לא מפנים את הלחי השנייה: הבלוגרים הישראלים מסרבים להיכנע לתביעות

בשנים האחרונות משתמשים יותר ויותר גופים בתביעות נגד בלוגרים, במטרה למנוע מהם פרסומים באמצעות לחץ כלכלי; מספר בלוגרים ישראלים החליטו להלחם בתופעה

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

ב-11 ביולי פירסם הבלוגר יובל דרור פוסט שביקר חברה בשם לייק-סטור, שמציעה שירות הוספת חברים לדפים בפייסבוק. החברה מתהדרת בכך שהיא מסוגלת, תמורת תשלום של שקל ללייק, להביא לעמודים בפייסבוק אלפי מצביעים. 1,000 שקל תמורת 1,000 לייקים. לייק-סטור מצהירה על עצמה באתר כי השירות הינו חוקי והיא אינה עוברת על אף אחד מחוקי הרשת החברתית. אלא שדרור סבר אחרת, וביקר את לייק-סטור: "מכיוון שבאופי שלי אני טיפוס יזמי אבל אין לי רעיונות טובים, אני פונה אל הקוראים בבקשה: עזרו לי להמציא אתר מכירות דומה ומופרך לא פחות שיעשה אותי מולטימיליונר", כתב לקוראיו.

הביקורת עלתה לו במכתב מעורכת הדין אור שפירו סער, שטוענת כי מדובר בלשון הרע. שפירו סער כתבה לדרור כי "הדברים באים לידי ביטוי, בין היתר, בשימוש החוזר במילה 'מופרך', באמירה 'אתר אחד, לא חשוב מאיזו עדה' וכן במילים 'בדיחה' ו'דרכמות' בהקשר שבו נכתבו". בסיומו של המכתב אומרת שפירו סער כי לא נותר לה אלא לפעול למיצוי זכויות מרשה באמצעות פנייה לבית המשפט.

דרור החליט שהוא לא נכנע. במכתב תשובה ששלח עו"ד יהונתן קלינגר, המייצג את דרור, נטען כי אין כל בסיס לטענה שמדובר בלשון הרע. לדברי קלינגר, המכתב נועד להלך אימים עליו בדרישות מופרכות לתשלום.

תרומות יתקבלו בברכה

דרור אינו הבלוגר היחידי שנתקל באיומים משפטיים כדי למזער ביקורת. תביעות של תאגידים ובעלי הון כנגד בלוגרים הופכות להיות שכיחות בישראל ובארה"ב. בעוד עיתונים וכלי תקשורת נעזרים בייעוץ משפטי על בסיס שוטף כנגד איומים שכאלה, לבלוגרים קשה יותר להתגונן כנגדם, שכן לרוב אין ברשותם מקורות מימון להתמודד עם תביעות שכאלה.

תופעת התביעות המבקשות למנוע דיון ציבורי זכתה בארה"ב לכינוי SLAPP - Strategic lawsuit against public participation - תביעות שמטרתן השתקה של הדיון הציבורי, וכניעה של הנתבע בעקבות פחד, איום, הערמת הוצאות משפט והתשה.

באפריל האחרון הסתיים אחד הסכסוכים המתוקשרים בבלוגספירה: העימות המשפטי בין הבלוגר תומר פרסיקו למורה הרוחני שי טובלי ואילון לסטר. טובלי ולסטר משכו את התביעה שהגישו כנגד פרסיקו בגין פרסום לשון הרע. השניים טענו כי פרסיקו הוציא לכאורה את דיבתם רעה בכך שפירסם מאמרים המבקרים את הפעילות הרוחנית של טובלי, ודרשו פיצויים בסך 220 אלף שקל. פרסיקו החליט להלחם בתביעה, ויצא במהלך חריג - קריאה לגולשים שתומכים בו ובבלוג שלו לתרום לייצוגו המשפטי. התוצאה: פרסיקו קיבל 238 תרומות שהסתכמו ב-31,340 שקל.

גם קלינגר שמייצג כיום את דרור עמד בפני מצב של איום בתביעה על דברים שפירסם. אתר נענע דיווח בשנת 2008 כי משרד התקשורת איים להגיש נגדו תביעה על פוסט שפירסם תחת הכותרת "דובר השר אטיאס משקר בהודעה לעיתונות".

היו מקרים נוספים של תביעות נגד בלוגרים. אחת הראשונות שהיתה בישראל שייכת לתביעת הדיבה שהגישו אתר הספורט ONE והעורכת אופירה אסייג נגד הבלוגרים לשעבר רביב שכטר, עודד קרמר ושלמה מן, כותבי הבלוג "עומדים בשער". בעיתון "הארץ" פורסם על מקרה נוסף: הבלוגר יקי בז'ה, הכותב בלוג ביקורתי מאוד על הנעשה במודיעין, קיבל מכתב איום בתביעת דיבה מאיציק גרפל, יועץ התקשורת של המועמד אמנון מרחב. המכתב כלל דרישה להסרה של שני פוסטים מהבלוג, פיצוי בסך חצי מיליון שקל והתנצלות. המקרה עדיין נמצא בדיונים ופסיקה בעניינו צפויה בחודשים הקרובים.

דרור כותב היום בבלוג כי "האיום שהודבק על שער ביתי הוא איום SLAPP קלאסי. אני מתקשה להאמין שיש שופט בעולם שיקבע שהבעת הדעה שלי לפיה 'אתר שמוכר לייקים של פייסבוק תמורת אלפי שקלים הוא אתר מופרך', היא בגדר לשון הרע, אבל שפירו-סער ו"מרשה" מאיימים עליי בתקווה שאתקפל, בתקווה שלא ארצה לקחת על עצמי את המעמסה הכלכלית והנפשית הכרוכה בניהול משפט. הם טועים. עו"ד יהונתן קלינגר ואני מוכנים ומזומנים לנהל את המשפט הזה במשך שנים. בכבוד. בואו נלך לבית המשפט". בדומה לפרסיקו, הסביר דרור לגולשים כי מכיוון שאין ברשותו את הממון הנדרש לניהול המשפט, ייתכן שבעתיד יפנה לגולשים בבקשה לתרומות. "אני משוכנע שתתייצבו לימיני. אין לי ספק בכך", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker