תיקון חוק זכויות יוצרים נכנס לתוקף: 3 שנות מאסר למי שיציג תוכן פיראטי ברשת

החוק מגביר את הענישה על הפרת זכויות יוצרים ברשת – אף שבעידן הנוכחי הטכנולוגיה מאפשרת לעקוף את החסימה ■ התיקון מסדיר שימוש בתמונות של צלמים מקצועיים, ולרוב הם יוכלו לתבוע ללא הוכחת נזק גופים מסחריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תיקון חוק זכויות יוצרים, שעוסק בשיתוף פיראטי של תכנים ברשת, נכנס הבוקר לתוקף אחרי שבע שנות דיונים. התיקון יאפשר להגביל גישה לאתרי צפייה ישירה או לאתרים שמאפשרים הורדת קובצי מוזיקה, סרטים, סדרות וכדומה.

במהלך חקיקת החוק הדגישו החברים בוועדת הכלכלה כי הוא לא יפגע במשתמשי הקצה שצורכים תכנים פיראטיים, אלא באלה שמפיצים אותם ומרוויחים מפעילות זו. החוק אף קובע אחריות פלילית על מפיצי התכנים הפיראטיים, והעונש על פעילות זו עלה משנת מאסר לשלוש שנים. כמו כן, נוספה אפשרות לחשוף בפומבי את זהותו של מפיץ התכנים.

יוצרי החוק ביקשו לאזן בין הערכים של והזכות לפרטיות לבין זכויותיהם של היוצרים והרצון להגן על עתידה של היצירה הישראלית. בעקבות החוק, כיום ניתן לפנות לספקיות אינטרנט בדרישה שיחסמו את הגישה לתכנים שמפרים זכויות יוצרים, אחרי ששופט שוכנע כי יש הפרה, וכי החסימה לא פוגעת במשתמשים תמימים ובגישה שלהם לתכנים אחרים. התיקון גם מטיל על ספקיות חובה להודיע לציבור שגלש לאתר מסוים שהוא נחסם, והציבור רשאי לערער לבית המשפט ולהציג טיעונים להצדקת הסרת החסימה.

מבחינה טכנולוגית, יש לזכור שהאפקטיביות של חוק כזה לעתים חלקית מאוד, שכן ניתן בקלות להעביר את האתר עם התוכן המפר שנחסם לשרת אחר, או לשנות את שם המתחם (DNS) ולהמשיך להציג את התוכן המפר.

בשני העשורים האחרונים איפשרו הפיתוחים הטכנולוגיים הפצה של תכנים שונים באינטרנט, כשבמקביל חלה גם עלייה משמעותית בהפקות מקור שבהן מושקעים תקציבי הפקה גבוהים ולעתים אף מיליוני שקלים. ואולם בעוד זכויות שידור או הפצה הם גם של היוצר וגם של ארגונים ואיגודים שונים המתקיימים בעיקר מקבלת תמלוגים על השידור - בעת הפצה של התוכן באופן פיראטי נגזל מהם התשלום. 

התיקון גם מסדיר את השימוש בתמונות שצולמו . התיקון מאפשר לאדם פרטי או עמותה שעשו בתמונה שיש עליה זכויות שימוש תמים, לא למטרה עסקית או מסחרית, להסיר את התמונה עם קבלת ההתראה על כך - בלי שיהיו חשופים לתביעת פיצויים, ללא הוכחת נזק של עד 100 אלף שקל.

ואולם, כאשר מפר הזכויות הוא גוף ציבורי, מוסד, מדינה או רשות מקומית - הוא יהיה עדיין חשוף לתביעת פיצוי ללא הוכחת נזק. בעת החקיקה נעשה ניסיון להחריג גם את חברי הכנסת מהאפשרות להיתבע ללא הוכחת נזק, אך היוזמה ירדה מהפרק. חברי הכנסת עדיין יצטרכו לשלם על הזכות לעשות שימוש בתמונות של צלמים שצילמו אותם, וסוכנות הצילום פלאש 90 חתמה על הסכם רישיון מול הכנסת של שימוש חופשי לכל חבר כנסת ב-15 תמונות במסגרת המנוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker