נורטק ויו מתרחבת: קיבלה הזמנות ב-60 מיליון דולר מחברות אנרגיה אמריקאיות

חברת הסטארט-אפ הישראלית, שמתמחה בניטור מידע על תשתיות גז, חתמה על הסכמים לתקופה של עד 5 שנים ■ המנכ"ל, שחר לוי: "השוק האמריקאי מתייחס לטכנולוגיה שלנו כסטנדרט החדש בתעשייה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צינורות גזצילום: בלומברג
אורה קורן

חברת הסטארט-אפ הישראלית נורטק ויו (NortecView), שפיתחה טכנולוגיות מתקדמות לאיסוף וניהול מידע בזמן אמת של תשתיות גז טבעי, חתמה על הסכמים בסך כ-60 מיליון דולר בשוק האנרגיה האמריקאי. העסקות נחתמו עם ארבע חברות אנרגיה גדולות בארה"ב, חלקן לביצוע מיידי וחלקן ב-5-3 השנים הקרובות.

החברה תפתח ותפרוש את הטכנולוגיה שלה לאורך אלפי ק"מ, באזורים שונים בארה"ב. בחברה מעריכים כי בחודשים הבאים ייחתמו הסכמים נוספים בארה''ב בסך כ-20 מליון דולר.

נורטק ויו, בשיתוף עם מכון הגז הטכנולוגי האמריקאי (GTI), פיתחה פתרון כולל עבור שוק תשתיות הגז האמריקאי - העושה שימוש בטכנולוגיות מדויקות למיפוי התשתיות ולמעקב שוטף אחר הרכיבים המוטמנים. כך, מתאפשר לראשונה מיפוי מלא ומדויק של תשתיות הגז התת-קרקעיות. המחקר והפיתוח מומנו על ידי קרן בירד (BIRD), הקרן הדו-לאומית למחקר ולפיתוח תעשייתיים ישראל-ארה"ב, המעודדת שיתופי פעולה מסחריים בין חברות ישראליות לאמריקאיות.

המערכת שפותחה אוספת את כלל הנתונים הרלוונטיים מהשטח, מנתחת את המידע תוך שימוש בטכנולוגיות מובייל, IoT ו-GPS מתקדמות, ומעבירה בזמן אמת את המידע לחברות הגז. נורטק ויו הוקמה ב-2015. עד היום הושקעו בחברה כ-5 מיליון דולר על ידי משקיעים פרטיים בהובלת בריאן קופר, מייסד משותף בחברת ריטליקס.

החברה מעסיקה כ-50 עובדים, מתוכם 30 בארה"ב ו-20 בישראל. סך מכירותיה השנתיות הוא 10 מליון דולר, לאחר שהכפילה את המכירות בכל שנה מאז היווסדה. לחברה אין לקוחות בישראל. בעבר קיימה פיילוט עם חברת הסיבים האופטיים של חברת החשמל, אך בחרה לא להמשיך, בעקבות התנופה העסקית בארה"ב.

כיום, למרבית החברות בארה"ב המחזיקות תשתיות תת-קרקעיות לחלוקת גז אין מידע מדויק לגבי מיקומן, ולכן הן אינן יכולות לעקוב אחר מצב התשתיות ולבצע פעולות תחזוקה נדרשות. מצב זה הוביל לפגיעות בצינורות, לדליפות גז ואף לתאונות - שגרמו למותם של יותר מ-300 בני אדם ולאובדן רכוש בסך כ-600 מיליארד דולר ברחבי ארה"ב ב-20 השנים האחרונות. על רקע זה החליט באחרונה הממשל האמריקאי לחזק את הרגולציה על הנושא, ולהקצות משאבים כספיים משמעותיים להחלפת תשתיות חלוקת הגז הישנות, המגיעות לכ-200 מיליון בתי אב בארה"ב.

שחר לוי, מנכ"ל נורטק ויו, אמר כי "השוק האמריקאי הגיע לנקודת בשלות ולהבנת הצורך בטכנולוגיה שלנו - הוא מתייחס אליה כסטנדרט החדש בתעשיית האנרגיה. החוזים עליהם חתמנו בימים אלה וההכרה הבינלאומית לה אנו זוכים נותנים את אותותיהם בענפי תשתיות נוספים, כגון חשמל ותקשורת אינטרנט מהירה, וכן בשווקים מחוץ לארה"ב. הטכנולוגיה שלנו מספקת היום מענה לחברות המשרתות מיליוני תושבים בארה"ב".

ד"ר איתן יודילביץ, מנכ"ל קרן בירד, אמר כי "שיתוף הפעולה של נורטק ויו ומכון הגז האמריקאי, שנתמך על ידי הקרן, הביא לפיתוח טכנולוגיה פורצת דרך המאפשרת אוטומציה מלאה של איסוף הנתונים ומעקב בזמן אמת אחר תשתיות הגז התת קרקעיות. שיתוף הפעולה הניב מקומות עבודה חדשים בישראל ובארה"ב וכמובן מענה לצרכים של חברות הגז שמשפר גם את בטיחות התושבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker