לפני הטיסה לירח: מיזם החללית הישראלית הראשונה מסתבך שוב

תביעה בגובה 4.3 מיליון שקל הוגשה נגד עמותת SpaceIL, יו"ר העמותה איש העסקים והמיליארדר מוריס קאהן והמנכ"ל לשעבר ערן פריבמן, בגין אי תשלום עמלות למגייסי תרומות

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
הדמיה של חללית ישראלית שעשויה להגיע לירח
החללית של SpaceIL. "הפרויקט נמצא כיום שלושה שבועות לפני הרכבת החללית" צילום: SpaceIL
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

בסמוך למועד השקת החללית הישראלית הראשונה שתטוס לירח, הוגשה תביעה כנגד עמותת SpaceILוראשיה, בהם המיליארדר מוריס קאהן, בטענה כי לא שילמו למגייסי תרומות עמלה.

תביעה בגובה 4.3 מיליון שקל הוגשה לפני כחודש נגד עמותת SpaceIL, יו"ר העמותה איש העסקים והמיליארדר מוריס קאהן והמנכ"ל לשעבר ערן פריבמן, בגין אי תשלום עמלות למגייסי תרומות כפי שהובטח להם. בתביעה, שהוגשה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, טוענים שרגא מקל וחברת שלומית ירקוני כי העמותה הפרה התחייבות לשלם למקל עמלה של 20% על כל תרומה שגייס לטובת הפרויקט, ולחברה 2% מסך התרומות שיגייס מקל.

SpaceIL היא עמותה ללא כוונת רווח, שהוקמה לפני שבע וחצי שנים על ידי שלושה מהנדסים - יריב בש, יהונתן ויינטראוב וכפיר דמרי, כדי להשתתף בתחרות שיזמה גוגל, בה יוענק פרס של 20 מיליון דולר לקבוצה הראשונה שתצליח להנחית חללית בלתי־מאוישת על הירח. כחלק מתנאי התחרות אותם הגדירה גוגל - כל קבוצה המשתתפת בתחרות צריכה להיות חברה פרטית שתבנה חללית, תשגר ותנחית אותה על הירח. כך קמה עמותת SpaceIL שביססה את עלות הפרויקט על תרומות מגופים פרטיים (תנאי התחרות אסרו על התערבות של מדינה והגבילו את התרומות מגוף ממשלתי ל-10% מסך התרומות, ר"ג). עד כה גייסה העמותה כ-60 מיליון דולר, וכדי להשלים אתהפרויקט עליה לגייס 20 מיליון דולר נוספים.

ב-2016 יצר מקל קשר עם איש עסקים אמריקאי בשם סטיבן גרנד, יזם נדל"ן ותורם נלהב למיזמים ישראלים, שבין היתר תרם רבות למכון ויצמן. מקל קבע פגישה כדי לשוחח על גיוס תרומה לפרויקט. לדברי מקל, לאחר שהודיע על כך לראשי העמותה, הם דרשו ממנו לקבוע להם פגישה עם גרנד, ומנעו ממנו להגיע אליה. מקל טוען כי לאחר מכן הם סירבו לשלם לו את העמלה המובטחת על תרומתו של גרנד לעמותה, בסך 5 מיליון דולר, וכי הם דרשו שיוכיח שאכן הוא זה שעמד מאחורי הגיוס.  

בין הראיות שמחזיק מקל ישנה תכתובת בין קאהן ופריבמן, שבה הם מתייחסים לפעילותו של מקל בקשר לקבלת התרומה, וכותבים: "אנו צריכים להגיע לפתרון מוסכם בהקדם עם שרגא בנושא העמלה, רצוי מאוד לפני שהתרומה ניתנת".

לאורך שנות פעילותה גדלה העמותה, וכיום היא מעסיקה 50 אנשים, מתוכם עשרה העוסקים בפיתוח וניהול מערכי לימוד. העמותה גם מפעילה 200 מתנדבים, העוסקים בפעילות חינוכית בבתי ספר בישראל.

הפרויקט נתקל בקשיים כלכליים

בנובמבר 2017 פרש קאהן מתפקידו כיו"ר העמותה, ובעקבות זאת התברר כי הפרויקט נתקל בקשיים כלכליים - וזוהי הסיבה לעזיבתו. במקביל עלו טענות כי ישנן בעיות בתוך העמותה ומספר עובדים שליוו את הפרויקט מתחילתו עזבו או הועזבו. בפברואר פרש גם פריבמן מתפקידו, ובמקומו מונה עידו ענתבי לתפקיד המנכ"ל. העמותה, שהגיעה לשלבי הגמר בתחרות של גוגל יחד עם שלוש קבוצות נוספות, הצליחה לבסוף לגייס את הכסף הדרוש, אך היא לא עמדה בתנאי התחרות לשגר את החללית עד למארס 2018 והתחרות בוטלה.

העמותה הצהירה כבר מתחילת דרכה כי גם אם לא תעמוד ביעדי התחרות - תמשיך לפתח את החללית ותשגר אותה. העמותה השיגה חוזה שיגור מול חברת ספייס אקס וכעת היא מחויבת לשגר את החללית עד לסוף 2018, ומגורמים המעורבים בפרויקט נמסר כי אי-עמידה בחוזה יעלה לעמותה הון רב. מחר (ג') אמורה העמותה להציג בראשונה את החללית בארוע שיתקיים במפעל מבת חלל של תעשייה האווירית, ולהכריז על מועד השיגור הרשמי. אם תעמוד ביעד - תהיה מדינת ישראל המדינה הרביעית שמשגרת חללית לירח לאחר ארה"ב, סין ורוסיה. 

מעמותת ספייס איי אל נמסר בתגובה: "טענות התובעים חסרות כל יסוד ויש בהן חוסר תום לב בולט. לצערנו, נראה כי התובעים מנסים לקבל עמלה ללא כל בסיס עובדתי ומשפטי ומבלי שעשו כל פעולה המזכה אותם בכך".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker