האקו-סיסטם הישראלי: במקום הרביעי בעולם

על פי חברת סטארט-אפ בלינק השוויצית, תל אביב במקום השישי בדירוג הערים ■ גם באר שבע נכנסה לראשונה לדירוג במקום ה-180: "עיר הבה"דים, הטבות לפריפריה ורישיון לחממה סייעו לכך", אומרת מנכ"לית לאומי-טק

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב
תל אביבצילום: אייל טואג

האקו-סיסטם הישראלי מדורג במקום הרביעי בעולם - כך על פי רשימה של 125 מדינות מטעם החברה השוויצית סטארט-אפ בלינק (StartupBlink), שפורסמה היום (ג'). באותה רשימה מדורגות חמש ערים ישראליות מבין אלף ערים תומכות חדשנות ברחבי העולם, ובראשן תל אביב, במקום השישי. עוד ברשימה: ירושלים במקום ה-58, חיפה ובאר שבע במקומות ה-178 ו-180 בהתאמה, ובמפתיע, נהריה במקום ה-883.

ומי נמצא לפני תל אביב? במקום הראשון ברשימת הערים נמצא מפרץ סן פרנסיסקו. אחריו ניו יורק ובמקום השלישי לונדון. במקומות הרביעי והחמישי נמצאות לוס אנג'לס ובוסטון, בהתאמה. כמו כן, שלוש המדינות שנמצאות לפני ישראל הן ארה"ב, בריטניה וקנדה, על פי הסדר.

בסטארט-אפ בלינק מסבירים כי המתודולוגיה של הרשימה מבוססת על אלגוריתם שהיא פיתחה ובו שלושה מרכיבים עיקריים: כמות, איכות והסביבה העסקית של תעשיית ההיי-טק המקומית. ראשית, האלגוריתם מחשב את מספר הסטארט-אפים יחד עם סך האקסלרטורים, מתחמי עבודה משותפים ואירועי סטארט-אפ בכל עיר.

מפרץ סן פרנסיסקו
מפרץ סן פרנסיסקו. מספר 1

שנית, איכות הסטארט-אפים מחושבת לפי שווי, מספר לקוחותיהם וכן על פי מספר "הפנתאונים" (חברות בעלות השפעה גדולה על האקו-סיסטם המקומי, כמו סמסונג או מיקרוסופט) בכל מדינה ועיר. לבסוף, האלגוריתם נסמך על דו"ח הבנק העולמי, המודד את הקלות בה ניתן לסחור ולעשות עסקים בכל אזור. כך, למשל, מקומות בהם נחסמו אתרים בעלי חשיבות עסקית - כמו גוגל לינקדאין - יקבלו דירוג נמוך יותר.

כמו כן, סטארטפ-אפ בלינק השתמשה במאגרי המידע של קראנצ'בייס (CrunchBase) וסימיליאר-ווב (SimilarWeb). לצורך הרכבת הדירוג, חברה סטארט-אפ בלינק לשותפים מקומיים במדינות שונות, בהם בנק לאומי-טק בישראל. "אחד הדברים המעניינים ברשימה הוא שבאר שבע נכנסה השנה לראשונה למקום 180 - זאת לאחר שהיא הוכרזה כבירת הסייבר וקרן JVP הקימה בה חממות טכנולוגיה", אומרת יפעת אורון, מנכ"לית לאומי-טק.

"מרבית הפעילות בבאר שבע הוצתה על ידי התערבות המדינה, כמו מעבר עיר הבה"דים, הטבות לפריפריה ורישיון לחממה טכנולוגית. אני בטוחה שזה מה שהכניס אותה לרשימה", אמרה אורון בשיחה עם TheMarker. "להערכתי, מוסדות אקדמיים הם חלק מהחישוב, ובאופן כללי, אנחנו רואים שמרכזים טכנולוגיים בעולם נסובים סביב אוניברסיטאות, שמהן מגיע הטאלנט", אמרה.

אורון מציינת כי סין ירדה מרשימת 20 המדינות המובילות - והיא ניצבת במקום ה-27. להערכתה, "זו תוצאה של שילוב בין הגבלת שימוש בפייסבוק וגוגל - ומגבלות שפה. בתוך כך, ניתן להסתכל על ערים ספציפיות, כמו בייג'ינג ושנחאי, שנמצאות במקומות מאוד גבוהים (17 ו-31, בהתאמה). ואולם סין, ככלל, איבדה נקודות. חלק מהסיבה לכך", היא אומרת, "עשוי להיות קשור במלחמת הסחר עם ארה"ב". עם זאת, היא מציעה כי ייתכן שקשה יותר לנטר את הנעשה בתוך סין ללא שימוש ברשתות חיצוניות ואולי מצבה לא הידרדר בפועל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker