גברים, תפנימו: אין נשים בפאנל או בכנס? אל תבואו

תמונת קנצלרית גרמניה מוקפת בגברים עוררה אי־נוחות בקהילת ההיי־טק המקומית והציפה נושא כאוב וחשוב. מתברר כי 72% מהדוברים בכנסים המקצועיים בישראל הם גברים ■ אבל יש גם דרכים להילחם במצב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אבי דוד / לע"מ

ב–5 באוקטובר התאספו שורת אנשים מכובדים סביב שולחן עגול כדי לדבר על חדשנות ישראלית, עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. המפגש הזה, שכלל מוזמנים שסומנו על ידי מארגניו כ"מנהיגי העתיד", הסתיים בתמונה מביכה של מרקל עומדת בחולצה ורודה ליד 23 גברים בחליפות.

תעשיית ההיי־טק המקומית נזעקה כדי לתקן את העיוות ויזמה שורה של צילומים אלטרנטיביים עם נשים מובילות, לצד תמונת קרטון של מרקל שהודפסה במיוחד עבור האירוע. הייתי בחופשה כשקיבלתי הודעת טקסט מיזם: "צריך תמונה אומללה אחת כמו זאת כדי לשנות את המצב".

סוד ההצלחה של יזמים הוא כידוע אופטימיות חסרת תקנה. התמונה של מרקל לא עוררה כנראה מספיק מבוכה כדי למנוע את פרסומו של כנס החדשנות של אריקסון (ericsson innovation day), שנקבע לסוף נובמבר ובו מככבים תשעה דוברים — כולם גברים. אפילו הדמות המצוירת שמסמנת מרצה שזהותו טרם נקבעה היא של גבר בחליפה.

רשימת הדוברים בכנס החדשנות של אריקסון שמתוכנן לסוף נובמבר 2018 - אפילו הדמות המצוירת שמסמנת דובר שזהותו טרם נקבעה היא של גבר בחליפהצילום: צילום מסך מ: ericsson innovation day

זו לא מחלה רק של הכנסים הטכנולוגיים כמובן. במארס 2015 נערך הכנס השנתי של מועצת המובילים והמסיעים בנושא "אנרגיה מתחדשת בתחבורה", ובין נותני החסויות שלו היו רשת תחנות הדלק Ten, מרצדס בנץ, איתוראן וגמא פיננסים. בזמן שהמנהלים החשובים הקשיבו ל–13 גברים מומחים, המזכירות נשלחו ל"תוכנית מיוחדת": הרצאתה של הסופרת שרה אנגל שהואשמה וזוכתה מרצח כפול. התוכנייה הסתיימה בתזכורת: "כל חבר זכאי להביא מזכירה אחת מהחברה ללא עלות". אם המקרה הזה מביך אתכם פחות מהתמונה של מרקל, זה רק משום שאין בו השפלה בינלאומית.

צילום אלטרנטיבי שיזמו נשות תעשיית היי-טק לצילום "מנהיגי העתיד" עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. דמותה של מרקל הודפסה על תמונת קרטון בגודל אנושיצילום: אור קפלן

צרת רבים: התופעה חובקת עולם

הסטארט־אפ הישראלי ביזאבו (Bizzabo) שפיתח פלטפורמה לניהול ושיווק של כנסים ואירועים עסקיים, ביצע באחרונה מחקר רחב על הגיוון המגדרי בכנסים האלה. המחקר ניתח יותר מ–60 אלף דוברים בכנסים שעברו דרכו ב–23 מדינות, על פני תקופה של שש שנים (ב–2013–2018) על בסיס טכנולוגיה לזיהוי פנים. בניגוד לבעיות האחרות הנוגעות לאי־שיוויון בישראל, הפעם מדובר בצרת רבים — התופעה היא חובקת עולם.

בממוצע, נשים הן פחות משליש (31%) מהדוברים בכנסים — כלומר, מסך המוזמנים לשאת הרצאות או לשבת בפאנלים שחולקים עם הקהל את מחשבותיהם בתחום מומחיותם. מבין 1,154 מומחים שהוזמנו לכנסים בישראל, בביזאבו דגמו רק 28% נשים, שיעור נמוך יותר מארה"ב (35%), וקנדה (32%), אך גבוה יותר מהשיעור שנדגם בבריטניה (25%), הולנד (22%), ספרד (19%) גרמניה (16%) וסינגפור (16%).

האירועים האי־שיוויוניים ביותר, לפי ביזאבו, הם האירועים הטכנולוגיים שבהם נשים הן חמישית (22%) מהדוברים, ואילו האירועים המאוזנים ביותר הם בתחום ההשכלה הגבוהה שבהם נשים היוו 44% מהדוברים. בכנסים בתחום הפרסום נשים היו 39% מהדוברים, ובתחום הבנקאות ושוק ההון 26% מהדוברים. אפילו בתחום משאבי האנוש, תחום נשי מובהק, נשים נותרו מיעוט עם 39% מהדוברים.

אבל יש מקום לתקווה. בועז כץ, ממייסדי ביזאבו מספר כי המצב משתפר לאורך השנים — ב–2011–2012 נשים היוו 17%–19% מהדוברים בכנסים (ממוצע בכל המדינות שנדגמו), בעוד ב–2013–2014 שיעורן גדל ל–23%–24%, ובשלוש השנים האחרונות שיעורן הוא 30%–32%.

"זה לא פשוט לארגן אירועים, ובאופן אובייקטיבי יש הרבה יותר שמות של גברים שעולים לראש", אומר כץ. "התגובה של משרד החוץ במקרה של מרקל היתה שאף אחד לא שם לב לפגם בשלבי התכנון. זה לא ישתנה אם לא נעיר שוב ושוב עד שזה יהיה חלק אינטגרלי מהתכנון.

"אחת התגובות שאני שומע זה שאין טעם להציג תמונה לא מציאותית שבה נשים הן 50% מההיי־טק הישראלי, אבל כל שינוי מתחיל באופן מלאכותי", מוסיף כץ.

"אם לא מצאתם דוברת אשה, התאמצו יותר"

ביקורת פומבית כלפי הגופים שעומדים מאחורי הכנס מגיעה בשלב מאוחר מדי, עם פרסום התוכנייה לציבור הרחב, ומתגלה ככלי אפקטיבי במידה חלקית בלבד. מעבר לים כבר קמו כמה יוזמות של גברים שמצהירים כי לא יקחו חלק בכנסים ללא ייצוג הולם לנשים.

הכלכלן הבריטי אואן ברדר פירסם התחייבות שעליה חתמו כ–1,800 אנשים מכובדים ולפיה: "בכנס ציבורי לא אשתתף בפאנל של שני אנשים או יותר, אלא אם יש בו לפחות אישה אחת". ברדר גם שואל ועונה על שאלות שעשויות לצוץ אצל המארגנים שמזמינים אותו. למשל, מה קורה אם ניסינו למצוא נשים אבל אין אף אחת שמתאימה או מסכימה? תשובתו: "התאמצו יותר. אשמח להציע נשים שיהיו הרבה יותר טובות ממני". ומה קורה אם אישה מבריזה ואנחנו נשארים עם פאנל גברי? ברדר משיב: "יש הרבה נשים מבריקות, אנא מצאו אישה שתחליף אותה" ואם האישה מבריזה בהתראה קצרה מדי? "זה קורה וזה מבאס, אתם יכולים לכסות את עצמכם בכך שמראש יהיו לכם שתי נשים באותו הפאנל".

בועז כץ, ממייסדי ביזאבוצילום: bizzabo

השאלות של ברדר אינן שאלות רטוריות, הן באמת מעסיקות מנהלי כנסים, ונדרש מאמץ ניכר כדי להגיע למרואיינים טובים — ובפרט מרואיינות ששיעורן בתפקידי מפתח נמוך יותר והחשיפה התקשורתית שלהן חסרה. גם התקשורת צריכה לקחת על עצמה תפקיד מרכזי בחשיפה ומתן במה לנשים מובילות.

אך עד אז, למרבה השמחה, יש גם כמה מיזמים איכותיים שיכולים לסייע ברעיונות כאלה: האתרים ליסטה של תא העיתונאיות, ו–supersonas הם מאגרים דיגיטליים מקיפים עם פרופילים של נשים מומחיות מכל התחומים — שיכולות ורוצות להופיע בכנסים; המיזם Women of Startup Nation מנהל קובץ אקסל פתוח עם דוברות רלוונטיות לכנסי טכנולוגיה. וגם הפודקאסט "הסטארט־אפיסטיות" מספק הצצה לעולמן של נשים יזמיות ויכול לתת השראה למרואיינות רהוטות (הפודקאסט מתארח בבלוג של TheMarker, אך גם פועל כאתר עצמאי).

מארגני כנסים, מפיקים ועיתונאים יודעים לספר שכאשר הם מזמינים דוברים לאירועים, אחת השאלות הראשונות שעולה היא: "ומי עוד יהיה שם?". זו לא סקרנות, אלא רצון לוודא שהאירוע מכבד את המעמד שהדובר מייחס לעצמו. המזמינים זורקים שניים־שלושה שמות, ואם זה נראה טוב לדובר או ליועץ התקשורת שלו — ממשיכים הלאה. כשמזמינים אותם למפגש עם המנהיגה של אחת המדינות החזקות בעולם, אולי הם לא שואלים הרבה שאלות.

אם צריך לאמץ פרקטיקה אחת שתעזור להילחם בתופעה, הכי נכון יהיה לומר לכל אחד מהגברים המוזמנים לא להסתפק בניים־דרופינג שיחמיא להם, אלא להביע עניין באיזון המגדרי באירוע, ולא להתפשר על תשובה לא מחייבת.

זה חייב להיות הרבה יותר פשוט מלעמוד בחליפה סביב אישה אחת ולחייך למצלמה. וזה מה שמצופה ממנהיגי העתיד, לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker