"מיקי זוהר משתמש בחשיפת ילדים לפורנו כדי לקושש לעצמו קולות בפריימריז"

דיון סוער נוסף התקיים סביב מה שמכונה חוק הפורנו שמנסה להגביל את הגישה של קטינים לתכנים פורנוגרפיים ואלימים ברשת ■ באופוזיציה תקפו את התנהלותו של ח"כ זוהר בוועדה

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי
רפאלה גויכמן

דיון שלישי וסוער מאוד בחוק הפורנו התקיים היום (ב') תוך פחות משבועיים - הפעם בניצוחו של ח"כ מיקי מכלוף זוהר - אחד מיוזמי החוק. זוהר (ליכוד) החליט בשבוע שעבר להעביר את הדיון בחוק לוועדת הכנסת שבראשותו, וכעת קבע כי כבר בדיון הבא תעלה הצעת החוק להצבעה בוועדה, תוך שהוא משתיק ומתעלם מדבריהם של משתתפים שונים שהגיעו להביע את עמדתם.

במהלך הדיון הציג זוהר נוסח מחודש להצעת החוק וגישה קשוחה - שבה הוא מריץ את אישור החוק מהר ככל שניתן. אחד החידושים בהצעת החוק של זוהר הוא שבכניסה לכל אתר שיוגדר כפורנו, יעלה עמוד נחיתה שמבקש קוד כניסה. בנוסף, לספקיות תהיה גישה למרשם האוכלוסין של מדינת ישראל כדי לוודא את גיל הגולש, על מנת לאשר לו לגלוש לאתר תוכן שיוגדר כפוגעני. 

זוהר משך את הצעת החוק שלו שנידונה בוועדת הכלכלה בשנתיים האחרונות, בטענה כי הדיון לא מגיע להכרעה וכי חברי הוועדה מנסים לסכל את אישורה. הוא האשים את יו"ר הוועדה איתן כבל כי שינה את עמדתו, לאחר שבעבר תמך בהצעת החוק כפי שהיא.

ועדת הכלכלה דנה בחוק 12 פעמים עד שזוהר החליט למשוך את הצעתו שהופרדה מהצעת החוק הדומה של ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי). מדובר בתיקון לחוק התקשורת שנועד להתמודד עם תופעת חשיפת קטינים לתכנים פורנוגרפיים, באמצעות  חיוב ספקיות האינטרנט לחסום אתרי פורנו כברירת מחדל.

הצעתו של זוהר שמה דגש על שירותי הסינון, שיופעלו כברירת מחדל אצל כל ספקיות האינטרנט בישראל. כל ספקית תזכה למענק של 50 אגורות על כל מנוי לתקופה של עשר שנים - סכום גבוה מזה שהציע זוהר עד כה, שעמד על 30 אגורות.

"זרעי התרעלה נטמנו בחוק הביומטרי"

ח"כ רויטל סווידצילום: תומר אפלבאום

אף שהחוק זכה לתמיכה של חברי כנסת רבים וארגונים רבים, משתתפי הדיון כעסו על אופן התנהלותה הבוקר. ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) אמרה כי מדובר בוועדה מכורה מראש שהוקמה בביריונות וניצול ציני של היו"ר: "זו ועדת עוקף ועדה. ח"כ זוהר הקים ועדה שתשמש אותו כחותמת גומי להעברת הצעת חוק שלו. היום התנהל הדיון הראשון בוועדה החדשה וכבר סתמו את הפה בגסות לכל מי שהעז לעורר דיון ענייני. הבריונות של יו"ר הוועדה משקפת את הלך הרוח של הקואלציה שמשתיקה כל קול ביקורת או דעה שונה. זה רק קדימון להתנהלות האנטי דמוקרטית ולעריצות הרוב הקואליציוני הצפויה".

סוויד, שעומדת בראש השדולה למרחב וירטואלי, אמרה כי יש למנוע חשיפה של ילדים ונוער לפורנוגרפיה, אך הדיון על כך חייב להתנהל בצורה עניינית ולמצוא דרך להתמודד עם האתגרים הטכנולוגיים שעומדים במרכז הדיון.

ניר הירשמן, מראשי התנועה לזכויות דיגיטליות, אמר כי הטיפול החשוב במניעת צפייה בפורונו בקרב קטינים, חייב לפני הכל להיות מול בעלי האתרים ומי שמפיץ חומר פוגעני, אולם הדיון ממשיך לסוב על החסימה. לדבריו, החוק רוצה לייצר רשימות שחורות של צרכני תוכן פורנוגרפי, ולא להתמודד עם מיגור התופעה. "זה לא תהליך דמוקרטי. זוהר עושה שימוש בסוגייה הנוראה של חשיפת ילדים לפורנוגרפיה ואלימות כדי לקושש לעצמו עוד כמה קולות בפריימריז, ועל הדרך הופך את ועדות הכנסת לקרקס של צעקות המתחזה לדיון אמיתי. יו"ר הוועדה הגיע עם החלטה ברורה - הוא יסגור את האינטרנט בישראל, ואסור לחברי הכנסת לאפשר לו".

ניר הירשמןצילום: ישראל הדרי

הירשמן קשר את הדיון בחוק הפרונו לחוק המאגר הביומטרי שגם נידון במשך שנים ולבסוף עבר. "זרעי התרעלה שנטמנו בחוק הביומטרי פורחים היום בחוק הצנזורה במלוא עוזם. הוועדה לא נוחה? מחליפים ועדה. דעת חברי הכנסת לא מתאימה? משתיקים אותם בצעקות. יועצים משפטיים מנסים לומר את דעתם? יו"ר הוועדה לא מעוניין לשמוע".

בדיון שנערך לפני כשבוע בוועדת הכלכלה, ציינה נציגת משרד התקשורת אתי שמואלי כי אמנם החוק ניתן ליישום מבחינה טכנולוגית, אך מבדיקה שערכו במשרד - אין חסימה שלא ניתנת לעקיפה. נציגי האוצר שנכחו בדיון הוסיפו כי כרגע אין תקציב במשרד האוצר שיוכל לממן את החוק הנוכחי שעל פי זוהר יהיה יקר יותר מ-60 מיליון שקל כפי שהציע בדיונים הקודמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker