קיצור דרך להשקעות המשך בהיי-טק: הנשיאות הישראלית של יוריקה השיקה אתר למשקיעים בסטארט אפים

התוכנית האירופית למחקר ופיתוח תעשייתי בה משולבת ישראל יוצרת חברות הזנק עם התעשיות הגדולות של אירופה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנשיאות הישראלית של יוריקה - התוכנית הגדולה ביותר באירופה לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח (מו"פ) תעשייתי, השיקה פלטפורמה כלל אירופית לגיוס השקעות המשך לסטארט אפים (חברות הזנק) שהקימה באמצעות הרשת. יוריקה היא תוכנית לשיתוף פעולה במו"פ בין מוסדות מחקר לחברות עסקיות ומשתתפות בה מדינות אירופה וישראל. היא ממומנת במיליארדי דולרים וקידמה עד כה חברות משותפות במגוון רחב של תחומים, בין השאר, יחד עם חברות הענק של אירופה, נמצאות בהן חברות רכב ותקשורת, לצד חברות מתחום מדעי החיים.

הכלי החדש, אי נובסט, מבוסס אינטרנט ונועד לחיפוש והתאמה בין משקיעים וחברות המבצעות פרוייקטי מו"פ במסגרת תוכניות יוריקה. הכלי מאפשר למשקיעים לזהות חברות מתוך המאגר של יוריקה ומהוות פוטנציאל להשקעה - בעיקר חברות טכנולוגיה עילית מ-40 המדינות החברות ביוריקה ובכלל זה חברות סטארט אפ.

בשלב השני, תכלול המערכת גם מודל להערכת סיכוני ההשקעה בחברות שבמאגר. ישראל שמאי, מנהל הנשיאות הישראלית של יוריקה, מספר כי "יזמנו את אי נובסט ככלי חדש במטרה למנף את אחד הנכסים המרכזיים של התוכנית: מאגר עשיר ואיכותי של חברות חדשניות מכל רחבי אירופה. אי נובסט הופך למעשה את יוריקה למחולל עסקות להשקעה (deal flow generator)".

ישראל, כנשיאת יוריקה השנה, הגדירה פיתוח מקורות הון חדשים שישלימו את המימון הממשלתי בהקמת סטארט אפים כיעד מרכזי של התוכנית האירופית. הצורך בכך נובע מהעובדה שתוכניות המימון הממשלתיות ביוריקה תומכות בעיקר בשלבים הראשונים של מחקר ופיתוח, והחברות מתקשות בגיוס מימון לשלבים הבאים הנדרשים להשלמת המוצר ולשיווקו.

"במציאות הכלכלית הנוכחית", מסביר שמאי, "המענה לכשל זה אינו יכול לבוא רק על ידי הגדלת ההשקעה הממשלתית, אלא בעיקר דרך מינוף יעיל של הכסף הציבורי שכבר מושקע במו"פ וכך לאפשר פיתוח עסקי והצמחת חברות שמוכרות, מייצאות ומעסיקות עובדים".

יוריקה נוחה לחברות קטנות ובינוניות, אך שותפות לה גם חברות ענק כדוגמת פיליפס, סימנס ואריקסון וכן מכוני מחקר ואוניברסיטאות. התכנית מקצרת את זמן ההגעה לשוק ומפחיתה את הסיכון הפיננסי והטכנולוגי הכרוך בפרויקט חדשני, באמצעות מימון ואיתור שותפים. משרד התמ"ת, באמצעות מרכז תעשיה ישראלי למו"פ (מתימו"פ) מרכז את הפעילות הישראלית בתכנית.

ישראל שמאיצילום: וקנין עופר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker