הכוח שמניע את המהפכה התעשייתית הרביעית

אם אנו מצפים מעובדי ההיי-טק להתאים עצמם לשינויי התקופה, הגיע הזמן שנשנה אנו את תפישתנו לגבי התפקיד של הטכנולוגיה בכלכלה שלנו ■ תפישת המקצוע של מפתחי התוכנה חייבת להשתנות באופן יסודי ועמוק

אבי גולן
אבי גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: לירון הראל
אבי גולן
אבי גולן

אלפי עובדי ייצור בישראל איבדו במשך השנים את עבודתם לטובת מכונות. גלי פיטורים היכו במפעלי הטקסטיל והתרופות, בחברות ייצור בתחום הטכנולוגיה העילית ועוד. כיום, עם השימוש הגובר באינטליגנציה מלאכותית, לימוד מכונה ומחשוב רב עוצמה - עמודי התווך של המהפכה התעשייתית הרביעית - ניתן להניח במידה של זהירות כי הבאים שעלולים לאבד את עבודתם לטובת המכונות הם מפתחי התוכנה.

אולי כרגע קשה לדמיין מצב כזה, כששוק התעסוקה בהיי-טק רותח והביקוש למפתחים גובר על ההיצע. אולם זה עשוי להשתנות בקלות, בעיקר אם נמשיך לחשוב על עבודת מפתחי התוכנה כמו שבזמנו חשבנו על עובד התעשייה בפס הייצור - מומחה מיומן בעל כישרון אחד, שעליו הוא מסוגל לחזור אינספור פעמים. זה אולי מפתיע, אבל היחס שלנו לשוק העבודה תקוע עדיין במאה ה-18. אם אנו מצפים מעובדי ההיי-טק להתאים עצמם לשינויי התקופה, הגיע הזמן שנשנה אנו את תפישתנו לגבי התפקיד של הטכנולוגיה בכלכלה שלנו.

בשלוש המהפכות התעשייתיות הקודמות ראינו דפוס דומה: עלייתה של טכנולוגיה חדשה הגבירה את חלוקת העבודה, כלומר ההתמקצעות של עובדים בתחומים ספציפיים - מה שהביא לשיפור היעילות והתפוקה, ולבסוף הוביל לגלי פיטורים של עובדים שהטכנולוגיה עשתה את מלאכתם באופן יעיל יותר.

המהפכה התעשייתית הרביעית, לעומת זאת, מתבססת דווקא על מיזוגן של תעשיות שנחשבו בעבר נפרדות, ויצירת תעשיות חדשות יש מאין. ניתן לראות זאת כבר היום, עם ביסוסן של תעשיות חדשות כמו פינטק, אד-טק, ביוטק, פודטק ואנרג'יטק. כלומר, בקרוב לא נראה את הטכנולוגיה כתעשייה נפרדת - תעשיית ההיי-טק - אלא כתשתית אלמנטרית המשמשת את כל התעשיות כולן, בדומה לכוח הקיטור או למתח חשמלי.

כאן המקום לצפירת הרגעה: כשם שעובדי ייצור לא הפכו מיותרים עד כה, גם משרות של מפתחי תוכנה לא ייעלמו מן העולם. אולם, תפישת המקצוע של מפתחי התוכנה חייבת להשתנות באופן יסודי ועמוק.

צילום: ניר קידר

מפתחים - בסיכון גבוה לאבד משרתם

אחת המטרות של לימוד מכונה, היא פיתוח תוכנות לומדות המתפתחות בכוחות עצמן. על כן יש להניח שמפתחים שהתמקדו עד כה במיומנות ספציפית, יהיו בסיכון גבוה יותר לאבד את משרתם. ככל שיגבר השימוש באינטליגנציה מלאכותית ובלימוד מכונה, הביקוש למיומנויות טכניות ילך ויפחת, וכנגדו יתחזק הביקוש למיומנויות רכות, שבהן המחשב לא יכול להחליף את המתכנת האנושי.

השינוי כבר קורה בשטח, בעיקר בשוק האמריקאי. לפי הנתונים במאגר המידע של ZipRecruiter, המתבסס על עשרות מיליוני מודעות דרושים בכל מגזרי התעסוקה בארה"ב, מאז ינואר 2017 הופיעה המיומנות עבודת צוות (collaboration) מדי חודש כאחת מעשר המיומנויות המבוקשות ביותר. ב-2016 לעומת זאת, מיומנות זו לא היתה כלל בין עשר המבוקשות ביותר. במחקר נוסף שערכה לאחרונה ZipRecruiter, נבדקו הכישורים הכי מבוקשים במודעות לפרסום משרות בתחום האינטליגנציה המלאכותית. המיומנות עבודת צוות דורגה במקום הרביעי, לצד כישורים רכים נוספים כגון חשיבה אנליטית ומיומנויות תקשורת.

ככל שתוכנות מחשב יילמדו לפתח בכוחות עצמן, כך ארגונים יזדקקו יותר לעובדים בעלי בקיאות טכנולוגית, שיצליחו להשתלב בסביבת עבודה היברידית ואף להוביל ולשפר את הביצועים של עובדים אחרים - אנושיים וממוחשבים כאחד. כדי לטפח את הכישורים והמיומנויות הנדרשים לכך, עלינו לבחון מחדש את מערכות החינוך וההכשרה של הדור הבא.

יש להוסיף לימודי תכנות כמקצוע חובה בבתי הספר - אבל לא פחות מכך, חשוב לשים דגש מיוחד על מיומנויות רכות ועל כישורים חברתיים, ולפרק כמה מהמחיצות אשר מגדירות כיום את מקצועות הלימוד בצורה מסורתית. עלינו להוסיף לחינוך המדעי במקצועות ה-STEM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) גם לימודי מיומנויות חברתיות רכות, שניתן לכנותן באופן כללי "אמנויות".

אם המהפכה התעשייתית הראשונה התאפשרה הודות לכוח הקיטור, הרי שהמהפכה התעשייתית הרביעית תתאפשר הודות לכוחו של STEAM מסוג אחר לגמרי - הכוח של לימודי STEM, המועשרים בלימודי Arts.

הכותב הוא מנהל המו"פ בישראל וסגן נשיא להנדסה ב-ZipRecruiter העולמית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker