עתיד המזון: "ישראל מובילה בפוד-טק - זו עובדה שמקובלת על התעשייה"

מנהלת המחקר והפיתוח במעבדות אלף אמרה בוועידת החדשנות של משרד ראש הממשלה: "אנחנו מייצרים מוצר שמחקה את הערך התזונתי של בשר אמיתי - המוצר המסחרי הראשון יגיע עוד שלוש שנים" ■ ראש תחום החדשנות העולמית במונדלז: "הצרכן דורש דברים אחרים והטכנולוגיות משתנות"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
נתח בשר
פול רוזין: אין לי בעיה לאכול בשר אם אין לי קשר ישיר אליוצילום: אביעד הרמן

אף שמדובר בתעשיית ענק, תחום המזון עדיין מאופיין במסורתיות לעומת מגזרים אחרים בשוק, דוגמת רפואה ומחשבים. אבל כדי להאכיל את אוכלוסיית העולם המתפתחת, נצטרך לערוך שינויים בתזונתנו. איך תיראה הצלחת שלנו בעתיד?

"התזונה תהפוך אישית", חוזה פרופסור הווארד יאנה-שפירו, סמנכ"ל חקלאות בתאגיד המזון מארס (Mars). את הדברים אמר בוועידת החדשנות של משרד ראש הממשלה שנערכת היום (ה').

עוד הוסיף יאנה-שפירו כי "חידושים טכנולוגיים יגידו מה לאכול ונוכל להכתיב לעצמנו את התזונה. אם נתעצל ולא נרצה לבשל לעצמנו, נוכל לפנות לשירות שיספק את הדרישות התזונתיות שלנו". 

ד"ר נטע לבון, מנהלת המחקר והפיתוח במעבדות אלף (Aleph) עסוקה בפיתוח, שלטענתה יגיע עד מהרה למדפי המרכולים. "אנחנו מייצרים בשר שמחקה את הערך התזונתי של בשר אמיתי. לוקחים ביופסיה של תאי פרה, טובלים במעין 'נזיד', שבו המצרכים שהתא צריך בשביל להתחלק ולגדול, וכשיש מספיק תאים - משנים אותם לכדי התאים המרכיבים את הבשר שאנחנו אוכלים - תאי שריר, שומן ורקמה מחברת".

לבון צופה כי "המוצר המסחרי הראשון ייצא בעוד שלוש שנים, אבל כדי לייצר סטייק שיהיה באמת כמו בשר אמיתי - יידרש קצת יותר זמן. כרגע, האתגר האמיתי הוא ליצור את המוצר ביעילות ובקנה מידה רחב. צריך לחשוב בצורה שונה מגידול תאי גזע לשימוש רפואי. הסיבה שאנחנו מתמקדים בבקר היא שניתן לגבות עליו מחיר יקר יותר מדג או מעוף". 

גיל הורסקי, ראש תחום החדשנות העולמית בענקית המזון מונדלז (Mondelez), מעיד כי "תעשיית המזון חווה שינוי מהותי. התהליך עד כה היה די מסורתי. אפשר לטעון שהתהליך הועתק מחברה אחת לאחרת. הפיתוח והמחקר היה צפון במעבדות. אבל הצרכן דורש דברים אחרים וגם הטכנולוגיות משתנות. הרבה חברות מבינות שאי אפשר לעבוד יותר במעבדות סגורות. הן משקיעות בסטארטאפים ומזמינות יזמים חדשים למעבדות המחקר לשיתוף פעולה". 

בהמשך התייחס הורסקי למצב בישראל. "ישראל מובילה בפוד-טק. זו עובדה, שמקובלת על התעשייה. האינקובטור של שטראוס בתחום הפוד-טק, 'המטבח', הוא אחד הראשונים בעולם. מרבית מייסדי חברות הפוד-טק לא מגיעים מתעשיית המזון, אלא מרפואה ומחקלאות. הרבה אנשים גם מגיעים משדה הביג דטא והבינה המלאכותית, והם רוצים להשפיע לטובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker