חוק הפורנו: הח"כים חסמו את מיקי זוהר

הנוסח החדש של החוק קובע כי מי שלא ישיב לספקית האינטרנט אם הוא מעוניין בשירות הסינון - ינותק לחלוטין מגישה לרשת ■ ראש הממשלה זימן את זוהר לדון בפרטי החוק ■ משרד התקשורת: "החוק הקיים מספק"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
מיקי זוהר
מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

הקרב על חוק הפורנו נמשך: ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), מיוזמי הצעת החוק, ניסה להקריא את נוסח החוק ששונה בפעם הרביעית כדי שיתאים לביקורת על יצירת רשימות שחורות ועל אי היתכנות טכנולוגית - אבל שוב הוא נתקל בכמה מתנגדים, ושוב לא התקיימה הצבעה על הצעת החוק. בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זימן היום (ב') את זוהר לדון בפרטי חוק סינון אתרי פורנו.

ההצעה לתיקון חוק התקשורת (בזק ושידורים — חובת סינון אתרים פוגעניים) עלתה שוב בוועדה משותפת לוועדת הכנסת ולוועדת המדע והטכנולוגיה, וזוהר ניסה להציג הצעת חוק מרוככת, אבל משתתפי הוועדה התעמתו עמו על כמה סוגיות, שלטענתם פוגעות במשתמשים. הדיון הנוכחי, בדומה לקודמים, לווה בצעקות ובוויכוחים בין מבקרי החוק, שהגיעו להציג את עמדתם, לבין התומכים בו.

על פי הנוסח החדש שמציעים זוהר וח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), כל אדם שיבקש להתחבר לאחת מספקיות האינטרנט בישראל יקבל הודעה על שירות הסינון, ויצטרך לקבוע אם הוא מעוניין בו או לא. מי שלא ישיב על השאלה אם לסנן את הרשת - לא יסופק לו אינטרנט כברירת מחדל, עד שיודיע על החלטתו. במהלך הדיון הצביע ח"כ חיים ילין (יש עתיד) על בעיות רבות בנוסח הקיים, מה שיגרום לחצי מאוכלוסיית ישראל להתנתק מהרשת.

היועצת המשפטית של הוועדה הקריאה את נוסח החוק בדיון, אך שוב התעוררו ויכוחים על יישומו, בטענה שיפגע בחווית צריכת האינטרנט של אזרחי ישראל. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ציינה כי אף שזוהר מתעקש שלא תיווצר רשימה, כל ספקית יודעת למעשה מי מהצרכנים החליט על הטמעת תוכנת סינון ומי לא. ילין טען כי החוק יגרום לכך שקטינים יפתחו מיומנויות טכנולוגיות כדי ללמוד איך לעקוף את החסימות, וכי הצורך בטיפול בבעיית חשיפת קטינים לתוכן פורנוגרפי היא ברשות ההורים - ולא בידי המדינה.

עיקרי החוק

"חוק זה לא מתמטיקה"

בתוך כך, נודע כי ראש הממשלה זימן את זוהר לדון בפרטי חוק סינון אתרי פורנו. ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה בדיון: "מה שמטריד את ראש הממשלה ואת המתנגדים הוא העובדה שהמדינה ממשטרת את הרשת, ומסננת אותה באופן גורף. בנוסף, מי קובע מהו תוכן פוגעני? כל משפטן יודע שחוק זה לא מתמטיקה, ולהגדרה הקיימת ניתן להכניס עוד הרבה הגדרות. אם הספקית תצטרך להחליט מה צריך סינון ומה לא - אולי מהחשש הם יתחילו לסנן תכנים. ומה עם הרשימות שדנו בהן ויש חשש שידלפו?"

אתמול הודיע נתניהו כי הוא מבקש לשנות את הנוסח הקיים של הצעת החוק השנויה במחלוקת. "החשש שלי הוא שתיכנס רגולציה לאינטרנט, מרחב שבו אין רגולציה ממשלתית. מי יקבע איזה תוכן מותר ואיזה תוכן אסור? אני אפגש עם ח"כ זוהר כדי ללמוד את החוק, ולראות איך אפשר להתגבר על החשש הזה. צריכים להיזהר מאוד מכניסה של רגולטור למרחב הזה", אמר נתניהו.

לדברי סויד, אילוצו של האזרח לקבל החלטה הוא נקודה בעייתית. "אתה לא מאפשר בחירה חופשית. אם הוא מחליט להתעלם, אתה מאלץ אותו לענות. אתמול היה נוסח שמי שלא יחליט - ייחסם. היום אתם אומרים שמי שלא ייתן החלטה - לא יקבל שירות אינטרנט. התפיסה מכאן היא שאתם רוצים לשלוט ברשת ובאנשים".

זוהר השיב כי החוק יורה לא ליצור רשימות, אולם לטענת המתנגדים הדבר אינו אפשרי שכן כל ספקית יודעת מי בחר לחסום ומי לא, ועל כן המידע נמצא אצלה. על כך ענה זוהר כי הספקיות מחוייבות להגן על מידע כזה ואין לחשוש מזליגת המידע, וכי אין הדבר אומר באופן ישיר שמדובר באדם שהוא צרכן של תוכן פורנוגרפי.


בדיון נכח טל גוטמן, מנכ"ל חברת ג'ימיני (Jiminy), סטארט-אפ שפיתח אפליקציה לניטור תכנים פוגעניים. הוא טען כי נוסח החוק יגרום לבעיה מול אזרחים שלא יודעים איך להתקין את שירות הסינון, ובהם בעיקר קשישים. "אם המטרה היא להגדיל את כמות ההגנה שילדים מקבלים ולהקטין כמות חסימות אקראיות - עושים זאת לא נכון. אנשים נוטים להתעלם מהודעות. עשרות אלפי קשישים ואנשים לא טכנולוגיים - ייחסם להם האינטרנט. הדרך היא לעבוד בצורה ממוקדת עם הורים וילדים, ולספק להם הדרכה". 

משרד התקשורת: "לא רוצים רשימות שחורות"

בתוך כך, במשרד התקשורת הגיבו להצעת החוק של זוהר. בכיר במשרד מסר ל-TheMarker: "אנחנו מסתכלים על הסוגיות המקצועיות שבהן אנחנו כמשרד אמונים על הגדרת החוק - ובעיקר על האכיפה, האסדרה והפיקוח. הגישה של המשרד היא קודם כל שפלטפורמת האינטרנט היא פתוחה, והתפקיד שלנו הוא לאפשר לאזרחים לגלוש באינטרנט בצורה האיכותית ביותר. אנחנו מבינים שיש כאן אירוע של סינון אתרים פוגעניים, וזה עניין מורכב מבחינת ההגדרה והיכולת שלנו לבצע אכיפה שהיא יעילה.

"אנחנו סבורים שהחוק הקיים היום הוא מספק ומאפשר סינון חינמי על ידי הספקיות באמצעים המקובלים בשוק, ואנחנו חושבים שזה גם כלי יעיל. כרגע צריך לעסוק במודעות. אנחנו סבורים שצריך להעביר את מרכז הכובד מסינון ברירת מחדל, למצב של מודעות רבה בקרב ההורים ומה הם יחליטו.

"בהגברת המודעות יש כלים טובים בלי לייצר ברירת מחדל של חסימה כמו שליחת הודעות, העלאת קמפיינים, חינוך. בנוסף, יש לעבוד על אכיפה יעילה. בעולם הדינמי של היום יש הרבה עדכונים טכנולוגיים, וצריך לראות שמה שמבקש החוק מבוצע בפועל ושיש לספקיות את הכלים הכי טובים בשוק. אנחנו לא צריכים להגדיר מה זה אתר פורנו, לא צריכה להיות מועצה שתחליט. מאחורי הקלעים בדיון על סוגיה זו, התנגדנו לה. הכל צריך להיות בהסכמה וולונטרי - אם המשתמש מוכן או לא, המדינה לא תכפה את ברירת המחדל.

"כלי הסינון יודעים להעיף את אתרי התוכן הפוגעני. אנחנו לא רוצים רשימות שחורות. אני מקווה שבימים הקרובים נוכל לנסח הצעת חוק שמקובלת על המשרד, ועוסקת בעיקר בסוגיית הגברת המודעות. אי אפשר להשוות את עולם הטלוויזיה לאינטרנט, ומי שמשווה לא מבין מה ההבדל ביניהם. למועצת הכבלים והלוויין קל יותר לפקח והן מכירות את גבולות הגזרה, ופה האינטרנט פתוח לכל אחד - זה עיקרון האינטרנט. הדברים החשובים יצאו מהחוק. ההגדרות של אתר פוגעני, המועצה שתפקח והמלה 'ברירת מחדל' גם יצאה. אני מאמין שבסוף נגיע ליעד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker