חזון חדשני: טופס 17 לא יעניין, תוכנה תדאג לכל הסוגיות הביורוקרטיות

רועי שטרנין, מנהל חדשנות במכון המחקר הרפואי הלאומי של אוסטריה, דיבר בכנס TheMarker על המחלה שהוא סובל ממנה ועל החזון האוטופי שלו למערכת שתקשר בין רופאים למטופלים

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
רועי שטרנין
רועי שטרניןצילום: עומר הכהן
עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר

"האירוע הכי חמור שאני זוכר היה כשישבתי מול רופא לצד ההורים שלי והוא אמר להם שלעולם לא אלך לאוניברסיטה, לא אלד ילדים ולא אתחתן. הוא הציע להורים שלי לשאול כיסא גלגלים מיד שרה ולקחת מזרן נוח. באותו יום הייתי צריך להחליט אם להתאבד או לרפא את עצמי", סיפר היום (ג') היזם רועי שטרנין, המכהן כמנהל חדשנות במכון המחקר הרפואי הלאומי של אוסטריה, בכנס הדורות הבאים של TheMarker. "החלטתי לבחור בחיים", אמר.

שטרנין אמר כי בגיל 23 הוא חש ברע, ומאדם בריא לגמרי הפך חולה המרותק למיטה, שכל תזוזה שלו כרוכה במאמץ. לעתים הגיע לכדי עילפון. הרופאים לא הצליחו לאבחן את מחלתו, וטענו שהיא נפשית ולא גופנית. "נאלצתי לקחת אחריות למצבי. ישבתי שנתיים במיטה ונאלצתי ללמוד בעצמי רפואה", אמר. שטרנין גילה כי הוא סובל מתסמונת פוטס (POTS), שיבוש במערכת העצבים האוטונומית. הוא נשלח לבדיקות בבית החולים איכילוב ושם אישרו את הדיאגנוזה. "נאלצתי לתכנן בעצמי את תוכנית השיקום שלי. אף מוסד שיקומי לא הסכים לקבל אותי", שחזר.

"בגיל 27 למדתי ללכת מחדש", הוסיף. "הקמתי מיזמים חברתיים והיום אני עומד להקים תנועה שתקרב בין רופאים ומטופלים". לפי החזון האוטופי שלו, "אם הרופא הראשון שהיה רואה אותי היה מקשיב לתסמינים שלי ובמקום להקליד, היה יכול להביט במסך כשברקע פועלת מערכת תמיכת החלטה שמקשיבה לתסמינים שאני מתאר ומנתחת את המידע שאני מספק - לאחר האבחנה, בית החולים היה אמור לשלוח אותי לקהילה שבה אני מנוהל על ידי רופא שדואג לכל צרכיי. המונח טופס 17 לא מעניין אותי, משום שיש תוכנה שדואגת לכל הסוגיות הביורוקרטיות".

לדברי שטרנין, החזון הזה מורכב מכמה מיזמים במקומות שונים בעולם, "למשל באוסטריה אנחנו עובדים על תוכניות שבהן משלבים את המטופלים כחברי הנהלה בכל מוסד רפואי. בכל מחקר, מצוותים יחד חוקר ומטופל. אנחנו במקביל מפתחים צ'ט בוט שיגשר על הפער בין הפגישות האישיות של רופאים וחולים כרוניים. לעתים באים אלינו בטענות שאנחנו באים לדוקטור גוגל, אבל כיום אין לנו אופציות אחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker