שואפים רחוק: יצרנית של משאף קנאביס רפואי גייסה 50 מיליון דולר

סאיקי מדיקל, שפיתחה משאף בעל מינון קנאביס מדויק, גייסה עד כה 83 מיליון דולר ■ מנכ"ל החברה: "זה הגביע הקדוש של טיפול בקנאביס היום"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרי דוידסון, מייסד ומנכ"ל סאיקי
פרי דוידסון, מייסד ומנכ"ל סאיקיצילום: איל יצהר

סאיקי (Syqe) מדיקל, המפתחת משאף קנאביס רפואי, הודיעה כי השלימה סבב גיוס שני בסך 50 מיליון דולר בהובלת שביט קפיטל. אל קרן ההון סיכון הצטרפו שתי משקיעות אסטרטגיות, ובהן חברת תרופות וכן PRM, זרוע ההשקעה של חברת הבוטניקה מרטין באואר גרופ (Martin Bauer Group).

בין המשקיעים הנוכחיים בחברה נמצאים גם קרן OurCrowd ובארי שקד. מאז הקמתה ב-2011, גייסה החברה 83 מיליון דולר. מהחברה נמסר כי כל הסכום נכנס לקופת סאיקי מדיקל ויוקדש לצמיחתה.

החברה הוקמה על ידי פרי דוידסון, המכהן כמנכ"ל. כשנשאל מדוע יש צורך במשאף בטיפול בקנאביס רפואי, השיב דוידסון כי "90% מבין המטופלים בקנאביס רפואי צורכים את התרופה שלהם בשאיפה. בליעה היא השיטה השנייה הכי נפוצה, אבל השפעת החומר מתחילה רק לאחר שעה עד חמש שעות, בניגוד לתפישה הרווחת", אומר דוידסון. 

לדבריו, "רוב המטופלים לא רוצים את האופוריה שמתקבלת בעישון קנאביס רפואי. הם עושים זאת, מפני שאין להם ברירה אחרת. הם לא רוצים לעשן את זה. ההשפעה יותר מהירה, אבל השליטה בזה יותר מאתגרת".

מנכ"ל סאיקי מסביר כי נדרש מינון מאוד מדויק של קנאביס רפואי כדי "להפיג את תסמיני הכאבים והמחלות, אך לא להיכנס למצב פסיכו-אקטיבי. בנוסף, החברה נדרשה לפתח יכולות מינון סלקטיביות אלקטרוניות ולא לקבע את המשאף על מינון מדיד אחד. אם נהמר על מינון אחד, אולי זה יתאים לילדה בת חמש שעוברת כימותרפיה, אבל לא לחייל לשעבר עם פוסט-טראומה".

לדבריו, בעזרת המשאף שפיתחה החברה, ניתן לשנות את מינון שאיפת הקנבינואידים (הרכיב הפעיל בצמח הקנאביס) ברמת דיוק של 100 מיקרוגרם. "זה הגביע הקדוש של טיפול בקנאביס היום", אמר.

דוידסון מסביר כי מרבית המשאפים התרופתיים המוכרים לנו כיום, כגון משאפי אסתמה, אינם מספיק מתוחכמים. לעומת זאת, המשאף של סאיקי מחובר לענן ומאפשר לרופא להגדיר את המינון לכל מטופל. "למשל, אם יש ילדה קטנה שצריכה מינון מסוים של תרופה, אפשר לתכנן מראש את הטווח המתאים ולוודא שלא יחרוג. הרופא גם יכול לנעול מרחוק את המשאף, כדי שהילד לא ישאף יותר מדי", הוא מסביר.

המשאף של סאיקי
המשאף של סאיקיצילום: יח"צ

המשאף מקל על תהליך השאיפה

לדברי דוידסון, המשאף של סאיקי אף יוצר מעין "אוטומציה" כדי לסייע למטופלים ולהקל על תהליך השאיפה העמוקה לריאות. "כשמישהו מעשן או משתמש במאייד, הוא לוקח שאיפה מהסיגריה ואז שאיפה גדולה לריאות. המטופל מצמיד את פיו לפיה ושואף כמו דרך קשית מאוד צרה. אנחנו יוצרים חסימה בעוד המטופל שואף, וכך נוצר ואקום במעבר האוויר ומעבירים את הפיה לקשית יותר רחבה, מה שדוחף את האוויר לעומק הריאה. הפרש הלחצים בריאות הוא המנגנון שמתריע למטופלים על סיום השאיפה", אומר דוידסון.

עוד מסביר דוידסון כי המנגנון האינטואיטיבי של המשאף הוא זה שמאפשר מטופלים להמשיך ליטול את מרשם הקנאביס שלהם בעקביות - בניגוד למשתמשי המשאפים הרגילים, מתוכם רק 30% נענים לשימוש במוצר כפי שהם נדרשים.

החברה מעסיקה כ-100 עובדים במשרדיה ביפו ומייצרת את המשאף ומחסניותיו במפעל הממוקם בצפון הארץ. בשלהי 2016, הודיעה טבע כי תשווק את המשאפים של סאיקי. נכון להיום, ערכה סאיקי שלושה ניסויים קליניים עם המשאף שלה וכיום פועלת לקבלת אישור ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי). מייסד סאיקי אומר כי הודות לסבב הגיוס הנוכחי, בכוונת החברה להשתמש במשאף לצורך טיפול עם סוגים נוספים של צמחים רפואיים, כמו ולריאן, המשמש לטיפול בחרדה, ואופיום, שכיום לא משתמשים בו בשאיפה.

נוסף על כך, אומר דוידסון, האתגר הגדול של החברה בימים אלה הוא הגדלת קנה המידה של החברה. "אנחנו צריכים להגיע לכמה שיותר מטופלים. לשם כך, עלינו להגדיל את צוותי הפיתוח והרגולציה - אנחנו צריכים 'להתעבות' בכל התחומים. אין הרבה חברות ישראליות שהגיעו לקנה מידה רחב, רובן נמכרות או עוברות למקום אחר. אנחנו נשארים לנצח בישראל ורוצים לבנות חברה גדולה", הוא מסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker