100 מיליון שקל יוקצו להקמת קרן מחקר בנושא מדע וטכנולוגיה קוונטיים

התכנית תתמוך בפיתוח תשתיות מחקר ובמענקים לחוקרים בסך 75 מיליון ש"ח ■ יתרת הקרן תופנה למטרות פיתוח טכנולוגיה במשרד הביטחון ■ ראש הממשלה נתניהו: "נמשיך להוביל פריצות דרך משמעותיות למען מדינת ישראל"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחשב קוונטי של יבמ
מחשב קוונטי של יבמצילום: Graham Carlow / IBM Research

הממשלה הודיעה היום (א') על הקמת קרן מחקר בנושא מדע וטכנולוגיה קוונטיים. במסגרת הקרן, כ-100 מיליון שקל יוקצו לתחום זה לאורך חמש שנים. מדובר בשיתוף פעולה בין גופים ציבוריים רבים: המנהל למחקר ופיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) והקרן הלאומית למדע.

הקרן תתמוך בחוקרים מצטיינים בתחום הקוונטים באוניברסיטאות באמצעות מענקים בהיקף 75 מיליון ש"ח. מענקים אלה יממנו הוצאות מחקר ושדרוג תשתיות מחקר קיימות. יתרת הקרן תוקצב לפיתוח על פי שיקולי מפא"ת. קרן המחקר צפויה לתקצב מגוון תתי תחומים, בהם חישוב קוונטי, תקשורת קוונטית, חיישנים קוונטיים וחומרים קוונטיים.

מוות"ת נמסר כי הם סוברים ש"השקעה עקבית בפיתוח לאומי בתחום המדע והטכנולוגיה הקוונטיים, צפויה להאיץ קדימה את יכולות המחקר הישראליות ואת מעמדה של ישראל בחזית הידע העולמי בתחום". בראש ועדת ההיגוי, אשר גיבשה את התוכנית לחומש הקרוב, עומד פרופ' אורי סיון, מהפקולטה לפיזיקה בטכניון.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר את ברכתו על תקצוב המחקר הקוונטי: "קרן המחקר החדשנית תמשיך להציב את ישראל בפסגת הטכנולוגיה והמחקר העולמית. ממעצמת סייבר למעצמה בתחום הקוונטים, נמשיך להוביל פריצות דרך משמעותיות למען מדינת ישראל".

בשיחה עם TheMarker, העריך פרופסור בני גייגר, יו"ר הקרן הלאומית למדע, כי כעת מששיגרה הוות"ת קול קורא למוסדות האקדמיים, הוא "מניח שתוך כמה חודשים נוכל לקבל החלטות. כיוון שזה תחום חשוב מאוד, בניגוד לתחומים אחרים - היכולת להשקיע בתחום תבנה את התשתית האנושית. כמו כן, בכל מחקר יישומי בתחום יעמוד מחקר בסיסי - על כן, חשוב להשקיע בכך".

פרופסור גייגר הודה כי התמיכה הישראלית בתחום אינה משתווה כיום לתקציבים המאושרים במעצמות העולם. "ממשלת ארצות הברית הקציבה תמיכה בסך 200 דולר לאמריקני בממוצע, שזה הרבה יותר מהקרן הישראלית, שמקציבה כ-25 דולר לאזרח ישראלי. אנחנו ללא ספק לא באותם סדרי גודל". עם זאת, ציין גייגר כי "התכנית לא מציינת את כל הפעילות שתהיה מוקדשת לחקר הקוונטים". לדבריו, המדינה צפויה לממן גם בניית תשתיות לאומיות לחקר המדע הקוונטי.

גייגר התייחס גם לתקציבי העתק - כ-10 מיליארד דולר - שמפנה בייג'ין לתחום המחקר הקוונטי. "סין היא דבר מעניין, כי התקציבים שלהם אדירים, אבל גם מספר הבקשות למימון מענקים אישיים עצום. אם בישראל ישנן כ-2,000 בקשות למימון מחקר, בסין יש 200 אלף בקשות. לכן בסך הכל, ההשקעה לכל חוקר היא די קטנה. אבל הם בתנופה עצומה. נצטרך ללמוד מהם איך להתאים את גודל החלומות להיקף המימון. זה יוביל להרבה הצלחות שם. להערכתי, תקציבים בסדרי גודל כאלה הם מעבר ליכולותינו, אבל אם אנחנו רוצים לשחק תפקיד מפתח, עלינו להשקיע הלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker