מכה לפייסבוק: נחשפו פרטים של 50 מיליון משתמשים - כך תתחברו מחדש באופן בטוח

חשבונותיהם של 50 מיליון משתמשים נחשפו בפני תוקפים, ו-40 מיליון משתמשים נוספים היו חשופים לפריצה ■ מפייסבוק נמסר כי התקלה סודרה, אולם המשתמשים - שיקבלו מהחברה הודעה על כך - ייאלצו להתחבר מחדש לשירות

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
פייסבוק
צילום: Marcio Jose Sanchez / אי־פי

פרשת פרטיות חדשה בפייסבוק: הרשת החברתית הגדולה בעולם הודיעה הערב כי ב-25 בספטמבר נתגלתה בעיית אבטחה חמורה שפגעה בפרטיותם של 50 מיליון משתמשים, ואיפשרה לתוקפים להשתלט על הפרופילים האישיים שלהם.

משתמשים שהפרופיל האישי שלהם נפרץ יקבלו הודעה מפייסבוק כי חשבונם נחשף וכי עליהם לבצע חיבור מחדש. זאת לאחר ש פייסבוק החליפה את מפתחות ההצפנה של הסיסמה האישית שלהם. בנוסף, יצטרכו המשתמשים לבצע חיבור מחדש לשירותים נוספים שהם רשומים אליהם באפליקציות אחרות באמצעות פייסבוק. 

צוות מהנדסים של החברה גילה כי התוקפים ניצלו חולשה בקוד של פיצ'ר של פייסבוק בשם View As, שמאפשר למשתמשים לראות כיצד נראה הפרופיל האישי שלהם לאנשים אחרים, וגנבו באמצעות פריצה אליו סיסמאות התחברות של משתמשים. מדובר במפתחות הצפנה ששמרו על סיסמאות שאנשים הכניסו, כך שיישמרו במערכת באופן קבוע והם לא יצטרכו לבצע כניסה בכל פעם שהם מתחברים לפייסבוק. 

המשמעות היא שהתוקפים יכלו להשתלט על חשבונותיהם הפרטיים של 50 מיליון משתמשים ולבצע בהם שינויים, ואף לראות פרטים אישיים כמו מספרי כרטיסי אשראי, שיחות פרטיות ומידע אישי שבעל הפרופיל בחר שלא לחשוף. 

בהודעה שפירסם גיא רוזן, סמנכ"ל מוצר בפייסבוק בבלוג של החברה, נכתב כי פייסבוק עדיין חוקרת מה הוביל לפירצת האבטחה. בבלוג הוא מסביר כי הפירצה תוקנה והודיעו על כך לרשויות החוק. צוות האבטחה החליף את מפתחות ההצפנה של 50 מיליון המשתמשים שפרטיהם נחשפו, ו-40 מיליון משתמשים נוספים שהשתמשו בשירות בשנה האחרונה - ליתר ביטחון.

"פרטיותם של אנשים, כמו גם אבטחת השירות, מאוד חשובים לנו, ואנחנו מתנצלים שהמקרה הזה קרה", כותב רוזן. פייסבוק תפרסם בימים הקרובים לכל 90 מיליון נפגעי הפרשה.

מדובר במכה קשה לפייסבוק שבשנה האחרונה סובלת מפגיעה קשה בתדמיתה בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה. אמנם המודל העסקי של החברה הוא מכירת מידע אישי של משתמשים לחברות צד שלישי - בעיקר מפרסמים, אולם המידע של מיליוני אנשים מכל העולם נוצל לרעה לטובת ניסיון להשפיע עליהם במערכת הבחירות בארה"ב. לפי השימועים שנעשו לבכירי החברה בקונגרס האמריקאי, מארק צוקרברג ושריל סנדרס, החברה הודתה שלא עשתה מספיק על מנת להגן על המשתמשים מפני ניצול המידע האישי שלהם לרעתם ומפני הפצת פייק ניוז. 

דו"חות החברה מהרבעון האחרון מראים את תוצאת הפגיעה בתדמית החברה - האטה במספר המצטרפים לשירות. על פי דיווחים מסוכנויות ידיעות בארה"ב, ישנה גם נטישת משתמשים - אולם מספר האנשים שעזבו את פייסבוק בחודשים האחרונים אינו ידוע עדיין. 

מכה נוספת למוניטין החברה הוא עזיבתם של מייסדי אינסטגרם שהודיעו השבוע כי הם עוזבים את החברה. הסיבה לעזיבה, על פי הודעות שפירסמו השניים, היא כי הם מעוניינים להמשיך הלאה, אולם על פי מקורבים לבכירי אינסטגרם - הם לא היו מרוצים מהשינויים באפליקציה. פייסבוק רכשה את אינסטגרם ב-2012 תמורת מיליארד דולר וביצעה בה שינויים רבים. הרכישה נחשבת מוצלחת מאוד ומביאה לפייסבוק מאות מיליוני משתמשים שלא משתמשים באפליקציית פייסבוק בקרב צעירים מתחת לגיל 18. 

גם בריאן אקטון, מייסד וואטסאפ, שנרכשה על ידי פייסבוק תמורת 19 מיליארד דולר, התבטא כנגד פייסבוק ואמר השבוע לפורבס - "מכרתי את פרטיות המשתמשים שלי. אני חי עם זה כל יום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker