חברת ההשקעות של מיטב דש גייסה 30 מיליון דולר לקרן חדשה

מיטב דש משמשת בעלת השליטה בליקווידיטי, שגייסה את הקרן מ-50 משקיעים פרטיים ■ החברה מקבלת נתח מהכנסותיהן העתידיות של החברות שבהן היא משקיעה, לתקופה של עד שנתיים

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דשצילום: רמי זרנגר

בית ההשקעות מיטב דש דיווח היום (ג') לבורסה כי קרן ליקווידיטי (LIquidity) קפיטל השלימה סגירה ראשונה של קרן בהיקף 30 מיליון דולר. ליקווידיטי הוקמה למטרת השקעה בחברות סטארט-אפ בשלבי צמיחה בעלות מודל תוכנה כשירות (SaaS). כ-54% מחברת הניהול של הקרן - שמה ליקווידיטי גם כן - נמצאים בחזקת מיטב דש . מהקרן נמסר כי בכוונתה לגייס קרן ראשונה בהיקף 150 מיליון דולר בסך הכל.

תשואת קרן ליקווידיטי מבוססת על נתח מהכנסותיהן של החברות בהן היא משקיעה. הקרן מעניקה מימון לחברות בשלבי צמיחה, ואילו הן מתחייבות להשיב לה תשואה על הסכום באמצעות תזרים הכנסות החברה. "חיפשנו פתרון המממן את צמיחת החברה, ללא שעבודים להלוואות בנקאיות וללא דילול אחזקות היזמים בהשקעות פרטיות", אומר רון דניאל, מנכ"ל חברת הניהול של ליקווידיטי, בשיחה עם TheMarker. הוא מציין כי החברה התחילה לפעול ביוני 2018, "אולם רק היום אנחנו יוצאים מתחת לרדאר".

על פי מדיניות הקרן, משקיעה ליקווידיטי בחברות בעלות הכנסה שנתית גבוהה משלושה מיליון דולר ושיעור צמיחה גבוה מ-30% בשנה. דמי הניהול בקרן הינם 1.25%. בנוסף, 8% הראשונים מהתשואה השנתית מחולקים למשקיעים, לפני שהקרן מתחילה לגבות דמי הצלחה בסך 25% מהתשואה העודפת. חברת הניהול של הקרן הוקמה על ידי דניאל יחד עם ירון סלע, המכהן כמנכ"ל הטכנולוגיה.

לדברי דניאל, ליקווידיטי חוזה את הכנסותיהן העתידיות של החברות בהן היא משקיעה הודות לאלגוריתם, המשקלל 15 פרמטרים של ביצועי החברות, כמו עלות ממוצעת לגיוס לקוח חדש, "אורך החיים" ממוצע של לקוח ושיעור נטישת הלקוחות. "הטכנולוגיה מתממשקת למערכות ראיית החשבון וה-CRM של החברה. זה יוצר השקפה רציפה וחוזה את את התזרים של החברות לטווח קצר ובינוני. אנחנו נכנסים כשותפים כשאנחנו צופים שביצועיהן של חברות יהיו קרובים למטרות שהן הציבו לעצמן", הוא מסביר. "אפשר לכנות זאת הימור מושכל".

"זו חברת ביג-דאטה טכנולוגית", טוען אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש. לדבריו, ניתן ללמוד על כל חברה אם ביכולתה לגייס כספים וכמה הון נמצא בקופתה בכל רגע נתון. "זו מערכת שכל הזמן מתקנת את ההערכות שלה", אומר רביב. "פעמים רבות, אנחנו מלמדים את החברות דברים שהן לא ידעו בעצמן - אנחנו יכולים לומר להן מתי כדאי להן להאיץ או להאיט את צמיחתן", אמר.

השניים אומרים כי המערכת אף משמשת את ליקווידיטי לביצוע בדיקת נאותות (Due Diligence) "חצי אוטומטית" בחברות בהן היא שוקלת להשקיע. הם מבטיחים כי "התהליך כפוף לחיסיון ואבטחת מידע. תוך כמה ימים אנחנו נותנים לחברה תשובה. כך הספקנו לבדוק 500 חברות תוך חצי שנה, ובהן עשרות חברות שעבורן ביצענו בדיקות יותר מעמיקות".

החברה סירבה למסור באילו חברות השקיעה עד כה, וכן מיהם 50 המשקיעים הכשירים מהם גייסה ליקווידיטי את הקרן - זאת למעט מיטב דש, שהשקיעה בקרן 7 מיליון דולר. מלבד מיטב דש, כל המשקיעים בקרן בשלב זה הינם פרטיים או משרדים משפחתיים (Family Office). עם זאת, החברה מסרה כי בכוונתה לגייס הון גם ממשקיעים מוסדיים בהמשך הדרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker