"עד 2020 אנחנו רוצים לראות בישראל מאות כלי רכב אוטונומיים"

ראש התוכנית לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה, ד"ר ענת בונשטיין, לא רוצה לראות כאן פיילוט אוטונומי קטן - אלא "שיגידו 'ישראל זה מקום שהטמיעו בו תחבורה חכמה'" ■ לאחר שהממשלה נתנה את ברכתה למיזם המוניות החכמות של מובילאיי, אומרת בונשטיין: "תורנו לעשות שיעורי בית"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונית ללא נהג
מונית ללא נהג. "אנחנו בשלבי למידה"צילום: Yong Teck Lim/אי־פי

תאגיד הרכב פולקסווגן וענקית השבבים אינטל יצאו אתמול (ב') בהכרזה שתציב את ישראל לצד ערים חלוצות בתחום התחבורה האוטונומית: שתי החברות ישיקו תוכנית ניסוי למוניות ללא נהג כבר בראשית 2019. ואולם ד"ר ענת בונשטיין, ראש התוכנית הלאומית לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה, מבקשת לצנן מעט את ההתלהבות.

"אמרנו להם (לאינטל ופולקסווגן) שתורנו ללמוד את התוכנית, לעשות את שיעורי הבית שלנו ולהבין מהי הרגולציה הנחוצה כדי לתמוך במיזם הזה", היא אומרת בשיחה עם TheMarker. לדבריה, "בלי קשר למובילאיי ופולקסווגן, זו מטרה ששמנו לעצמנו לקדם ב-2019. הרגולציה שנקדם תהיה פתוחה לכל חברות הרכב – אנחנו רוצים לתת יתרונות לשוק המקומי, לא לחברה מסוימת".

בשאלת בטיחות הרכב האוטונומי, טוענת בונשטיין כי הממשלה לא תיתן אור ירוק לחברות הרכב החכם עד שלא תסמוך על בטיחותן ב-100%. "אני מאמינה שפולקסווגן לא ייתנו לעצמם להציב כלי רכב שיסכן את הסביבה שלו. עם זאת, אנחנו צריכים ללמוד את המיזם לבד, לשבת עם עם החברות ולהבין איך להשיק את הדבר הזה. רק כשיהיה אפס אחוז סיכון, המיזם ייצא לדרך".

בלי לנקוב בשמות, מסבירה ראש התוכנית הממשלתית כי חברות רכב נוספות מבקשות לקדם פיילוטים מתחרים. "יש כל מיני חברות מובילות שדיברו אתנו, וגם חברות יותר קטנות, עם מיזמים בסינגפור וסין וארה"ב של שאטלים אוטונומיים לפי דרישה. אנחנו שומעים את ההצעות שלהם מתחת לרדאר ורוצים לתת לכולם את האפשרות".

מבחינה רגולטורית, "אנחנו ומשרד התחבורה בשלבי למידה", מודה בונשטיין. "אתמול בכנס היו 30 בכירים מהתעשייה והרגולציה העולמית, כי אמרנו שהאסדרה והטכנולוגיה צריכים ללכת יד ביד. הטכנולוגיה צריכה להכתיב קצת לרגולציה מה הצרכים שלה. היא צריכה להגיד, 'מתי מותר לי לעבור בקו לבן כרכב אוטונומי, מתי אפשר לעבור ברמזור אדום'. עד שלא נבין מצד הטכנולוגיה את הצרכים שלה, לא נדע איזו רגולציה לחוקק. לכן השיח בינינו חייב להתקיים כל הזמן. אני עדיין לא יכולה לרשום בנקודות את תשתית הרגולציה הנחוצה לרכב אוטונומי", היא מוסיפה.

"בלי קשר למיזם שהוכרז, נצא בשנה הבאה עם קול קורא. עד 2020 אנחנו רוצים לראות בישראל מיזמים בני מאות כלי רכב. מבחינתי עשרה כלי רכב זה פיילוט קטן, זו לא הטמעה", גורסת בונשטיין. "אני רוצה לראות פה 100 מכוניות ויותר. עברנו את שלב הפיילוטים, גם ברמה העולמית. אני רוצה שיגידו, 'ישראל זה מקום שהטמיעו בו'. הטמעה זה לא עשרה כלי רכב, אלא מאות".

מדוע לא להעתיק את הרגולציה במקומות שבהם קיימות תוכניות ניסוי בימים אלה, כמו קליפורניה, נבדה ואריזונה? בונשטיין דוחה את האפשרות, ואומרת כי "בקליפורניה ובנבדה אין רגולציה או רשימת תנאים – המיזמים פועלים על פי בקרה ממשלתית באזורים מסוימים. יש כלי רכב אוטונומיים בדרום נבדה השוממת, אבל זה לא מרכז תל אביב. עדיין אין מעטפת רגולטורית בערים מרכזיות. אין רגולציה שאפשר לאמץ, אלא זו הזדמנות להיות חלוצים ולהכתיב את הטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker