מהצלת חיים ליצירת מזומנים: הרופאים שהקימו קרן הון סיכון

מנהלי קרן TriVentures מאמינים כי אפשר לעשות אקזיט מהיר גם בעולם מדעי החיים וטוענים כי "רעיון טכנולוגי טוב אינו מספיק. צריך לוודא שהמוצר מתאים לסדר העבודה של רופאים"

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> בקהילת היזמים מתחום מדעי החיים יש לא מעט שמכירים את הקרן TriVentures, אך מאז שהוקמה לפני שלוש שנים הקרן כמעט לא נחשפה. השבוע ביצעה הקרן את השקעתה השביעית כאשר השקיעה כ-3 מיליון דולר בחברת הסטארט-אפ הישראלית אורתוספייס. באמתחתה של הקרן כ-30 מיליון דולר פנויים להשקעה.

בראש הקרן, מתמחה בהשקעות בחברות מכשור רפואי בשלבים מוקדמים, בעיקר ישראליות, עומדים השותפים בקרן הם מיכל גבע, ארי פריד, ד"ר פיטר פיצג'ראלד וד"ר מרטין ליאון. שני האחרונים הם רופאים. "העובדה ששניים מהשותפים בקרן רופאים מסייעת להם", טוענים גבע ופיצג'ראלד בראיון עם TheMarker. "אנחנו קצת שונים מחממות טכנולוגיות וקרנות מדעי חיים אחרות. במקרים מסוימים אנחנו מאתרים יזמים לבעיות רפואיות שאנחנו חושבים ששווה להקים עבורן חברות. אנחנו מנסים לתת ליזמים הרבה יותר מכסף", הם מוסיפים.

"אתה מקיים הרצאות בבתי חולים. עובד במחקרים קליניים. מדבר עם קולגות. רק כך אתה מבין טוב מה באמת הצרכים ואילו פיתוחים צריכים", מסביר פיצג'ראלד. גבע אומרת שההזמנים השתנו. "אם פעם קרן מדעי החיים היתה 'רוכבת' על רעיון למוצר רפואי עד להנפקה, כיום חברות מדעי חיים יכולות לצאת לאקזיט מוקדם על ידי חבירה לחברות פארמה גדולות עוד קודם לפיתוח מוצר מסחרי. טכנולוגיה היא רק פיסה אחת בפאזל. יש הרבה מה לדאוג בצד הרגולוטורי. להבין מה באת חברות גדולות מחפשות. זאת גם הסיבה שאנחנו משתפים פעולה עם כמה מהחברות גדולות בתחום הפארמה". ב-TriVentures מתייחסים למדטרוניק, ג'ונסון וג'ונסון, אבוט, וולקנו ו-CID, שעמן יש לה שיתופי פעולה.

גבע אומרת כי שיתוף הפעולה מתבטא שכבר בתחילת הדרך: עוד בשלבים הראשונים של החברה, מנסים ב-TriVentures ללמוד מהם הצרכים של החברות הגדולות ולהתאים להם את פיתוח הפתרון מראש. כך, בצורה מסוימת TriVentures "מהנדסת" את הפיתוח כדי שיגיע לאקזיט בסופו של דבר. "רעיון טכנולוגי טוב - ויש הרבה כאלה בישראל - לא מספיק. צריך לוודא שהמוצר בסופו של דבר מתאים לסדר העבודה של רופאים. את התובנות האלה ואיך לבסוף המוצר עשוי לעבוד במציאות אנחנו מקבלים מהשותפים שלנו כבר בתחילת הדרך, מה שמקל עלינו למכור להם אחר כך את המוצר", מסביר פיצג'ראלד.

ההשקעה של TriVentures יכולה לנוע בין מאות אלפי דולרים עד ל-3 מיליון דולר בכל מחזור חיים של סטארט-אפ. פיצג'ראלד מאמין שזה מספיק. הקרן צפויה להשקיע ב-10 עד 12 חברות סטארט-אפ, מרביתן יהיו ישראליות. ביום ראשון הקרן מקיימת כנס במלון הילטון בתל אביב שיתמקד בתמונת מצב והמגמות העתידיות של השוק הרפואי. גבע אומרת כי הקרן מתעניינת כיום בפיתוחים משולבים, "למשל, רפואה למובייל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker