נתניהו: "העולם הערבי צמא לקשר עם ישראל בגלל החדשנות"; פרס נאם בהולוגרמה

הנשיא וראש הממשלה המנוח שמעון פרס "הציג" בקולו את צוואתו הרוחנית לשלום וחדשנות: "ישראל היא סטארט-אפ ניישן ומקום של דו קיום. הרעיון הוא להפיץ רעיונות, לעשות שינוי חיובי, במציאות שלנו, של שכננו ובעולם"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועידת החדשנות של משרד ראש הממשלה נפתחה הבוקר (ה') בגני התערוכה בת"א, עם הקרנת צוואתו של הנשיא המנוח שמעון פרס, וקטעים מתוך הנחת אבן הפינה למרכז פרס לשלום וחדשנות שביפו. בוועידה משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן נשיא סין וואנג צ'י-שאן, מייסד עליבאבא ג'ק מא, אריק שמידט מנכ"ל גוגל לשעבר - ובכירים מעולם ההיי-טק המקומי.

בנאום שהוקרן בהולוגרמה, אמר שמעון פרס: "אני שמח לראות את כולכם כאן היום. החזון שלי נוסד כאן במרכז לחדשנות ושלום - חלון לעתיד. מקום לחלומות, מקום שממחיש את הרצון לעתיד טוב יותר. העתיד עשוי מהחלומות של היום. לא רק זיכרון מהעבר - יש לנו כוח לעשות שינוי ולהשפיע. ישראל היא סטארט-אפ ניישן ומקום של דו קיום. הרעיון הוא להפיץ רעיונות, לעשות שינוי חיובי, במציאות שלנו, של שכננו ובעולם. אני מזכיר לכם - אנשים שאין להם פנטזיות - אין להם דברים פנטסטיים".

נאום ההולגרמה של פרס התאפשר באמצעות טכנולוגיה שדגמה מספר תמונות שלו ואת טביעת הקול שלו. שילוב של השניים יחד עם טקסט שהוכנס למערכת איפשר את הדמייתו של הנשיא התשיעי של ישראל.

בנאום הפתיחה של ראש הממשלה, ציין נתניהו את היתרונות של ישראל בתחום החדשנות והפתרונות שהיא מציעה לעולם: "סגן נשיא סין, שרים מישראל וסין, חמי פרס, ג'ק מא, ואורחים נכבדים שהגיעו - הנאום (של פרס) היה נהדר. כשהוא דיבר על חדשנות ושלום - עיניו של פרס בהקו. היה לו ביטחון בדור העתיד של ישראל, בכך ראינו עין בעין - זאת פתיחה גדולה של המרכז לחדשנות. יש לא מעט מדינות שכנות שמנרמלות את היחסים עם ישראל - הן מסתכלות מסביב לעולם ורואות בישראל מקום של חדשנות שיכול להציע חיים טובים לאזרחיה".

נתניהו הוסיף: "שלום וחדשנות הולכים יד ביד. פרס אמר שבלי פנטזיות אין דברים פנטסטיים, ואנשים כאן הופכים זאת למציאות. אריק שמידט אמר לי בשיחה אתמול שישראל טובה יותר מעמק הסיליקון ואמרתי לו שישראל היתה כך לפני עמק הסיליקון.

ראש הממשלה נתניהו, סגן נשיא סין וואנג צ'י-שאן וחמי פרס
ראש הממשלה נתניהו, סגן נשיא סין וואנג צ'י-שאן וחמי פרסצילום: עופר וקנין

"התרשמתי מהשיחה עם סגן נשיא סין וואנג, למרות שסין היא כלכלה גדולה וחזקה - היא זקוקה לחדשנות. העתיד שייך למי שמחדש, ועל כן שיתוף הפעולה בינינו הכרחי. יש לנו ביטחון ביחסים המשותפים עם סין והעתיד עם מדינות במזרח התיכון. אני מאמין שנראה שינוי בו החזון של שמעון פרס קוצר פירות. אני תמיד אומר - כשנפתור את הקונפליקט הפלסטיני זה יפתח את הדלת לעולם הערבי, אבל אולי נכון לומר כי אם נפתח דלת לעולם הערבי - זה יפתח את הדלת לשלום עם הפלסטינאים. צריך לעשות את שני הדברים. כולם מבינים שישראל היא מרכז חדשנות והצמא של העולם הערבי הוא בגלל היותה של ישראל חדשנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker