 ק"מ בכבישים ציבוריים באזור תל אביב.

מדובר היה באישור זמני לניסוי קצוב בזמן ובקילומטרים. ועדה מקצועית שהוקמה באגף הרכב בחנה את תוצאות הניסויים, וכעת ממשרד התחבורה נמסר כי מנהלת אגף הרכב, עינת סגל, אישרה ליאנדקס להמשיך ולבצע אותם בכבישים ציבוריים – עם נהג מאחורי ההגה אשר אחראי על בטיחות הנסיעה. "הניסויים נבחנו תוך מתן דגש על אמינות המערכות הנבחנות, אמינות הרכב ובטיחות כלל משתמשי הדרך", נמסר.

סמנכ"ל בכיר תנועה של משרד התחבורה, אבנר פלור, מסר כי קידום טכנולוגיות חדשות ופיתוח מערכות רכב מתקדמות נעשה מתוך מטרה לקידום התעשייה הישראלית בתחום, והפיכתה למרכז פיתוח עולמי ומוקד משיכה ליזמים מכל העולם.

גם מרכז המו"פ המקומי של חברת דיימלר (מרצדס בנץ), קיבל באחרונה אישור לנסיעות של רכב אוטונומי בישראל. המרכז שממוקם בת"א ובראשו עומדת עדי אופק, מפתח טכנולוגיות שונות הקשורות ברכב המקושר וברכב האוטונומי. החברה כבר הביאה לישראל רכב המצוייד בטכנולוגיות כאלה - אך טרם החלו נסיעות בפועל.

במקביל מתבצעים בישראל כמה פיילוטים וניסויים נוספים ברכב אוטונומי, ובהן של מובילאיי (שנערכת להשקת שירות נסיעות אוטונומי משותף עם פולקסווגן) וג'נרל מוטורס. בנוסף, ב-2020 מתוכנן להתחיל לפעול באשדוד אוטובוס אוטונומי, במסגרת שיתוף פעולה בין חברת ST אנג'נירינג הסינגפורית, עיריית אשדוד וחברת BWR הישראלית. השנה צפוי להתחיל לפעול שאטל אוטונומי של Navya הצרפתית באוניברסיטת בר אילן.

דמיטרי פולישוק, ראש פעילות הרכב האוטונומי ביאנדקס, מסר בתגובה לפניית TheMarker: "ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם שכבר ביססו פרוצדורות לניסויים של רכב אוטונומי בכבישים ציבוריים. המכוניות האוטונומיות של יאנדקס השלימו בהצלחה את השלב הראשון בניסוי, שמטרתו היתה להוכיח שהן מציגות את רמת הבטיחות הדרושה. אנו שמחים להמשיך את הניסויים בשיתוף פעולה עם משרד התחבורה. הבדיקות בישראל חשובות כי אנו עובדים על טכנולוגיה שניתן להרחיבה ולהשתמש בה ברחבי העולם. ישראל הרחיבה את טווח תנאי הניסויים עבור המכוניות שלנו, שכן האקלים והתנועה בישראל שונים מאוד ממה שיש אצלנו ברוסיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker