מי צריך פרטיות? הצעירים מוכנים שיידעו עליהם הכל ברשת

סקר שערכה הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים חושף התנהלות מדאיגה של בני נוער ברשת ■ קרוב ל-50% מהם מאשרים אנשים זרים ברשתות חברתיות ■ רק 3% מעדכנים סיסמאות בתדירות גבוהה

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אין דגש על הגנה דיגיטליתצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס
רפאלה גויכמן

מחצית מבני הנוער בישראל מאשרים אנשים זרים ברשתות חברתיות וכ-80% לא מתייחסים למדיניות הפרטיות כשהם מתקינים אפליקציות. כך מגלה סקר שערכה הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים.

מהסקר שערכה הרשות בקרב יותר מ-800 ישראלים מעל גיל 14 עולה כי יש פער משמעותי בין המודעות לפרטיות של בני נוער לעומת מבוגרים. הסקר מראה כי המודעות בקרב הורים לפרטיות ילדיהם עלתה - ו-80% לא משתפים עליהם מידע ברשתות החברתיות.

הסקר אף מראה כי 48% מבני 17-14 מאשרים אנשים שאינם מכירים ברשתות החברתיות, לעומת 22% בלבד מבני 55-35. בסקר אף יש התייחסות בנוגע להגנה על מידע דיגיטלי. רק 3% מבני הנוער עד גיל 17 מעדכנים סיסמאות בתדירות גבוהה, לעומת כ-20% מבני 35 ומעלה.

עוד עולה מהסקר כי כי קטינים נוטים להתעלם מתקנוני פרטיות בעת הורדת אפליקציות. 21% בלבד מבני הנוער ענו כי הם שוקלים את מדיניות הפרטיות כאשר הם מורידים אפליקציות. 77% לא טורחים לקרוא הסבר תמציתי של מדיניות ההורדה, לעומת בני 35 ומעלה, שמגלים ערנות גבוהה יותר בנוגע לפרטי המדיניות, ובררנים יותר בנוגע לאישור הרשאות.

פורטנייט. חברות המשחקים משתמשות לעתים קרובות בטכניקות מעולם ההימורים על מנת ליצור הכנסותצילום: בלומברג

בכנס הגנת פרטיות ילדים שערך איגוד האינטרנט לפני שנתיים, הציג הארגון כיצד מדי שנה עולה שיעור ההורים המפרים את פרטיות ילדיהם. בדו"ח שהוצג בכנס הודגש כי קטינים נחשבים קבוצת אוכלוסיה מוחלשת, הנאלצת להסתמך על שיקול דעתם של הורים המפרים את פרטיותם. לדוגמה, כשהם מעלים תמונות שלהם לרשת או מפרסמים פוסטים הנוגעים להם.

דו"ח מצב האינטרנט שפירסמה בזק בדצמבר 2018 הראה כי יש עלייה בשימושים השונים בסמארטפונים; בצפייה בסרטוני וידאו ביוטיוב ובנטפליקס; בביצוע שיחות צ'ט בווידאו ובשימוש באפלקציות של רשתות חברתיות, בעיקר אינסטגרם.

שליש מההורים חושפים את ילדיהם למסכים עוד לפני גיל שנה. 43% מההורים לא מגבילים את זמן המסך של ילדיהם והדוח הראה כי זמן הממוצע שהם שוהים מול מסכים עומד על 3.3 שעות ביום - הסיבה הבולטת לכך היא המשחק פורטנייט.

"בני נוער הם אזרחי העתיד שייאלצו להתמודד עם ההשלכות של מעשיהם היום ברשת", מציינת עו"ד גילי בסמן ריינגולד, היועצת המשפטית של הרשות  להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. "כל תוכן ותמונה שהם מפרסמים יישארו לתמיד - מה שעשוי לשחק לרעתם בחייהם הבוגרים. חשוב שהמידע האישי שלהם יישאר ברשותם. המפתח לכך הוא מודעות והבנה שניתן לקחת שליטה על הנעשה ברשת", היא הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker