בשביל הפטנטים: גוגל רכשה סטארט-אפ ישראלי שהגיע לסוף דרכו

סוף הדרך של לוסיד-לוג'יקס: 13 שנים לאחר שהוקמה ואחרי השקעה של 40 מיליון דולר, מכרה החברה פטנטים לגוגל ■ בקרן גיזה, שהיתה בעלת מניות, לא ראו החזר על ההשקעה

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לוסיד
צילום מסך ממשחק של חברת לוסידצילום: ישראל הדרי

בשקט בשקט ומתחת לרדאר התקשורתי רכשה גוגל לפני כחצי שנה את הפטנטים של חברת לוסיד לוג’יקס הישראלית - כך נודע ל-TheMarker. הרכישה כללה רק את הטכנולוגיות של החברה, שהמוכרת בהן היא היכולת להאריך את משך הסוללה בסמארטפון - אך לא את העובדים והתחייבויות ללקוחות. סכום הרכישה אינו ידוע, ובחברה סירבו להתייחס לפרטים.

לוסיד היא חברה ותיקה יחסית, שעברה כבר כמה גלגולים. היא הוקמה ב-2005, ונחשבה לאורך שנים לאחת התקוות של תעשיית השבבים הישראלית. כמו כן, היא מחברות ההיי-טק הישראליות הראשונות שפנו עם מוצריהם לקהל הצרכני. השבב שפיתחה איפשר לגיימרים לנצל בו-זמנית כמה שבבי האצה גרפית של יצרניות שונות, כדי להביא את היכולות של המחשבים שברשותם עד הקצה.

ב-2010 נאלצה החברה לבצע שינוי של מודל הפיתוח. בעבר דווח כי בעקבות איתור של כמה באגים בשבב של החברה צנחו המכירות באופן ניכר - מסכום רבעוני של יותר מ-1.5 מיליון דולר לסכומים זניחים. כדי לקצר את זמן הפיתוח לגרסה חדשה, פנתה לוסיד לפיתוח תוכנה, ופיטרה את מהנדסי החומרה שהועסקו בה, כ-30 מתוך 50 העובדים בחברה.

לאחר מכן, ב-2012, זכתה החברה בכמה חוזים, בין השאר עם אינטל, פוג'יטסו ואסוס. בנוסף, הציגה החברה ב-2012 תוכנה שיועדה לשפר ביצועים גרפיים בטאבלטים ובסמארטפונים. ב-2013 לאחר שהחברה גייסה 40 מיליון דולר, בין היתר מהקרנות גיזה, ג’נסיס ואינטל קפיטל, נמכרו נכסיה ובעלי המניות שנשארו היו גיזה וקבוצת משקיעים נוספת.

שבבים
שבביםצילום: Bloomberg

באותה עת התמזגה לוסיד עם חברה בשם CellGuide. בעקבות המיזוג והרה-ארגון שעברה, גייסה החברה כ-3 מיליון דולר נוספים, כשהיא משווקת כחברה בעלת טכנולוגיה שיכולה להאריך את זמן הסוללה בסמארטפונים. מנכ"לית החברה מאז השינוי היא עדינה שור.

לפני כמה חודשים נחתם ההסכם בין גוגל ללוסיד להעברת כל הפטנטים של החברה לגוגל בתום תקופת ההתחייבויות של החברה ללקוחותיה. תקופה זו הסתיימה במארס 2018. במסגרת ההסכם עובדי לוסיד לא יועסקו בגוגל, וקרן גיזה - שהיתה בין בעלי המניות בחברה - לא זכתה להחזרים בגין העסקה. כעת חברת לוסיד למעשה ריקה מתוכן. בגוגל, בגיזה ובלוסיד לא הגיבו לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker