עימאד תלחמי: "לא יכול להיות שהערבים יהיו אחוזים בודדים מההיי-טק הישראלי"

אראל מרגלית: מי שיתן הזדמנות כלכלית לדור הצעיר הערבי - יביא לשינוי במפה הפוליטית בישראל

עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימאד תלחמי (מימין) ואראל מרגליתצילום: רמי שלוש
עירד עצמון שמאייר

"לא יכול להיות שאנחנו כערביי ישראל רק אחוזים בודדים מההיי-טק הישראלי", כך התרעם היום עימאד תלחמי בוועידה הכלכלית של החברה הערבית. תלחמי, לשעבר מספר שתיים ביצרנית הטקסטיל דלתא, הקים ב-2008 את באבקום (Babcom), המספקת שירותי מיקור חוץ לחברות היי-טק ומעסיק יותר מ-2,000 איש. לאחרונה הוא הקים את תקווין (Taqwin), קרן השקעות ערבית.

"הצלחנו לבנות שיתופי פעולה מדהימים. כל שמונה החברות שלנו הגיעו לשלב מתקדם. אחת, שגייסה מיליון דולר וחצי, הגיעה לאריזונה בארה"ב ומעורבת בתוכנית ניסוי של רכבים אוטונומיים. "החלטנו להקים קרן חדשה", הכריז תלחמי, "כי הקרן הראשונה הייתה קטנה יחסית - 12 מיליון דולר. אנחנו מקווים להקים קרן של 50 מיליון כי המודל מוצלח  וצריך להניע אותו קדימה".

באותו פאנל ישב חבר הכנסת לשעבר אראל מרגלית, יו"ר קרן ההון-סיכון JVP, שפתח את דבריו בדברי שבח לתלחמי: "עימאד, אתה השראה בשבילי. כי מה שעשית זו הזדמנות לא רק בחברה הערבית, אלא לכל המדינה. הגליל זה הדבר הגדול הבא בהיי-טק הישראלי".

מרגלית הוסיף: "הרשימה המשותפת לא נותנת שום חזון לצעירי המגזר הערבי. על המפלגות הגדולות לקחת את ההזדמנות הזו. ברגע  שהמגזר החרדי והמגזר הערבי יצטרפו לכלכלת המאה ה-21, תתרחש כאן מהפכה כלכלית חברתית. 

לדבריו, "החברה הערבית מייצגת את ההזדמנות הכלכלית הגדולה של ישראל ואני מאמין שהדור הצעיר בחברה הערבית הוא המפתח לשינוי פוליטי בישראל. זה יקרה דרך מהפכה כלכלית וכניסה של הדור הצעיר הערבי לכלכלת החדשנות והיזמות. יזמות וחדשנות הם הכלי האפקטיבי לשינוי חברתי ופוליטי - וכדאי שגבאי ולפיד יבינו שכאן טמון המהפך". 

מרגלית אמר גם כי "כניסה של החברה הערבית להיי-טק הישראלי היא לא תרומה לקהילה אלא הזדמנות לאומית ואזורית. אם לפני עשור היו 600 עובדים ערבים בהיי-טק, היום יש 6,000. יזמות ערבית וחדשנות ערבית פותחת שער למדינות ערב ולשווקים חדשים. חברות שלנו כבר פועלות במדינות ערב ומייצרות שיתופי פעולה - בדובאי  מרוקו מצריים בחריין ועוד.

בהמשך, אמר תלחמי: "אם אנחנו יודעים לחלום על משהו, אנחנו יכולים השיג אותו. אפשר לאמן את עצמנו לחלום בגדול. הפחד שמונע מאיתנו, כערבים, לחלום בגדול - קשור בכישלון. בשבילנו זו בושה, אבל אני חושב שהכישלון הוא בעצם הצלחה בפני עצמה, אם אנחנו מבינים שזו דרך ללמוד ולהצליח. כערבים, רבים מפחדים שהממשלה לא תעזור לנו. גם חוק הלאום גורם לערבים למנוע מהם לחלום בגדול, כי הם חוששים שהם לא יקבלו יחס שווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker