"לא היתה קליטת אינטרנט": אתר תוצאות הבחירות שקרס עדיין לא חזר לפעול

למרות ההבטחות: אזרחי ישראל עדיין אינם יכולים לצפות בתוצאות האמת של עירם באתר המיועד שהקים משרד הפנים - כמעט 48 שעות לאחר שנסגרו הקלפיות ■ מזכיר באחת הקלפיות: "לא הצלחנו לדווח על התוצאות. המנהל שלח הודעה לוותר על הדיווח"

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר משרד הפנים בחירות
במשרד הפנים האשימו מיד את לשכת הפרסום הממשלתיתצילום: צילום מסך

אתמול (ד') ב-7:00 בבוקר הפסיקו במשרד הפנים לעדכן את ספירת הקולות, לאחר שהאתר המיועד שהקים המשרד קרס כבר ב-22:00 ביום הבחירות, ככל הנראה בעקבות עומס גולשים. עד עכשיו - 42 שעות לאחר סיומן של הבחירות לרשויות המקומיות - אזרחי ישראל עדיין אינם יכולים לצפות בתוצאות האמת של עירם באתר.

משרד הפנים הפעיל ביום הבחירות מערכת ניהול דיווח בחירות, המאפשרת להעביר נתונים בזמן אמת מתוך כל קלפי על ידי המזכירים. עדויות של מזכירי קלפי חושפות את מה שאירע ביום הבחירות: "לא היתה קליטת אינטרנט ולא הצלחנו לדווח. בערב המנהל שלח הודעה לוותר על הדיווח ולהגיע למועצה עם החומר", סיפר אחד ממזכירי הקלפיות ל-TheMarker.

"היינו אמורים לדווח בתחילת היום על פתיחת הקלפי, ובכל שעה על מספר המצביעים. בסוף היום היינו צריכים לעדכן על סגירת הקלפי ואת  התוצאות לאחר הספירה. נעשו כמה וכמה פיילוטים שבהם הפעלנו את המערכת, אבל בזמן אמת - המערכת לא תיפקדה. דיווחתי על מספר מצביעים, ואחר כך התקשר אלי מנהל הבחירות במועצה ואמר לי שמופיע שלא דיווחתי", הוסיף.

מזכיר קלפי אחר סיפר: "בערב שלחו קישור שאליו התבקשנו להיכנס ולדווח על נוכחות חברי קלפי בעת סגירת הקלפי להצבעה. נכנסתי לקישור ואז התחיל להופיע האימות של גוגל שמבקש לזהות רמזורים וכבישים מתוך תמונות, אבל זה לא נפסק. רבע שעה אני עובר ממכוניות, לרמזורים, למעברי חציה וכן הלאה. קיבלתי הוראה להפסיק ולעשות את זה כשאגיע לעירייה בלילה. שם הסיפור חזר על עצמו. אמרו לי להפסיק ולעשות את זה בבית. למחרת בבוקר עשיתי את זה במחשב הנייח בתוך חצי דקה".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה (בשעה 16:00): "אתר האינטרנט של המשרד פעיל ותקין. ובהמשך תעלה בו רשימת המועמדים והנתונים. אתר המפות בעבודה ויעלה בקרוב".

לא בוצעה בדיקת עומסים

במשרד הפנים האשימו מיד את לשכת הפרסום הממשלתית במחדל, משום ששם הקימו עבור המשרד את דף נחיתה שמוביל לאתר שקרס - ולאחר מכן הסבירו כי האתר עבר מספר ניסיונות תקיפה שזוהו על ידי צוות הסייבר של המשרד.

לקראת הבחירות, הקימו באתר משרד הפנים אתר ייעודי, הכולל מפה, שבה 251 הרשויות שבהן היתה הצבעה. כך ניתן היה, לכאורה, לעקוב במהלך הבחירות אחר שיעור ההצבעה ונתונים נוספים של כל עיר, ולספק תוצאות אמת עם סיום ספירת הקולות. עדכון התוצאות התבצע על ידי אפליקציה, שאליה הזין כל מזכיר קלפי את הנתונים בזמן אמת. האתר מבוסס על שירות מפות של החברה הבינלאומית Esri, שמייצרת מפות דיגיטליות. ב-Esri מסרו בתגובה כי בחברה "בודקים את הגורמים לתקלה".

מומחי אבטחה שבדקו את האתר מצאו כמה חולשות גם באבטחת האתר, וכן נראה כי הצוות שבנה את האתר לא ביצע בדיקת עומסים. כך, ב-22:00 בתום יום הבחירות, כשאזרחים רבים ביקשו לראות תוצאות ראשוניות בעיר שלהם וגלשו יחד לאתר - העומס הגדול גרם ככל הנראה לקריסה. אתמול הבטיחו במשרד הפנים כי הם עובדים על תיקון האתר והתוצאות המלאות יפורסמו בבוקר יום חמישי, אבל נכון לשעה זו, האתר עדיין לא התעדכן מאתמול ב-7:00 בבוקר.

מדובר במחדל רציני של משרד הפנים, שהתחייב לפני כשבועיים בוועדה מיוחדת של מוכנות המדינה לבחירות לרשויות המקומיות כי יעמיד לאזרחי ישראל אתר שבו יוכלו לראות את כל התוצאות בזמן אמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker