יותר מחצי מהמחקר והפיתוח בישראל ממומן בידי חברות רב-לאומיות

למרות ההכרה של הממשלה בהאטה בצמיחת ענף ההיי-טק ובמחסור בכוח האדם – מרכזי הפיתוח המקומיים של חברות זרות הם עדיין המנוע העיקרי של ההיי-טק הישראלי ■ ההשקעה הממשלתית במו"פ - כ-13% בלבד

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל חדשנות
רותי לוי
רותי לוי

המממנים המרכזיים של החדשנות בישראל היו ועודם מרכזי הפיתוח של החברות הרב־לאומיות, שאחראים לכמעט 56% מההוצאה למחקר ופיתוח (מו"פ). כל המו"פ שמבוצע בחברות האלה מיועד לשימוש בחו"ל. המגזר הממשלתי - כולל רשות החדשנות שנותנת מענקי מו"פ מטעם הממשלה - מימן כ-13% בלבד מההוצאה. כך לפי דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם היום.

לפי הדו"ח, סך ההוצאה הלאומית למו"פ אזרחי (כלומר להוציא מו”פ ביטחוני) ב-2017 היה 57.8 מיליארד שקל, והוא משקף 4.5% מהתמ"ג באותה שנה. מדובר בשיעור גבוה בהשוואה בינלאומית: הממוצע במדינות ה-OECD עמד על 2.2% מהתמ"ג, כשבמדינות עתירות טכנולוגיה כמו יפן ודרום קוריאה, השיעור היה 3.1% ו-4.1%, בהתאמה. שיעור ההוצאה הגבוה מצביע על חוסנה של תעשיית ההיי-טק הישראלית, על שפע הסטארט-אפים ומרכזי הפיתוח, ועל העשייה החדשנית הרבה במגזר הפרטי.

הצמיחה בהוצאה למו"פ היא נתון קריטי לצורך קביעת מדיניות. העלייה בהוצאה למו"פ היתה נמוכה יחסית ב-2017 – 5% בלבד – לאחר עלייה של 8.3% ב-2016 ושל 6.6% ב-2015.

מו"פ מוגדר כפעילות שיטתית ומקורית המיועדת ליצירת ידע מדעי או טכנולוגי חדש או לפיתוח יישום חדש של ידע מדעי או טכנולוגי. ההוצאה הלאומית למו"פ אזרחי אינה כוללת מו"פ ביטחוני המוגדר ככל פעילויות המו"פ שנעשות מסיבות ביטחוניות – ללא קשר לתוכנן או אם יש להן יישום אזרחי משני.

נכון לסוף 2016, כ-84.2 אלף מועסקים מאיישים תפקידי מו"פ, ומהווים את ליבת ההיי-טק הישראלי. ל-81% מהם השכלה אקדמית, 12% הנדסאים וליתר השכלה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker