יו"ר רשות החדשנות: "המפעל החדש של אינטל ייצור מסה קריטית לטובת המשק הישראלי"

ד"ר עמי אפלבאום: "אינטל לא גדולה מדי - אין דבר כזה" ■ לדבריו, אין לחשוש מתלות בענקית השבבים: "גם אם תקטן פעילותה בישראל, החברה תעניק תרבות עבודה ואסטרטגיה - הדברים האלה לא עוזבים את הארץ"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל אינטל בקרית גת
מפעל אינטל בקרית גתצילום: דוברות אינטל

"הקמת המפעל השלישי של אינטל בישראל תיצור מסה קריטית, שהשפעתה על המשק הישראלי תהיה הרבה יותר גדולה מ-40 מיליארד השקלים שהחברה תשקיע" - כך אמר היום (ד') ד"ר עמי אפלבאום, היו"ר והמדען הראשי של רשות החדשנות הממשלתית, בשיחה עם TheMarker. אפלבאום ציין כי חוות דעתה של רשות החדשנות לא התבקשה בנושא הקמת המפעל, במהלך המשא ומתן עם משרד האוצר.

ד"ר עמי אפלבאום

"כנשיא קלא טנקור לשעבר, אני מגיע מתעשיית המוליכים למחצה, והיינו ספקים לאינטל. אני מבין היטב את המשמעות של הקמת מפעל בעל הטכנולוגיות הכי חדישות בהיקף כה גדול. זה ישפיע מאוד על האקו-סיסטם של החברות והקבלנים הפועלים בשיתוף עם אינטל", אמר אפלבאום.

"ההשקעה של אינטל דורשת מאיתנו להמשיך בהיערכות ולהגדיל את מספר העוסקים בהיי-טק הישראלי", הוסיף, והזכיר כי יש מחסור בן 11 אלף מהנדסים בתעשיית ההיי-טק הישראלית. "אני קורא לממשלה לא להכפיל, אלא לשלש את את מספר הלומדים במכללות, באוניברסיטאות ובמסלולים חוץ-אקדמיים בתחומים הטכנולוגיים. לא כולם צריכים להיות בעלי תואר שלישי ואנשי מחקר ופיתוח. אינטל לא מביאים מו"פ, אלא משרות ייצור - מהנדסים וטכנאים שיקבלו שכר היי-טק ויתרמו רבות לתמ"ג הישראלי. הייתי שמח לראות חברות רב-לאומיות נוספות מכריזות על מהלכים דומים לשל אינטל".

לדברי אפלבאום, אין סיבה לחשוש מכך שאינטל מבצרת את מעמדה כמעסיקה הגדולה ביותר בתעשיית ההיי-טק בישראל, וגם אם פעילותה בארץ תצטמצם, לא צפוי כי המשק ייפגע אנושות: "למשל, בטר-פלייס (חברת הרכב החשמלי שגייסה 850 מיליון דולר לפני שנסגרה, ע"ש) היתה גדולה והתרסקה, אולם מבין עובדיה לשעבר צמחו 40 סטארט-אפים חדשים. מה שאינטל מעניקה בתרבות עבודה, באסטרטגיה ובשיווק לעובדים שלה - לא יעזוב את הארץ.

"תפקידנו כממשלה הוא לדאוג שליזמים שיצאו בעתיד מאינטל יהיה את האקו-סיסטם ואת הסיוע הדרושים כדי לתקן כשלי שוק, וכדי לעזור להם להצמיח את הדבר הבא. לא צריך לחשוש מגודלה של אינטל. היא לא גדולה מדי - אני טוען שאין דבר כזה".

הדברים נאמרו הבוקר בטקס השקת קומת הסטארטאפים של ישראל במרכז פרס לשלום ולחדשנות. בטקס נטלו חלק מנכ"לי 50 חברות הטכנולוגיה המובילות בישראל.

תגובות

על סדר היום