ראיון ראיון

"אנחנו לא פירמידה": המטבע הדיגיטלי שמחולק בחינם ומשגע את הישראלים בוואטסאפ

סער וילף, סטארט-אפיסט שמכר בין היתר חברה ישראלית לפייפאל, מספר כל מה שרציתם לדעת על המיזם החדש שלו, initiative Q: "רוצים להיות רשת תשלומים מובילה. הבעיה שלנו היא שחושבים שזו פירמידה. ההבדל הגדול הוא שלא צריך לשלם"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סער וילף
סער וילף: אין לי ביטקוין, וגם גררתי הפסדים לאחרים שאמרתי להם לא לקנותצילום: אייל טואג

בימים האחרונים מופצת בוואטסאפ הודעה על פרויקט טכנולוגי חדש, initiative Q, שבו מחולק מטבע דיגיטלי חדש בחינם לנרשמים. אותה הודעה מתייחסת לפרויקט חדש של היזם הסדרתי סער וילף שבין היתר מכר ב-2008 את חברת פרוד סאיינס (Fraud Science) לפייפאל. 

סער, כולם מקבלים בוואטסאפ סמס על מטבע חדש – מה זה בעצם?

זה פרויקט שמנסה לעשות מהפכה בעולם התשלומים. לבנות מערכת תשלומים עדכנית וטובה מהמערכות המיושנות הפעילות כיום. האתגר העיקרי בבניית מערכת תשלומים חדשה הוא איך להביא את הקונים כשאין מוכרים ואיך להביא את המוכרים שאין קונים. הפתרון שלנו הוא להצמיד מטבע חדש, ייעודי למערכת התשלומים הזו, ולחלק אותו בחינם למצטרפים הראשונים.

עד מתי תתבצע החלוקה הזאת?

כנראה לנצח, אבל בתמורה הולכת ויורדת.

מה הבעיה בשיטה הקיימת, מה אתה מנסה לפתור?

"הבעיה העיקרית היא במערכת התשלומים ולא במערכת המוניטרית. המערכות המוניטריות סבירות. מערכות התשלומים הן בנות עשרות או מאות שנים – אם מדובר למשל במזומן. הטכנולוגיות לא יעילות.

>> סער וילף, הסטארט-אפיסט שבונה את מכונת האמת המוחלטת: "זדורוב חף מפשע"

"הבעיה היא שאם אני רוצה לבנות מערכת תשלומים חדשה שמשתמשת בטכנולוגיות חדשניות - אין לי יכולת להביא את המשתמשים הראשונים. כאמור - כי אף קונה לא יצטרף לרשת תשלומים שאין מה לקנות בה – ואף מוכר לא יצטרף לרשת שאין בה קונים. לכן בתחום התשלומים מתקדמים בצעדים קטנים שמבוססים על רשת קיימת.

מה זו מערכת טובה?

יש כמה נושאים. מערכת טובה תכלול שיפור במערכות ההונאה וההתקפה שמשיתות עלויות גבוהות על סוחרים. יש הרבה חיכוך סביב נושא האבטחה. אם בונים רשת מאפס אפשר לעשות משהו בטוח.

יש גם את העניין של נוחות השימוש. יש היום הרבה מאמצים בתחום. אפל-פיי (Apple Pay) למשל מנסה לגרום לכל הצ'ק אאוט להיות יותר נוח – אבל אפשר לשפר את זה הרבה יותר. דוגמא אחת היא לעשות אינטגרציה טובה יותר לנקודות המכירה, למשל במסעדות, כך שסועד מסיים לאכול – ופשוט ייצא, כמו בגט טקסי.

כמו כן, יש הרבה מקום לשיפור בדיווח התשלומים. בפירוט של כרטיס האשראי אתה מקבל שורה קצרה ולא ברורה. למה שלא תהיה משם גישה ישירה לכל החשבוניות, כולל תמונות של המוצרים, קישורים לחוברות הדרכה ולינק לתמיכה של הסוחר?

בנוסף, כל נושא הערעור על עסקה - במקרים שבהם הסוחר לא נותן את השירות שאמור היה לתת. יש אפשרות לבנות מערכות שמנהלות את הסכסוך הזה ביתר קלות.

אלה לא המצאות שלי. כל מי שבעולם התשלומים מכיר את הרעיונות הללו. היות שאי אפשר להקים מוצר מאפס, כולם מחדשים על גבי הרשת הקיימת. ב-1997 ניסיתי לפתוח מערכת תשלומים חדשה ואף אחד לא בא. ב-2001 הקמתי את פרוד סאיינס ושם זה היה יותר ממוקד ומוצלח הרבה יותר.

ביטקוין
"ביטקוין. "מטבעות קריפטו זה פתרון מבריק לבעיה שלא קיימתצילום: Getty Images IL

זה לא שאפתני מדי?

זה מאוד שאפתני. יש הרבה סיכונים ואני רחוק מלהיות במצב שבוודאות זה הולך לקרות – אבל אני חושב שיש פה גישה חדשה שיכולה להביא פתרון לבעיה בתחום. זה שאפתני – אבל יש פה סיכוי עם גישה שהיא לא מופרכת.

זו לא היתה הגישה של מייסדי ביטקוין, או שאר מטבעות הקריפטו ופרויקטים אחרים?

מטבעות קריפטו זה פתרון מבריק לבעיה שלא קיימת. קריפטו הוא פתרון ליצירת כסף דיגיטלי שלא ניתן לזיוף וללא שרת מרכזי. זה פתרון טוב ומבריק – אבל זו הבעיה הכי פחות מעניינת בעולם התשלומים. זה לא כזה חשוב שהכסף הדיגיטלי שלנו יהיה מבוזר. אין שום בעיה שהכסף שלנו יהיה בשרת מרכזי ומאובטח. זה מה שעובד היום בבנקים. הכסף שלנו היום הוא דיגיטלי ויושב על שרתים ריכוזיים, אצל הבנקים בעיקר, ואין עם זה בעיה.

אז Q זה גם קריפטו?

אם המטבע יהיה קריפטו או לא - זו סוגייה זניחה ולא מעניינת. אם צריך לנחש אז לא, אבל זו לא החלטה שקיבלנו עדיין.

יש לך ביטקוין?

לא. וגם גרמתי לאחרים להפסיד כאשר אמרתי להם לא לקנות.

כמה אנשים אתם?

שמונה.  

נגיד שהשגת מאסה קריטית – מה עושים?

השלב השני יהיה לפתח את הרשת. כל היכולות שהזכרנו. לאחר מכן לגייס סוחרים שירצו לקבל Q. אפליקציות לקונים. לאחר מכן להקים ועדה מוניטרית שתהיה מנותקת מהחברה. לבנות רזרבות מוניטריות, כלומר אם בנאדם רוצה להחליף Q לדולר הוא יוכל לעשות את זה בשער מסוים. לאפשר תמיד לאנשים להמיר. את זה עושים על ידי מכירה של Q עתידיים למשקיעים בהנחה שמבוססת על הצמיחה העתידית.

יש כבר משקיעים?

אנחנו כרגע בשלב 1 ואתה מדבר על שלב 6-5. לאט לאט.

זה מזכיר קצת את פרויקט סאגה ואולי גם את קולו (Colu).

יש דברים דומים לסאגה באופן בניהול המטבע, אבל הפוקוס שלנו זה תשלומים. זה נכון שיש פה דמיון מסויים לקולו. הקונספט של תשלומים שמבוסס על מטבע הוא לא משהו שאני ממציא. הדבר שיאפשר לזה לעבוד עכשיו הוא ההשגה של המאסה הקריטית. אם יעבוד – לא יודע. זו גישה שעדיין לא נוסתה, אבל יש יסוד להניח שהיא טובה מגישות קודמות.

יש גבול לכמה אנשים יכולים להצטרף?

לא, רק הפרס יורד בהדרגה.

לא קצת הגזמנו עם הרעיונות לשינוי של מערכת התשלומים? סה"כ הדברים עובדים די בסדר.

אני חושב שההתפתחות של כל הרעיונות היא חלק מתהליך החדשנות בשוק חופשי. אני חושב שזה מצויין. אם מסתכלים על כל העלויות הישירות והעקיפות של עסקה – בקלות אפשר להגיע ל-10% מהעסקה. אז הדברים עובדים – אבל זה כואב. גם מכוניות עובדות, ועדיין עובדים על מכוניות חשמליות.

זה לא יצריך עלויות גבוהות?

אם מתכננים מערכת מאפס, שבנויה על בסיס טכנולוגיות עדכניות ולא על כאלה של לפני 50 שנה, אפשר להגיע לשבריר מהעלויות של היום.

זה נחמד שאתה מנסה לייצר מאסה קריטית,  אבל בפועל - אין עדיין כלום. זה מודל הפוך.

לרוב זו לא הגישה הנכונה, אבל יש פה סוגייה מעניינת. במערכות תשלומים כולם יודעים מה צריך לעשות ולפתח, זה לא סוד – הבעיה זה להביא את האנשים לרשת החדשה.

אנשים תוהים מיד האם זו רמאות והאם מדובר בפירמידה.

זו הבעיה מספר 1 שלנו בפרויקט. כשאנשים קוראים – כולם משתכנעים. הבעיה זה להביא את האנשים לקרוא. אנחנו נלחמים בזה כל הזמן. ההבדל הגדול לעומת פירמידה זה שלא צריך לשלם. פה זה לא המצב. מי שמעמיק מבין שזה לא המצב. אין פה הונאה ואין פה פירמידה.

אז מה קורה עכשיו – מה מקבלים?

המשתמש מקבל עכשיו 130 אלף Q. השווי של Q אחד מיועד להיות 1 דולר – אבל לא תוכל להשתמש בכל המטבעות מיידית. הם ישתחררו בהדרגה – כדי למנוע אינפלציה. כמות המטבעות צריכה להתאים לנפח המסחר. בהתחלה יהיה מעט מסחר אז יהיו מעט מטבעות בחוץ. נוכל להגיע למצב שבו כל המטבעות משוחררים – אם נהיה מערכת תשלומים מובילה בעולם.

יש לוחות זמנים להשקה?

זה מאוד תלוי בכמה מהר העולם יגיב. אני חושב שיעד טוב להתחלה של מסחר זה שנתיים שלוש. להיות רשת מובילה – בין 10 שנים לאף פעם.

כמה אנשים הצטרפו?

מאות אלפים. אנחנו בעשרות אלפים ליום, בכל העולם. ישראל רצה יחסית חזק, בין היתר כי אנשים מכירים ויודעים שאפשר לסמוך.

למה Q?

בגלל תיאוריית Quantitative theory of money – שמדברת בדיוק על היחס שבין כמות המסחר במטבע לבין השווי הכולל של המטבע. סיבה נוספת היא התור (Queue) שאנחנו יוצרים כעת עם הביקוש למטבע.

איך התגובות מסביב?

די נלהבות. יש הרבה ששואלים אם זה באמת אני וזו לא הונאה – אבל כשעוברים את המכשול הזה, אז מבינים איך זה פותר את הבעיה.

ומה אתה אומר על ההודעה שרצה היום בוואטסאפ ולפיה הפרויקט שלכם הוא "וירוס תולעת זדוני"? 

כן, ראיתי. מה אפשר לעשות? 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker