כרום יעניש אתרים שמקפיצים מודעות ופרסומות

הדפדפן בגרסתו החדשה יחסום באופן אוטומטי את כלל המודעות והפרסומות מאתרים מסוג זה – גם מודעות זדוניות וגם מודעות רגילות

שגיא כהן
שגיא כהן
גבר מבוגר מול מחשב
להגן מפני "חוויות פוגעניות"צילום: (Photo by Suzanne Kreiter/The Bo
שגיא כהן
שגיא כהן

דפדפן כרום של גוגל יעניש בקרוב בעלי אתרים הנוהגים לשלב מודעות זדוניות ופולשניות, הגורמות להטעיית גולשים ולגניבת נתונים אישיים. בחודש הבא תשיק גוגל את גרסת כרום 71, שינקוט צעדים קיצוניים נגד אתרים המשתמשים בשיטות מסוג זה באופן עקבי: הדפדפן יחסום באופן אוטומטי את כלל המודעות והפרסומות מאותו אתר – גם מודעות פולשניות וגם מודעות לגיטימיות רגילות.

כרום הוא כיום הדפדפן הפופולרי בעולם (כ-67% נתח שוק), כך שזו סנקציה משמעותית על בעלי האתרים, שעלולה לפגוע קשות בהכנסתם. בגוגל אומרים כי מדובר ב"מספר קטן" של אתרים הנוהגים להציג באופן עקבי מודעות בעייתיות. לפי החברה, לבעלי אתרים המשתמשים בשיטות אלה תהיה תקופה של 30 יום לנקות את אתרם מהמודעות הבעייתיות לפני הפעלת הסנקציה.

אתרים מפוקפקים רבים ברשת כוללים מודעות ושיטות פרסום המוגדרות על ידי גוגל כ"חוויות פוגעניות", שמטרתן להטעות גולשים ולגרום להם ללחוץ על פרסומות. למשל, אתרים מקפיצים לעתים הודעות שמתחזות להודעת מערכת, אזהרות, חלונות צ'אט, תיבות דו שיח ועוד - וכאשר משתמש לוחץ עליהן, הוא מועבר לעמוד נחיתה המכיל מודעות.

יש גם אתרים המציגים כפתורים מזויפים המעודדים את הגולש ללחוץ עליהם, אך בפועל גורמים לפעולה אחרת ממה שמובטח. למשל, לחיצה על ניגון וידיאו או סגירת חלון תגרום לפתיחת חלונות ומודעות או להורדת קבצים ללא הסכמה. יש אתרים שאף משתמשים בשיטות הללו כדי לגנוב מידע אישי ונתונים פרטיים. בגוגל מסבירים כי הם נוקטים צעד החדש לאחר שניסיונות קודמים להגן על הגולשים מפני "חוויות פוגעניות" לא צלחו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker