"קיבצנו את המוחות המבריקים בישראל": Team8 של מפקד 8200 לשעבר מתרחבת

קבוצת חברות הסייבר, בראשות נדב צפריר, מודיעה על שותפויות חדשות עם 14 משקיעים בינלאומיים ■ הקרן, בהיקף של 85 מיליון דולר, תושקע בחמש חברות - ותתרחב לשיתוף פעולה עם אקדמאים ■ Team8 שואפת למנוע את שערוריית קיימברידג' אנליטיקה הבאה

מימין לשמאל: בן בורודק, נוי לוינסון, לירן גרינברג, נדב צפריר, שניר ג׳רבי, יובל שחר, ישראל גרימברג, אסף מסחרי, ליאנה וולפסון, לואיס פדרגוסה ואלדד רום
מימין לשמאל: בן בורודק, נוי לוינסון, לירן גרינברג, נדב צפריר, שניר ג׳רבי, יובל שחר, ישראל גרימברג, אסף מסחרי, ליאנה וולפסון, לואיס פדרגוסה ואלדד רום

בשוק ההיי-טק הישראלי, אין מחסור בחברות סייבר. בים של 480 חברות פעילות, קשה להתבלט. ואולם בשבוע שעבר, הפציע סטארט-אפ קטן, סיגניה (Sygnia, שגייס פחות מ-5 מיליון דולר בשלוש שנות קיומו. סיגניה, העוסקת בייעוץ סייבר, נמכרה לענקית ההשקעות הסינגפורית טמסק (Temasek) תמורת רבע מיליארד דולר - פי 60 מההשקעה בה של קבוצת הסייבר הישראלית Team8. לאור הצלחת סיגניה, הכתיר אחד המעורבים את העסקה כ"הצבעת אמון במודל העסקי של Team8".

Team8 היא סינדיקט להשקעה והקמת חברות בתחום הסייבר. פעילותה החלה בראשית 2015, במטרה להקים חמש חברות בחמש שנים, עם השקעה ראשונית של חמישה מיליון דולר בכל חברה. החברה עמדה ביעד זה, וכעת מכריזה על קרן שנייה, גדולה יותר ורחבה יותר.

היום (ג'), באירוע בניו יורק, חושפת קבוצת הסייבר את מפת הדרכים שלה לחמש השנים הקרובות, וכי היא שואפת להרחיב את אופקיה מעבר לעולם אבטחת המידע - הודות לקרן חדשה בסך 85 מיליון דולר. בשל עברו כמפקד יחידת 8200, נהפך תא"ל במיל' נדב צפריר, המנכ"ל ואחד ממייסדי הקבוצה, לאחד מגורמי המשיכה של Team8. בראיון ל-TheMarker, מסביר צפריר כי הקבוצה שואפת להרחיב את אופקיה מעבר לאבטחת המידע.

"אם בקרן הראשונה איתרנו את הבעיות הגדולות בעולם הסייבר, כעת אנחנו עוברים לשלב הבא ומסתכלים על משולש: בינה מלאכותית, סייבר, ומידע עתק (ביג דטא)", מסביר צפריר. "נאתר את הבעיות שנוצרות במשולש התחומים הזה במטרה לפתור אותן".

כיום נהנית Team8 מהון של 260 מיליון דולר, שגייסו כל החברות בסינדקט מאז הקמתה לפני ארבע שנים, ובסך הכל 400 עובדים בהן. למעשה, הקבוצה נאלצת להתמודד עם בעיית מקום חדשה במשרדיה ברחוב תוצרת הארץ בתל אביב: "אנחנו כל הזמן מנסים להשיג עוד נדל"ן. התחלנו עם חצי קומה, כיום אנחנו שוכרים שלוש קומות וחצי, ומתחילים ב'השתלטות ידידותית' על יתר הקומות בבניין", סיפר צפריר.

מאז שנוסדה, הקימה החברה גם שלוחה בניו יורק, שעובדת בדומה לסניף בישראל. לדברי צפריר, יש חשיבות בכך "שהחברות חולקות את אותו מתחם. מה שקורה בפינת הקפה לא פחות חשוב ממה שמתרחש בחדר הדיונים". צפריר עצמו העתיק את את מגוריו לניו יורק גם כן.

אף שהקבוצה כעת מוכנה להשקיע במגוון חברות חדש, מבטיחים ב-Team8 כי הסייבר לא יוזנח, אלא "ימשיך להיות ברקע" וישולב בטיפוח החברות הטריות. "אנחנו מבינים שהדרך שבה בונים כיום פתרונות ועליהם מרכיבים פתרונות סייבר, תיעלם מן העולם", צופה לירן גרינברג, ממייסדי Team8 ואחראי השיווק והפיתוח העסקי. "ההתפתחות ההיסטורית היא שבאו מוצרים ואחרי זה באו פתרונות סייבר להגן על המוצרים. הדרך הזאת תצטרך להיעלם מהעולם - האבטחה צריכה להיות חלק מעיצוב המוצר המקורי ולא להיבנות סביבו לאחר מכן. בסוף לא תצטרך לרכוש עוד פתרון סייבר להגן עליו. גם עכשיו שנבנה חברות בתחום הביג דאטה או ה-AI לא נאבד את העוגן של אבטחת מידע".

לקראת צעדיה הבאים של Team8, מכריזה הקבוצה על המשך פעילות לצד משקיעות ותיקות, כמו סיסקו, מיקרוסופט, חברת האחזקות הסינגפורית טמסק ואינווישן אנדוורס (Innovation Endeavors), קרן ההון-סיכון של יושב ראש גוגל לשעבר אריק שמידט. "נחבור לשותפות חדשות, כמו ספקית ה-IT דיימנשן דאטה (Dimension Data), יצרנית המטוסים איירבוס ובנק סקוטיה. אנחנו גם חוברים לענקית הקמעונות וולמארט, ולחברת הביטוח מיוניק רי (Munich Re)". בנוסף, אומרים בכירי Team8 כי תצטרף אליהם חברת האחזקות סופטבנק גלובל, חברת דירוג האשראי מודיס, נוקיה ומשקיעים נוספים. בסך הכל, 14 במספר.

שמידט מסר בהודעה לעיתונות: "Team8 קיבצה את המוחות המבריקים ביותר מישראל ומהעולם סביב קבוצת מחקר, שותפויות אסטרטגיות עם התעשייה, ופלטפורמת הקמת חברות. אנו באינווישן אנדוורס גאים לחבור אליה עם התרחבותה מעבר להגנת סייבר לפתרונות בתחומי בינה מלאכותית ושיתוף מידע".

מקווים לשחזר את ההצלחה של סיגניה

השותפות של Team8 ברחבי העולם
השותפות של Team8 ברחבי העולם

היזם הסדרתי יובל שחר, המכהן כיושב ראש הקבוצה, מסביר כיצד Team8 בוחרת באילו יזמים לתמוך וכיצד היא מסייעת להם לפתח מוצר. "בתחילת התהליך, אנחנו מחפשים בעיות עם המשקיעים שלנו. אם אתה רוצה חברה גדולה שפותרת בעיה גדולה, יש להבין נכון את הבעיה ולדעת תהיה השפעת הפתרון". כך, אומר שחר, מזקקת הקבוצה את הצורך שיש לענות עליו. "מצד אחד, אנחנו מחפשים יזמים עם זיקה לתחום הרלוונטי. מצד שני, הפלטפורמה שלנו יכולה לעטוף אותם ולתמוך בהם", אומר שחר. הוא מוסיף: "יש לנו גישה ל-100 מהאנשים המשפיעים בעולם. אנחנו מזמינים את כל ה'כפר' הזה שבנינו לדיון, ומוודאים שכולם מסכימים שהצענו פתרון מוצלח".

"כשהקמנו את הקרן הראשונה, היתה מידה מסוימת של ספקנות מוצדקת. היום, לאחר שחשפנו חמש חברות ואחת מהן (סיגניה) נרכשה, אז יש לנו חסות של קשת משקיעים רחבה יותר שמאמינים שהמודל שלנו עובד, ורוצים להיות חלק מהתהליך", אומר גרינברג. לדבריו, אף שגויס יותר הון מבעבר, מעוניינת החברה, גם הפעם, להקים חמש חברות בלבד. "אנחנו רוצים להיות ממושמעים לתהליך שבנינו. אנחנו מקימים מעט חברות כדי להפחית סיכון משמעותית. נדרשת לנו שנה לעבור את התהליך מאפס, למשהו שאנחנו יודעים שהולך בכיוון הנכון".

עם זאת, גרינברג אינו שולל את האפשרות ש-Team8 תשקיע בשתי חברות נוספות, בעלות גורמי סיכון גבוה יותר. "מעבר ליכולותינו הטבעיות, אנחנו רוצים להביא קבוצות משמעותיות שיביאו פתרון מכיוון בלתי צפוי. למשל מהאקדמיה, שם יש מחקר פורץ דרך, שיכול לשנות את העולם. אנחנו רוצים לקחת קבוצות עם גרעין חזק, טכנולוגיה ייחודית, ולחבר בין הידע לפתרון הרצוי ולמשקיעים".

למנוע את פרשת קיימברידג' אנליטיקה הבאה

הנהלת Team8 נמנעת מלהרחיב על שלושת המיזמים הפועלים כיום בחשאי תחת חסותה, אבל המנכ"ל צפריר מסביר כי אחד היעדים העתידיים שאליהם הם שואפים להגיע הוא רשת בעלת אפס אמון. הוא מסביר: "כשמדובר על אמון, עד היום, היינו במצב בו אנחנו משקיעים מאמץ רב כדי לאמת שהאדם איתו אנחנו מדברים הוא אכן מי שהוא אומר שהוא. אבל גם זה לא מספיק. זה שאנו יודעים שאנחנו מדברים עם הבנק, לא אומר שיש לנו אמון מלא בו".

הוא מוסיף: "אנחנו עובדים על פתרונות שבהם יתאפשר לשתף מידע על אף אמון מוגבל עד אפסי". לדבריו, "בעולם הבריאות הדיגיטלית, אם אני רוצה לשתף את הרצף הגנטי שלי, עם מישהו שיודע לחשב אותו ולתת לי תשובה בעלת ערך, אני צריך להתאמץ כדי לוודא שהצד השלישי מוגן, ושהוא לא ינצל זאת לרעה".

"לארגונים רבים יש מידע שמעלה את ערכם, מפני שטמון בו כוח רב", אומר שחר. "מצד שני, בלי לקחת את המידע למקום שאפשר לעבוד עליו, הוא מאבד הרבה מהערך שלו. אנחנו רוצים לתת לארגונים את המידע, בכפוף לרגולציה, ללא אפשרות לנצל אותו לרעה". שחר מציין כדוגמה את פרשת הפרת הפרטיות של פייסבוק וקיימברידג' אנליטיקה, ואומר כי "ככל שיהיו יותר משברים כאלה, אנחנו הולכים אחורה בהתקדמות האנושית, מכיוון שנוצר המון מידע שאפשר ליצור ממנו ערך - אבל משום שעדיין אפשר לנצל אותו לרעה, אין לחברות דרך למנף אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker