אחרי שחסם את חוק הפייסבוק: נתניהו הורה לא לקדם גם את חוק הפורנו

ראש הממשלה כתב: "אני מוטרד מחוקים שמבקשים לצנזר רשתות חברתיות. צריך להיזהר מאוד מכניסה של רגולטור למרחב הזה" ■ חוק הפורנו מחייב ספקיות אינטרנט לחסום אתרי פורנו כברירת מחדל ■ ח"כ מועלם-רפאלי הגיבה לדבריו של נתניהו: "כמי שנשוי לפסיכולוגית חינוכית הוא יתמוך בחוק"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת מיקי זוהר
ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

אחרי שחסם חוק הפייסבוק, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מורה לח"כ מיקי זוהר (הליכוד) לא לקדם את חוק הפורנו במתכונתו הנוכחית. ראש הממשלה הוציא הודעה, שבה נכתב: "אני מוטרד מחוקים שמבקשים לצנזר רשתות חברתיות ואינטרנט. עצרתי בזמנו את חוק הפייסבוק, אף שכוונת החקיקה הראשונית של גלעד ארדן היתה טובה. אותו דבר נכון גם על מה שמכונה חוק הפורנו.

"אנחנו לא רוצים שילדים ייחשפו לתכנים פוגעניים - אבל החשש שלי הוא שתיכנס רגולציה לאינטרנט, מרחב שבו אין רגולציה ממשלתית. מי יקבע איזה תוכן מותר ואיזה תוכן אסור? מי יקבע את הפרשנויות? אני אפגש עם ח״כ זוהר כדי ללמוד את החוק ולראות איך אפשר להתגבר על החשש הזה. צריכים להיזהר מאוד מכניסה של רגולטור למרחב הזה".

חוק הפורנו של ח"כ זוהר וח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) נועד להתמודד עם תופעת חשיפת קטינים לתכנים פורנוגרפיים, על ידי חיוב ספקיות האינטרנט לחסום אתרי פורנו כברירת מחדל. ואולם כבר במהלך הדיונים בוועדת הכלכלה התריעו המשתתפים כי החוק עלול לפגוע בחווית המשתמשים, כמו גם בפרטיותם - שכן הוא יצור רשימות של אנשים שמבקשים לצפות בפורנו. חיסרון נוסף של החוק הוא שהחסימה ניתנת לעקיפה בקלות - ולכן הוא חסר ערך, טענו המתנגדים.

שולי מועלם־רפאלי
ח"כ שולי מועלם-רפאלי, מיוזמי החוקצילום: אוליבייה פיטוסי

לפני שבועיים, בעקבות ההתנגדויות הרבות והתארכות הדיונים, משך זוהר את הצעתו והחליט להביאה לאישור בהליך מהיר תחת הוועדה שהוא עומד בראשותה - ועדת הכנסת - יחד עם ועדת המדע והטכנולוגיה.

ניר הירשמן, פעיל ליכוד ומראשי התנועה לזכויות דיגיטליות, אמר: "גם ראש הממשלה מבין עכשיו את המשמעות האמיתית של חוק צנזורת האינטרנט של מיקי זוהר - לסגור את האינטרנט הישראלי ולהשליך את חופש הביטוי לפח. חבל שאנחנו צריכים להגיע לדקה התשעים, עם הצעות חוק מעוותות כאלה, לפני ששמים את המעצור בפני חברי כנסת אלמונים שמנסים לקושש עוד כמה קולות בפריימריז. אפילו הגירסה המעודכנת של החוק, שהופצה בחופזה במוצאי שבת, עדיין שומרת על עקרון היסוד שלו - ליצור רשימות שחורות אזרחים, שיהיו מטרה לרדיפה והאזנות. ישנם פתרונות רבים שיאפשרו הגנה על ילדים, וצריך ליישם אותם מבלי לחסל את החירות שלנו, שהיא ההגנה האמיתית על חיינו כאן".

חוק הפייסבוק שגם אותו נתניהו חסם ביולי, שואף לאפשר למדינה, באמצעות צו של שופט מחוזי, להורות לפלטפורמות תוכן שונות להסיר תכנים שיש בהם עבירה על החוק הפלילי, ויש בהם סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה. המטרה היא להתמודד עם תופעת ההסתה לטרור ברשת, שהיקפיה עלו משמעותית בשנים האחרונות בעיקר ברשתות החברתיות כמו טווויטר ופייסבוק.

שמונה פעמים נפגשו חברי ועדת חוקה חוק ומשפט לדון בהצעת החוק, וכולם הסכימו שחשוב להתמודד עם התוצאות האלימות של הפעילות ברשת - הסתה לטרור, גזענות ופשעי שנאה. עם זאת, הנוכחים טענו גם כי הכללת הנושא בדין הפלילי עלולה לגרום לבעיה חדשה - פגיעה בוטה בחופש הביטוי. מבקרי החוק הזה טענו כי הוא יאפשר הטלת צנזורה מסוכנת על הרשת.

לפני כחמישה חודשים, שעות ספורות לפני ההצבעה במליאה, הורה נתניהו לארדן ולשרת המשפטים, איילת שקד, למשוך את הצעת החוק שלהם ולא להעלות אותה להמשך הצבעה במליאה. את הסיבה לבלימה צייץ נתניהו בטוויטר: "הנוסח הנוכחי של החוק מאפשר פרשנות מרחיבה, שעלולה לאפשר צנזורה של דעות ופגיעה קשה בחופש הביטוי במדינת ישראל".

בשבוע שעבר שלח השר ארדן מכתב לנתניהו, שבו ביקש לקדם את חוק הפייסבוק במתכונת מרוככת יותר.

ח"כ זוהר מסר: "הנוסח הסופי של חוק הפורנו מצוין, ואני בטוח שראש הממשלה יתמוך בו. המטרה היא אך ורק הגנה על קטינים ומתן אפשרות לבגיר להכריע עבור עצמו. אין ראוי מזה למען ילדי ישראל והבטחת עתידה של החברה שלנו בכל מה שקשור למניעת הטרדות מיניות והחפצת נשים".

ח"כ מועלם רפאלי מסרה: "ראש הממשלה כנראה לא מודע להיקף החשיפה לתכנים פורנוגרפיים באינטרנט בקרב ילדים ובני נוער ולא מכיר את הגרסה הנוכחית של החוק להגנה על ילדים ונוער מפני תכנים אלו. במשך שנים הפורנו נכנס בדלת הראשית לכל בית ומחקרים מראים שהגיל שבו ילדים נחשפים לכך לראשונה הוא 8. ח"כ מיקי זוהר ואני ניפגש עם ראש הממשלה ונציג בפניו את המחקרים שנערכו בכנסת והארגונים אחרים בנושא. בנוסף, נציג בפניו את נוסח החוק העדכני, שעל פיו למנוי תינתן האפשרות לבחור אם הוא מעוניין בגלישה פתוחה או במערכת הגנה חינמית לילדיו. אני בטוחה שכמי שנשוי לפסיכולוגית חינוכית שעובדת שנים רבות עם ילדים, הוא יבין ויסכים כי זהו הפתרון הנכון ביותר להגנה על ילדים מפני חשיפה לתכנים פורנוגרפיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker