ועידת הדיגיטל 2018ועידת הדיגיטל |

"אנחנו רחוקים עשרות שנים מבינה מלאכותית שתנהל את חיינו"

ד"ר איה סופר, סגנית נשיא עולמית לטכנולוגיית בינה מלאכותית ב-IBM, חשפה את ההתקדמות של המערכת, שהציגה ביוני האחרון יכולת לנהל דיבייט מלא מול אדם – ואפילו לשכנע את המשתתפים בדבריו

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר איה סופר
ד"ר איה סופרצילום: עופר וקנין
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

"מפחידים אותנו שמערכות עצמאיות שמחליטות לבד מה לעשות מתקרבות, אבל אנחנו רחוקים מכך עשרות שנים. היום אנחנו בשלב של בינה מלאכותית כללית". כך הסבירה הבוקר  ד"ר איה סופר, סגנית נשיא עולמית לטכנולוגיית בינה מלאכותית ב-IBM.

במהלך נאומה בוועידת הדיגיטל של TheMarker, סיפרה על התקדמות של המערכת שהציגה ביוני האחרון - בפיתוח יכולת לנהל דיבייט מלא מול אדם – ואפילו לשכנע את המשתתפים בדבריו. סופר אמרה כי ב-2012 בחר מנהל המחקר של IBM העולמית את פרויקט דיבייטר, שפותח במעבדות החברה שבחיפה, להיות הפרויקט הבא שהחברה תוביל. 

ביוני מונתה סופר למנהלת המחקר בבינה מלאכותית של IBM העולמית, תחום עיסוקה ב-20 השנים האחרונות. בין היתר היתה שותפה לפיתוח של ווטסון – פלטפורמת הבינה המלאכותית של החברה. סופר הציגה מסורת ארוכה של פיתוח מערכות שמטרתן להתמודד מול יכולות האדם, כמו המערכת שניצחה ב-1997 את גרי קספרוב, אלוף העולם בשחמט בין 2000-1985; ב-2011 ניצחה המערכת בחידון טריוויה ובעוד סיבוב ניצחון של ווטסון מול כמה אלופי עולם – מה ששלח את הפרויקט לפיתוח.

סופר פתחה את דבריה במיפוי השלבים שבהם נמצאת הבינה המלאכותית היום, ואמרה כי יידרשו עוד שנים רבות עד שמערכות ממוחשבות מבוססות בינה מלאכותית יחליפו בצורה רחבה את בני האדם. "אם שואלים מבחינת מפתחי הבינה המלאכותית 'איפה אנחנו בדרך?', אנחנו בתחילתה. היום אנחנו נמצאים בשלב של בינה מלאכותית צרה, עם מספיק מידע אנחנו יכולים לפתח מערכות מבוססות בינה, אבל יש גם הרבה מגבלות טכניות", אומרת סופר.

לדבריה, המידע הוא הכלי הקריטי לפיתוח כל טכנולוגיה: "מכוניות אוטונומיות, תרגום, המלצת סרטים – כל אלה נבנו על ידי חברות ענק שאספו המון מידע. כדי לפתח טכנולוגיות חדשות הבסיס הוא בינה מלאכותית. הצורך בהגינות הוא גם גורם הכרחי – חשוב לקחת את המידע ולבנות על בסיסו מערכות הוגנות", מסבירה סופר.

ד"ר איה סופרצילום: עופר וקנין

השפה היא קריטית

את הדגש שמה סופר על הבנת שפה טבעית ואומרת כי "שפה היא הדבר שמבדיל את האנושות משאר בעלי החיים, היא הדבר המורכב ביותר משאר החושים. בבינה מלאכותית נושא פיצוח השפה הוא מאוד קריטי. כדי להשתמש בבינה מלאכותית בחופשיות אנחנו צריכים לנהל שיחה כמו שאני יושבת עם יועץ ההשקעות שלי בבנק – אני רוצה לשאול אותו שאלות ושיענה לי. לשפה יש יתרון – היא מאוד עשירה והבעתית, אבל יש בה אתגר כי יש לה משמעויות רבות".

היום IBM משקיעה בפיתוח אותן מערכות, וכפי שמסבירה סופר – כדי להגיע להבנת שפה טבעית צריך לא רק לפתח מערכת שלומדת מדוגמאות אלא לצרף למערכות האלה ידע ומערכות של הסקה. סופר נתנה דוגמה של תהליך למידה כמו של כל ילד - שלומד כל הזמן, למשל כשהוא רואה שבשמים יש עננים אפורים – הוא מסיק שעוד מעט ירד גשם.

את היכולת שצברה IBM בבינה מלאכותית השקיעה בפיתוח אותה מערכת דיבייטר, שעליה החלו לעבוד ב-2012 במטרה לפתח מערכת שתבצע פעולות למידה והסקה כמו של אדם. "שש שנים אחרי, חשפנו ביוני האחרון את הטכנולוגיה מול מספר מצומצם של עיתונאים והמערכת ערכה דיבייט מול אלופי דיבייט אנושיים", גילתה סופר. 

הדיבייט בו התמודדה המערכת מול אדם עסקה בשימוש בטכנולוגיות מעקב. במהלך הצגת הסרטון המדובר, הציגה סופר את דרך הפיתוח של המערכת: "יש המון טכנולוגיה מאחורי הפרויקט – שלושה דברים בהם התקדמנו בהבנת שפה טבעית: הראשון - היכולת להוציא נתונים רלוונטיים מהמון מאמרים (כ-300 מיליון). האתגר היה לחבר הכל למשפטים ולנאום של ארבע דקות. השני - יכולת הקשבה. לאנשים קשה להקשיב ארבע דקות ולזכור הכל. השלישי - המקום בו הכנסנו ידע ויכולת להסיק.

"ניתן לקלטלג הכל בקטגוריות ואז למדל גנרית עם כל סוג של דילמה, לעשות אחר כך התאמות לכל תחום כמו העולם הפיננסי ועוד. המטרה היא לענות בסוף בצורה אינטליגנטית והמדד של ההצלחה במקרה הזה הוא שכנוע".

המערכת הציגה טיעונים משכנעים כפי שהציגה זאת סופר ולאחר הדיבייט ענו המשתתפים כי הדיבייטר הצליח לשכנע אותם.

"עשינו צעד קטן ומשמעותי בנושא הבנת שפה טבעית, ואנחנו מקווים שעשינו צעד ענק לתחום הבינה המלאכותית ושאפשר יהיה לפתח שפה טבעית, שבעיניי היא קריטית. צריך לא רק לפתח מחשבים חכמים אלא גם שנוכל לשוחח עם המחשבים החכמים האלה", אמרה סופר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker