"לחפש שידוך": המדינה תשקיע 2.5 מיליון שקל בקידום ערים חכמות

מיזם בשם CityZoom יקדם סטארט-אפים בתחום העיר החכמה - ויפגיש עשרות חברות בתחום עם הרשויות המקומיות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר בקרה של עיר חכמה באירלנד
חדר בקרה של עיר חכמה באירלנדצילום: בלומברג

משרדי הכלכלה, הפנים ושוויון חברתי הודיעו היום (ג') על מיזם משותף בשם CityZoom לקידום סטארט-אפים בתחום העיר החכמה ופיתוח ערים חכמות בישראל. המיזם נועד לסייע להפגיש את עשרות הסטארט-אפים בישראל בתחום הערים החכמות עם הרשויות המקומיות, הנמנעות בדרך כלל מרכש פתרונות מסוג זה, עקב ביורוקרטיה וקושי ניהולי או תקציבי.

התוכנית, שמתוקצבת ב-2.5 מיליון שקל, כוללת סיוע במיפוי צורכי רשויות והקמת מאגר מידע של פתרונות; תוכנית עידוד רשויות להחדרת סטארט-אפים לעבודה השוטפת של העירייה; וכן תמיכה אקדמית של המכון למחקר שלטון מקומי באוניברסיטת תל אביב.

בתוכנית שותפות בין היתר חברות הזנק כמו GreenIQ, בתחום ניהול חכם של משאבי מים; Parkan, פתרון ניטור וניהול חניות באמצעות מצלמות; SesmmicAI, חברה שעוסקת בהתרעה מוקדמת על רעידות אדמה; ו-ZenCity, שעוסקת בניטור התנהגות וצורכי תושבים לפי רשתות חברתיות. בסך הכל מתחילות את המיזם 15 חברות.

העיר החכמה מציגה חזון של שיפור חיי התושבים או ייעול עבודתה של העירייה באמצעות טכנולוגיה. הפתרונות רחבים ונוגעים לסוגיות של מים, פינוי אשפה, תחבורה, חנייה, תאורה, ביטחון הציבור ועוד. אלא שיחד עם ההבטחות הגדולות, בהרבה מקרים העיר החכמה גם פוגעת בפרטיות, מגדילה את האי-שוויון בין התושבים או גורמת לבזבוז כספי ציבור על פרויקטים גרנדיוזים ללא תועלת ממשית.

בהודעה על השקת המיזם נמסר כי "CityZoom ערים חכמות בישראל היא קהילה שתנגיש לרשויות בישראל ובעולם חברות סטארט-אפ שיכולות לפתור בעיות במרחב העירוני. במסגרת התוכנית יוקם מאגר מידע של בעיות וצרכים עירוניים שאליו תוכל לפנות כל רשות מקומית, ולחפש שידוך בקרב סטארט-אפים טכנולוגיים.

"תחום הערים החכמות בישראל עדיין לא מימש את הפוטנציאל הגלום בו. בין היתר מכיוון שהרשויות המקומיות בישראל הן שוק קטן מדי ליזמי טכנולוגיה, אך גם בשל ריבוי הרשויות המקומיות (255)".

מנכ"ל משרד הכלכלה שי רינסקי אמר כי "קהילת ערים חכמות מצטרפת היום לקהילות חדשנות בתחום תחבורה חכמה, בריאות דיגיטלית, חקלאות ועוד כחלק מהאסטרטגיה של משרד הכלכלה והתעשייה לקידום חדשנות בתחומים בעלי פוטנציאל לצמיחה. זאת, כדי שהחברות ימשיכו לצמוח ולהתפתח בישראל וכדי שאזרחי ישראל ייהנו מהחדשנות והפיתוחים הישראליים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker