קומו פיטרה עשרות עובדים: "ההוצאה שלנו היתה גבוהה מהגידול בשוק"

בחברה עבדו עד לאחרונה 110 איש וכעת נותרו בה 70-60 עובדים, ובהם 40 בישראל ■ לדברי מנכ"ל קומו, לירן מיוסט, החברה בחרה לערוך שינוי ארגוני כדי להתאים את עצמה לקצב הגידול בשוק הקמעונות: "קומו תמשיך במסורת חלוקת דיווידנדים לעובדים"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
מכונות קפה ומשחקי וידאו בחברת Como
מכונות קפה ומשחקי וידאו בחברת Comoצילום: גלית הירשפלד
עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר

קומו (Como), המפתחת מוצרים לניהול לקוחות, מאשרת כי פיטרה עשרות מעובדיה בחודשיים האחרונים. "היינו עד היום כ-110 עובדים, ורמת ההוצאה שלנו היתה גדולה מאוד ביחס לקצב הגידול של השוק", אמר ל-TheMarker לירן מיוסט, המנכ"ל החדש של קומו. "בחברה נשארו בין 60 ל-70 איש, כשמתוכם 40 עובדים בישראל".

מיוסט הסביר כי שוק הקמעונות הפיזי - ובפרט רשתות מזון, מסעדות וברים - שבו נמצאים מרבית לקוחותיה של קומו, אינו נהנה מצמיחה מואצת. "זה לא גיימינג באינטרנט. למרות זאת, אנחנו לא סובלים מנטישת לקוחות".

לדבריו, בגלל מצב השוק, בחרה החברה לערוך שינוי ארגוני כחלק מתכנון עתידי ולא בשל קשיים כלכליים. כחלק מהשינוי, הוחלף רונן שילה, מייסד ועד לאחרונה מנכ"ל קומו, במיוסט. שילה עבר לתפקיד יו"ר החברה. מיוסט אמר כי העובדים שפוטרו נהנו מחבילת פיצויים נדיבה, הכוללת תגמול שווה ערך למשכורת בת חודשיים. "גל הפיטורים עצמו נערך לפני חודשיים וחצי", הוא מעיד.

קומו נודעה בדיווידנדים הנדיבים שהיא נהגה לחלק לעובדיה ולבעלי המניות שלה. כך, למשל, חילקה החברה 50 מיליון דולר ב-2015 ובשנה שלאחר מכן 80 מיליון דולר. על אף השינוי הארגוני, מבטיח מיוסט כי מנהג זה לא ישתנה. "זו מסורת שרונן (שילה) הנהיג וכולנו שמחים להמשיך אותה", הוא אמר, העובדים מחזיקים בנתח גדול ממניות החברה. שינוי המבנה הנוכחי אף עוזר לנו לייצר תכנית אופציות חדשה עבורם".

מיוסט הסביר כי "העובדים הם חלק מהותי מהחברה, ועם זאת, הם יקרים. יכולנו להחליף חלק מהם בעובדים זולים יותר על ידי מיקור חוץ, אבל מעולם לא החלפנו מישהו באדם אחר בשכר נמוך יותר. אנחנו רואים את העובדים כשותפים מלאים. החברה לא מחזיקה עובדי קבלן - גם עובדי הניקיון והתחזוקה מקבלים את מלוא התנאים".

"כמעט כל מי שמפעיל מועדון לקוחות - הוא לקוח שלנו"

קומו שימשה כחטיבת המובייל של חברת קונדואיט (Conduit), שפיתחה סרגלי כלים מותאמים אישית וב-2012 הפכה לחברת האינטרנט הראשונה ששוויה חצה את רף מיליארד הדולר. ב-2014 התפצלה החברה, וחטיבת סרגלי הכלים שלה התמזגה עם חברת פריון (Perion).

מאז, פועלת קומו כחברה עצמאית המפתחת יישומונים ומועדוני לקוחות וירטואליים לרשתות קמעונות, תוך שימוש בנתונים ליצירת חוויה מותאמת אישית. "בישראל אנחנו מובילי שוק ונמשיך להיות. כמעט כל מי שמפעיל מועדון לקוחות בישראל - כמו ג'פניקה, מוזס וריבר (Rebar) - הוא לקוח שלנו. אנחנו צומחים גם במזרח התיכון, גם באמריקה הלטינית וגם בארה"ב", אמר מיוסט.

ב-2015, רכשה קומו את קיפרז (Keeprz) תמורת 50 מיליון דולר. מיוסט היה במקור אחד ממייסדי קיפרז, יחד עם יאיר הולצר, דני אלבוחר ואורית בליצר-צור. החברה פיתחה פלטפורמה ליצירת נאמנות ואינטראקציה בין עסקים ללקוחות שלהם שבה משתמשת קומו. המערכת של קיפרז מאפשרת לעסקים קמעונאיים מערכת ניהול חכמה שמספקת נתונים על התנהגות הקונים שלהם, ואפליקציה שדרכה הם יכולים לקיים קשר אינטראקטיבי עם הלקוחות.

קומו, המחזיקה במשרד בנס ציונה, היא האחרונה בסדרת חברות בהיי-טק הישראלי שביצעו סבבי פיטורים, ובהן איירובוטיקס, ARM אימפרבה ופייפאל. חלקן - כמו חברת האם של מרלבורו, אלטריה (Altria), אדובי (Adobe), סירס (Sears) ולדברוקס (Ladbrokes) - אף השביתו לחלוטין את פעילותן בישראל. עם זאת, ראוי לציין כי גל פיטורים זה לא צפוי להקשות על עובדים אלה למצוא עבודה חדשה ואינו מצביע על מגמה ניכרת בתעשיית ההיי-טק בכללותה. על פי הערכות, מאות עובדים פוטרו בסך הכל.

על פי דו"ח סטארט-אפ ניישן סנטרל מסוף 2018, כ-300 תאגידים רב-לאומיים מפעילים כיום פעילות מחקר ופיתוח בישראל ב-360 משרדים שונים, לצד יותר מ-6,000 סטארט-אפים בשלבי צמיחה מגוונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker