זיסאפל: "אני מכיר הרבה חרדים, רובם לא באמת לומדים בישיבה - ומקבלים תמיכה מהמדינה"

כך אמר זהר זיסאפל, מייסד רד תקשורת בכנס "שישי - בוקר של החלטות" ■ לדבריו, "הערבים והחרדים הם הפספוס הגדול של ההיי-טק הישראלי. צריך להכריח אותם ללמוד מתמטיקה ואנגלית" ■ "בוגרי הטכניון טובים יותר מבוגרים של מוסדות אחרים"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהר זיסאפל
זהר זיסאפלצילום: מוטי מילרוד

"יש פספוס גדול בהיי-טק הישראלי מבחינת האוכלוסיה הערבית והחרדית. זה נובע מכך שבעבר תעשיית ההיי-טק היתה ביטחונית וזה מנע ממיעוטים להיות בה". את הדברים הללו אמר היום (ו') זהר זיסאפל, מייסד חברת רד תקשורת מחשבים, בשיחה שערך איתו כתב ההיי-טק של TheMarker, אלירן רובין בכנס "שישי - בוקר של קבלת החלטות", שערך העיתון בשיתוף בנק הפועלים.  

"היום יש באוכלוסיות האלו הרבה פוטנציאל עבור עולם ההיי-טק. הפוליטיקאים החרדים מונעים מהחרדים ללמוד מקצועות נחוצים כמו מתמטיקה ואנגלית", אמר זיסאפל. "זה לא קשור לאמונה שלהם, כי ניתן להיות חרדי ועדיין ללמוד מתמטיקה. מה שצריך לעשות הוא להכריח אותם ללמוד מתמטיקה ואנגלית".

לדברי זיסאפל, אם הם היו לומדים מתמטיקה ואנגלית, רבים מהחרדים היו עוזבים את הישיבות, ומשתלבים בחברה הכללית. "אני מכיר אישית הרבה מהחרדים. הרבה מהם גם לא באמת לומדים בישיבות, הם כאילו לומדים ומקבלים תמיכה מהמדינה אבל בפועל הם לא לומדים ולא מתפתחים שם. רבים מהחרדים הם גם אנוסים שרוצים לצאת לעבוד ולהשתלב בחברה, אבל אין להם הרבה ברירה מבחינה חברתית כי אין להם דרך וכלים להתפרנס בכבוד מחוץ לחברה החרדית. אני מכיר הרבה כאלה הם באים אליי. אם הם היו לומדים מתמטיקה ואנגלית הם היו עוזבים בקלות את החברה החרדית".

בשנים האחרונות, עוסק זיסאפל רבות בתחום הרכב האוטונומי, ועד היום השקיע כבר בארבע חברות בתחום. "מתחוללת שם מהפכה. כדי להצליח בהיי-טק צריך שתהיה מהפכה. כי אז החברות הוותיקות לא יצליחו להתמודד איתה. כל הניסיונות שלהן להתמודד, מכשילים אותן יותר כי הן ממשיכות להשתמש באותה חשיבה ישנה. ככה יוצא שדווקא התכונות הטובות, שעזרו בעבר לחברה מסוימת להצליח, הן אלו שגורמות לה להיכשל. זו הסיבה שבשנים האחרונות אני משקיע בתחום הרכב האוטונומי", הוא אומר. ומוסיף: "כדי שאשקיע בחברה, צריך שיהיה לה רעיון טוב ומעניין, אנשים איכותיים וטובים ושזה יהיה בתחום שהחלטתי שאני מתמקד בו. כיום אני מתמקד בתחום הרכב האוטונומי".

זהר זיסאפל (שמאל) וכתב TheMarker אלירן רוביןצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, למרות שתחום הרכב לא היה תחום מפותח בישראל מבחינה מסורתית, כיום גם מדינות מובילות בתחום הרכב בעולם, מתעניינות בחברות ישראליות שפועלות בתחום הרכב. "בעבר היה לנו רק את הסוסיתא.אבל כיום יש הרבה חברות שעוסקות בתחום, מעל מאה חברות. כיום באים לכאן אפילו מגרמניה שזו מעצמת רכב כדי ליצור שיתופי פעולה בתחום הרכב", אמר מייסד רד תקשורת.

זיסאפל התייחס לניסיונות של גוגל לכבוש את תחום הרכב האוטונומי: "גוגל לא יודעת לפתח רכב, מה שהיא רוצה לעשות, זה לפתח את הנהג האוטונומי, ובכך לנסות לחדור לתחום הרכב. הם רוצים להשתלט על מערכת ההפעלה ברכב, ואת זה היצרניות לא נותנות להם, כי יצרניות הרכב לא רוצות שגוגל תעשה להן מה שהיא עשתה ליצרני המכשירים הסלולריים. הן חוששות שישאירו אותן עם הפלסטיקים והצמיגים ואילו את כל החמאה והשמנת גוגל תיקח מהן. יש כאן מאבק גדול".

את סוד ההצלחה של ההיי-טק הישראלי מוצא זיסאפל במנטליות. "יש לנו הישראלים משהו במנטליות ובתרבות שמאוד מתאים להצלחה בסטארט-אפים ובהייטק. בעולם באים לכאן כדי ללמוד ולהבין את זה. בהתחלה כשניסינו למכור מוצרים שלנו בעולם אמרו לנו שמישראל קונים תפוזים לא מודמים. אבל המהנדסים כאן מצוינים".

את הנהירה של מהנדסים ישראלים לעבוד בחברות זרות הוא רואה בצורה אמביוולנטית: "בניגוד לעבר, שהרבה מהנדסים שנסעו לחו"ל לא חזרו ונשארו שם, כיום הם חוזרים ככה שהתנועה היא דו כיוונית ויש לזה יתרון כי הם מביאים איתם חזרה הרבה ידע וניסיון".

על השאלה אם יש עדיפות מוצדקת לבוגרי טכניון ביחס לבוגרים של מוסדות אקדמאיים אחרים הוא אמר כי "באופן כללי, בוגרי הטכניון בחיפה הם יותר טובים מבוגרים אחרים. אין מה לעשות, הם יותר טובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker