הכירו את חוואוויי הסינית ומרכז הפיתוח הסודי שלה בהוד השרון

פגישות חשאיות עם מנהלים בקרנות הון סיכון, הצעות לרכישת סטארט-אפים ומשכורות של 50 אלף שקל למהנדסים ישראלים - כך נראית פעילות ענקית הטכנולוגיה בישראל

גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד

>> בכנס איגוד תעשיות ההיי-טק שנערך ביוני בירושלים, נחבאו אל הכלים כמה אנשי עסקים סיניים. הם העדיפו שלא לגלות את זהותם האמיתית ונמנעו מלענוד תגי שם שיסגירו את זהותם. דפוס הפעולה החשאי הזה איפיין אותם גם בפגישות אחרות שלהם בישראל. אז מיהם אותם אנשי עסקים סיניים מסתוריים?

ל-TheMarker נודע כי מדובר באנשי חואוויי (Huawei) הסינית, שמעמיקים בשקט את החדירה שלהם בישראל בשלושה היבטים עיקריים: בפגישות עם קרנות הון סיכון, בפגישות עם חברות טכנולוגיה, תקשורת וסטארט-אפים ובגיוס מואץ של עובדים למרכז הפיתוח הסודי שלהם בהוד השרון. סודי מכיוון שחואוויי עד היום אוסרת על עשרות העובדים והמנהלים שעובדים במרכז המו"פ שלה בהוד השרון לחשוף עבור מי הם עובדים.

מדובר במרכז פיתוח של חברת טוגה נטוורקס, שחואוויי הפכה אותו למרכז הפיתוח הלא רשמי שלה. מי שעומד בראש טוגה נטוורקס הוא איציק מלובני, שבעבר שימש כסגן נשיא לפיתוח בקונקט וואן, וכסגן נשיא לפיתוח בחברת טרהצ'יפ.

שורה ארוכה של מנהלי קרנות ובכירים בתעשיית השבבים וההיי-טק שהתראיינו לכתבה זאת מעריכים כי חואוויי נמנעת מלחשוף את פעילותה בישראל בשל החשש מתגובת העולם הערבי. חואוויי פעילה במדינות ערב בפריסת רשתות סלולר בדור 3 ו-4 (LTE). בין היתר, החברה מעורבת במיזמים בעומן, ערב הסעודית, מצרים והאמירויות.

צומחת בצעדי ענק

מנהל בכיר בקרן הון סיכון גדולה בישראל, שנפגש עם נציגי חואוויי, אומר כי המטרה העיקרית שלהם היא להגדיל את ההשקעות בחברות טכנולוגיה ותקשורת ישראליות, לבצע רכישות ולהרחיב את שיתופי הפעולה עם חברות ישראליות. "הם ערכו פגישות עם כמה קרנות הון סיכון כדי ליצור שיתופי פעולה ולהיחשף לחברות הפורטפוליו שבהן הן משקיעות. בחודשיים האחרונים היקף הפגישות תפס תאוצה, אבל הם לא מוכנים לומר שהם פועלים בישראל", אמר מנהל קרן הון סיכון אחרת.

פגישות עם חברות סלולר

גורם אחר ציין כי לפחות שתי חברות סטארט-אפ קיבלו הצעות לרכישה מחואוויי. באחרונה נפגשו נציגי חואוויי גם עם חברות תקשורת מקומיות, אבל כל המעורבים בעניין מכחישים זאת. ל-TheMarker נודע כי חואוויי ערכה פגישות עם שתי חברות סלולר גדולות.

אבל לא רק חברות סלולר מעניינות את חואוויי. בין חברות ההיי-טק הישראליות שנפגשו עם נציגי חואוויי בתקופה האחרונה ניתן לציין את רד תקשורת, אלוט, אוברסי ורדקום.

בתוך כך מנסים נציגי חואוויי להגדיל את כוח האדם שלהם בטוגה נטוורקס. מנהל בתחום השבבים אמר כי "הם מנסים לשכור טאלנטים מקומים ולהפוך את מרכז הפיתוח שלהם למרכז למצוינות, כפי ש-EMC עשתה בישראל. הם פנו לטאלנטים מיבמ, אינטל, סיסקו וחברות אחרות. הם שכרו חברות המתמחות ב'ציידי ראשים'. כשהמועמדים שאלו מי מבקש לשכור אותם - הם לא הודו בתחילה שמדובר בחואוויי".

לדבריו, "מדובר בהצעות אטרקטיביות. חואוויי מעוניינת במהנדסים איכותיים בעלי ניסיון. שמעתי על מהנדסים שקיבלו הצעות של 50 אלף שקל בחודש".

אחת ההערכות היא שחואוויי מפתחת בישראל שבבי תקשורת חדשניים. באתר החברה מפורסם כי טוגה נטוורקס (למעשה חואוויי) נוסדה ב-2009 כדי לפתח את הדור הבא של ארכיטקטורת הרשת עבור מכשירים המחוברים לרשת האינטרנט.

משרדי חואווייצילום: גיא גרימלנד

זאת לא הפעם הראשונה שחואוויי מנסה להקים בישראל פעילות כלשהי. ב-2004 חואוויי עמדה להקים בישראל מרכז פיתוח בהשקעה של 2 מיליון דולר בסיוע קבוצת סולגוד, אך הדבר לא יצא לפועל.

צילום: גיא גרילמנד

הסינית שמנסה להשתלט על העולם

>> חואוויי לא מוכרת במיוחד בישראל, אך בעולם היא שם של דבר בתחום ציוד תקשורת. מדובר בענקית סינית הפעילה ב-140 מדינות שמספקת מוצרים ל-45 מתוך 50 מפעילי התקשורת הגדולים בעולם. ב-2010 רשמה החברה הכנסות של 28.5 מיליארד דולר - גידול של 24% לעומת 2009. הגידול בהכנסות נובע מכיבוש נתחי שוק בשווקים שונים בעולם.

החברה נוסדה ב-1987 וצמחה מאז בצורה משמעותית, בעיקר בדחיפת ממשלת סין. כיום היא מעסיקה 110 אלף עובדים, קצת פחות ממחציתם מחוץ לסין. קו המוצרים שלה בתחום התקשורת מגוון וכולל ציוד לתקשורת אלחוטית, מתגים, מוצרים בליבת רשתות התקשורת ועוד. היא מוכרת גם מכשירי סלולר, USB, מודמים, מכשירי WiMax וגם עוסקת בפיתוח פתרונות תוכנה וידיאו. החברה משקיעה בצורה משמעותית במחקר ופיתוח.

46% מכוח האדם שלה עוסק במו"פ. 10% מהכנסות השנתיות שלה, כלומר קצת פחות משלושה מיליארד דולר, מוקדשים למו"פ. לחואוויי יש 20 מרכזי פיתוח בעולם. בין היתר בגרמניה, פאריס, צרפת, איטליה, רוסיה, הודו, ארה"ב וקנדה.

האם חואוויי היא סיכון ביטחוני?

>> אחת המטרות בהעמקת החדירה של חואוויי בישראל היא לא רק גישה לטכנולוגיה ישראלית וכוח אדם איכותי, אלא גם ניסיון להשתלב ולמכור ציוד תקשורת למפעילות המקומיות לדור 3 ו-4. חואוויי מסוגלת להציע הצעות לקווי אשראי נדיבים בשל העובדה שהיא נתמכת בכספי הממשל הסיני.

ספקיות תקשורת מתפתות להצעות של חואווי, אבל קיים חשש מפני השתלטות סינית על רשתות התקשורת כסיכון לביטחון הלאומי. לטענת האמריקאים, בבדיקת הציוד הסיני נמצא שהוא כולל דלתות אחוריות שמאפשרות האזנה מרחוק או השתלטות על הציוד.

האמריקאים סבורים שמדובר ביוזמה סינית לטמון אמצעי ריגול והאזנה בעולם. בעקבות חשש דומה, הודיעו טייוואן והודו שהן אוסרות על רכש ציוד של חואוויי.

גורם המעורה בפרטים אמר כי בשלב זה העניין נבדק בישראל בשב"כ, שאחראי על הציוד שחברות התקשורת מכניסות לישראל. כדי להתמודד עם האיום ולשלב בהנחיות השב"כ איסור רכש סיני, יש יוזמה לתקן את החוק להסדרת הביטחון ולהחיל אותו גם על חברות הסלולר, שתהיינה כפופות להנחיית השב"כ ואישורו לרכש. בינתיים, היוזמה טרם הוסדרה במשרדי הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker