חברות רזות - צרכנים מרוצים

דו"חות הרבעון השני של חברות הסלולר מציגים את הניצחון הענק של הצרכנים והמשק

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
אמיתי זיו

"...הנה מן היאור עולות שבע פרות בריאות בשר ויפות תואר ותרעינה באחו. והנה שבע פרות אחרות עולות אחריהן דלות ורעות מראה ודקות בשר... ותאכלנה הפרות רעות המראה ודקות הבשר את שבע הפרות יפות המראה והבריאות...".

2005 היתה שנת מפנה בשוק התקשורת המקומי. באותה השנה החליפו סלקום ובזק ידיים, והתחילה עונת החליבה של קופות החברות. הרוכשים הטריים, נוחי דנקנר ואייפקס-סבן-ארקין, בהתאמה, התחילו למצוץ את כספם של הציבור ואת החברות באמצעות דיווידנדים שגזרו. באוקטובר 2005 חילקה פרטנר דיווידנד ראשון והמשיכה להזרים מזומנים לבעלי המניות שלה כל רבעון כמו שעון - עד אתמול.

אתמול חתמה פרטנר את עונת דו"חות הסלולר לרבעון השני בצליל צורם. היא דיווחה על תוצאות חלשות, בדומה למתחרות, והודיעה שלא תחלק דיווידנד ברבעון הנוכחי. בתגובה, צללו מניות חברות התקשורת מטה.

המחזיקים במניות של חברות התקשורת בוודאי לא נהנים לראות את המסכים אדומים, אך צריך לזכור שהציבור הרוויח - ובענק. שלוש חברות הסלולר ייצרו ברבעון הנוכחי הכנסות משירותי סלולר של 3.6 מיליארד שקל - 15% פחות ממה שהן ייצרו ברבעון המקביל אשתקד. וזה רק ברבעון אחד - החיסכון השנתי של הצרכנים יהיה משמעותי הרבה יותר. הצרכן הבודד דיבר יותר, אך שילם פחות. חשבונית ממוצעת של 135-150 שקל ברבעון השני של 2010, וברבעון האחרון ירד התשלום לחשבונית ממוצעת לכ-110 שקל (לפני מע"מ). רק חבל שאנחנו עדיין פראיירים שקונים מכשירי טלפון מחברות הסלולר במחירים מופקעים.

תוצאות הרבעון הן ניצחון גדול לצרכן ולמשק. הרווחים העודפים שגרפו חברות הסלולר מתחילים לחזור לכיסי הצרכנים, שיכולים לנתב אותם לאפיקים חדשים - כמו קוטג', חיתולים או טיפולי שיניים. זה גם ניצחון לרפורמות של שר התקשורת משה כחלון, ובראשן הורדת הקישוריות והפחתת קנסות היציאה - רפורמות שהניבו פירות מיידיים. על פי הודעת פרטנר לבורסה, התוצאות של הרבעון הנוכחי אינן גיהוק - ההכנסות והרווחים של חברות הסלולר ימשיכו להישחק בחציון הקרוב.

קורא אחראי עשוי להתחיל לחשוש לאיתנות הפיננסית של פרטנר, סלקום ופלאפון ולחברות הציבוריות שמחזיקות בהן. הרי ההכנסות והרווחים קטנים, מניות החברות קורסות, שוק ההון נסגר להן, תשואות האג"ח עולות ובעלי הבית בצרות בגלל אחזקות אחרות. לקורא כזה נגיד אל חשש: עדיין מדובר בחברות שמייצרות רווח נקי רבעוני של 200-300 מיליון שקל. שיעורי ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) שלהן הם עדיין 31%-35% מהמחזור. הן פשוט יצטרכו להסתגל למציאות החדשה.

שבע השנים השמנות של חברות הסלולר (והרזות שלנו) הגיעו כנראה לסיום והתמונה מתחילה להתהפך בהדרגה. בחודשים הקרובים צפויות להיכנס לשוק מפעילות הסלולר הווירטואליות (MVNO) ולגרום לירידת מחירים נוספות בענף. בתחילת 2012 תהיה פעימה נוספת בהורדת דמי הקישוריות, ולקראת אמצע השנה תיכנס כבר מפעילת סלולר חדשה נוספת ועוד אחת לקראת סוף השנה.

מרגע כניסת חברות הסלולר החדשות עד לפחות אמצע 2017, הן יצטרכו להילחם על לבו וכיסו של הצרכן כדי להשיג נתח שוק משמעותי. חברות הסלולר הוותיקות צריכות להתרגל למציאות החדשה שבה הן ייאלצו לחדד יכולות, להתחרות ביותר אגרסיביות, להתייעל, להרזות - וכנראה שגם לחלק פחות דיווידנדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker