אורה קורן

קפה בכוס עוגייה וקרטיב עם כדורי מוחיטו  - אלה רק חלק מהפיתוחים שבהם פגשה משלחת מיוחדת של החטיבה העסקית והחטיבה החקלאית של תאגיד הענק הסיני עליבאבא  שהגיעה השבוע לראשונה, לגליל העליון ולקריית שמונה. חברי המשלחת הגיעו לביקור מיוחד שבו נחשפו פיתוחים בתחום הפודטק והאגרוטק, כחלק מעניינה של החברה להיכנס לתחמים אלה. המשלחת שהגיעה השבוע לישראל מאתרת שיתופי פעולה בתחומים אלה הנחשבים לבעלי פוטנציאל צמיחה עתידי גדול לשוק הגלובלי.

הביקור בגליל מגיע על רקע היוזמה שמקדמת המדינה עם היזם אראל מרגלית וראשי הרשויות להפיכת הגליל למוקד חדשנות בתחום המזון. לצורך זה מציע משרד הכלכלה והתעשייה השותף למהלך מענקים ותמריצים גדולים לחברות רב לאומיות .

עליבאבא שהיא גם אחת המשקיעות בקרן ההון סיכון JVP של אראל מרגלית, נפגשה עוד קודם עם שר החקלאות אורי אריאל, בכירים במכון וולקני, נציגי האוניברסיטה העברית ואנשי הפקולטה לחקלאות ברחובות, כדי להכיר את האקוסיסטם הישראלי בתחומי הפודטק והאגרוטק.

המשלחת של עליבאבא בישראל
המשלחת של עליבאבא בישראלצילום: יואל פלדמן

המשלחת הקדישה יומיים לאזור קריית שמונה והגליל העליון. במכון המחקר מיג"ל הוצגו בפניה מעבדות מתקדמות ומחקרים יישומים בתחומי הפודטק והאגרוטק, וכן מספר סטארטאפים בתחום; בהם חברת סאטורס, המפתחת חיישן המוחדר לגזע העץ ומשדר באופן רציף, באמצעות אפליקציה, המותקנת בטלפון הנייד של החלקאי את מידת המים הנדרשת לעץ. החברה עוררה עניין רב נוכח הצורך ההולך וגדל בעולם ובסין בפרט לחקלאות מדייקת.

לאחר מכן התארחה המשלחת במכללה האקדמית תל חי ונפגשה עם חוקרים מתחום מדעי המזון אשר הציגו מספר פיתוחים ומוצרי מזון חדשים ומקוריים שפותחו בתל חי על ידי הסטודנטים. בהם כוס קפה אכילה שנקראת "ביס קפה" - כוס העשויה מעוגייה מתוקה שמחזיקה מעמד כאשר שופכים לתוכה קפה חם.

ארטיקוהול - קרטיב מוחיטו שמכיל כדורי ג'ל גומיים מלאים באלכוהול . שילוב של טעם קוקקטיילי עם הקרח והאלכוהול בג'ל. נעשה בטכנולוגיה לא פשוטה של הקפאה ויצירה של הג'ל בלי שהוא יישבר ויזלוג לתוך הקרטיב.

עוגיות ג'ינג'ר - עשויות מפחת של קליפות הדרים וגזע גיניג'ר - שיתוף פעולה עם רשת ארומה. בעל ערכים תזונתיים גבוהים, עשיר בטעמים ובנוסף לכך עשוי מאחוז לא מבוטל של פחת (שאריות המשקה שעד כה נזרקו לפח).

קפסולות תה בטעמים וצבעים שונים - הקפסולות המורכבות מצמחים שונים מתמוססות בתוך התה ויוצרות טעמים שונים.

אראל מרגלית ומייסד עליבאבא, ג'ק מא
אראל מרגלית ומייסד עליבאבא, ג'ק מאצילום: דרור סכיתהל

לחם ועוגיות מקמח בננות - מיוצרות אף הן מפחת של בננות שנשאר במטע ולא נעשה בו השימוש. הקמח המופק מהבננות בעל ערכים תזונתיים רבים וניתן באמצעותו לייצר מאפים אווריריים, עשירים בוויטמינים ומינרלים, ויתרונו הגדול בכך שאיננו מכיל גלוטן. 

בכירים מהגליל שהשתתפו בסיור אמרו כי הם רואים בו הזדמנות כלכלית גדולה לאיזור. לדבריהם נציגת עליבאבא ציינה כי השילוב בין הכח האדיר של מיליארדי צרכנים בעולם  שעליבאבא מביאה, לבין החדשנות והיצירתיות הטכנולוגיות שישראל מציעה יכול לחולל מהפיכה של ממש בתחומי המזון והחקלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום