גלילות קפיטל תחלוק חלק מרווחי הקרן החדשה שלה עם היזמים

הקרן, המנהלת כרבע מיליארד דולר, הודיעה כי תעניק לחברות הפורטפוליו שלה חלק מהרווחים על השקעות הקרן החדשה, בסך 110 מיליון דולר ■ זאת על חשבון התגמול שמקבלים המנהלים על רווחי הקרן

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין, מייסדי גלילות קפיטל
קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין, מייסדי גלילות קפיטל

קרן ההון-סיכון גלילות קפיטל הודיעה היום (ה') כי תחלוק את רווחי הקרן החדשה שלה, בסך 110 מיליון דולר, עם יזמי החברות בהן היא משקיעה. זאת, בניגוד למודל הרגיל בקרנות הון-סיכון, שלפיו רווחי ההשקעות מתחלקים בין משקיעי הקרן ובין השותפים, לאחר החזר ההשקעה למשקיעים.

קובי סמבורסקי, אחד ממייסדי קרן גלילות, אמר בשיחה עם TheMarker כי זו הפעם הראשונה שבה מיושם המודל הזה בישראל. "אני מכיר קרן אחת בעולם שעושה את זה מלבדנו", העיד. כיום מנהלת גלילות כ-240 מיליון דולר.

סמבורסקי מציין כי במרבית הקרנות, "המנהלים מקבלים בערך כ-20% מהרווחים", אך גלילות החליטה על קיצוץ בתגמול לשותפים בקרן, לטובת היזמים של חברות הפורטפוליו. כשנשאל את מי הוא רואה כלקוחות הקרן - היזמים או המשקיעים - השיב סמבורסקי: "בסופו של דבר, אנחנו צריכים שכולם יהיו מרוצים. אי אפשר להגיד שהמשקיעים הם לא הלקוחות שלנו. אבל גם היזמים נמנים על 'לקוחותינו'. אם התוצאות שניתן ליזמים לא יהיו טובות או שרובם לא יצליחו, לא נוכל להגיע לשום מקום. זה משקף תובנה שיזמים הם חלק חשוב ואנחנו רוצים שהם יהיו מרוצים מהעבודה איתנו".

לדברי סמבורסקי, שהקים ב-2011 את גלילות קפיטל יחד עם אריק קלינשטיין, אחת הסיבות לחלוקת הרווחים עם היזמים היא יצירת תמריצים חדשים לשיתוף פעולה בין חברות הפורטפוליו של גלילות. הוא מוסיף: "זה מנטרל סיכון. בסוף זה קצת עוזר להרגיע את היזמים, ולהראות להם שאנחנו לא במגדל שן. מגיע להם ליהנות מההצלחה שלנו".

סמבורבסקי מדגיש כי החברה תחלוק את הרווחים לא כהלוואה או בתמורה למניות. "הרעיון הוא לחזק את המוטיבציה והחיבור של חברות בתחילת הדרך, כשהכל יותר מסוכן והדרך ארוכה. אנחנו נעשה את זה בכל ההשקעות בקרן, ואני מקווה שזה יעבוד טוב ונעשה את זה גם בקרנות הבאות". מייסד גלילות מודה כי הקרן עדיין לא הגדירה לפרטי פרטים כיצד תתבצע חלוקת הרווחים, אבל אמר כי יעניק נתח נכבד לחברות בתחילת דרכן (Seed).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker