הפרויקט הישראלי של IBM: בדקנו, הפעם זה משהו לספר לנכדים

הגענו להתרשם במו אוזנינו מהפלא הלא האנושי. למחשב הודבק קול נשי, אז נדבר עליה, על דיבייטור, בלשון נקבה - גם כי היא חכמה כל כך ■ כשהיא התחילה לדבר חיוך גדול נמרח על פני

אמיתי זיו
אירוע הדגמה
אירוע הדגמה של פרויקט דבייטרצילום: אור קפלן
אמיתי זיו

IBM הציגה היום (ג') את Project Debater, בפרויקט בינה מלאכותית בן 6 שנים, במסגרתו פותח מחשב שיכול לטעון טיעונים קוהרנטים בשפת אדם, לשכנע, ואף להגיב לטיעונים סותרים - כל זאת במסגרת כללי ה"דיבייט".

הדיבייטר, שהודגם היום במשרדי IBM בגבעתיים, התמודד מול שני דיבייטרים אנושיים מנוסים. במסגרת ההדגמה ניתנו לו 15 דקות "ללמוד" את הנושא ולהכין הרצאה ראשונה באורך 4 דקות שמציגה את הסוגיה, הרצאה שנייה בתגובה לדברי המתמודד, גם היא באורך 4 דקות - ועוד דברי סיכום באורך 2 דקות.

הגענו להתרשם במו אוזנינו מהפלא הלא האנושי. למחשב הודבק קול נשי, אז נדבר עליה, על דיבייטור, בלשון נקבה - גם כי היא חכמה כל כך. כשהיא התחילה לדבר חיוך גדול נמרח על פני. היא הסבירה למה מעקב המונים מסוכן לאנושות, איך הוא פוגע בזכויות יסוד ובזכויות חוקתיות ומדוע הוא לא תורם למאבק בטרור העולמי - אולי אפילו להפך. היא לא רק הציגה את הנושא, סקרה את המחקרים בתחום וסיכמה את הטיעונים, אלא גם התבדחה לאורך הדרך, וזה אפילו לא היה מביך. דיבייטר הצליחה לחדש בטיעוניה גם עבור מי שמכיר את הנושא, ואף לשכנע חלק מהנוכחים באולם בצדקתה.

כמי שעוקב אחרי העולם הטכנולוגי כבר עשור - ואולי לאורך השנים הפכתי קצת אדיש  לבאזז ולהבטחות - הבנתי די מהר שהפעם זה שונה - זה משהו לספר לנכדים. הייתי בחדר שבו הוצג הדבר הזה. פרויקט דיבייטר הוא מיזם ענק, פורץ דרך ומרשים. עשרות אנשים עמלו רק על זה במשך 6 שנים, והכל בהובלה ישראלית. 30 מאמרים אקדמיים יצאו מזה. דיבייטר ייכנס לדפי ההיסטוריה של הטכנולוגיה יחד עם דיפ בלו, שהביס את קספרוב ב-1997 ואלפא גו שניצח את אלוף העולם בגו, לי סדול, ב-2016. במובנים מסוימים הוא אפילו יותר מרשים - בגלל האופי הפתוח יחסית של פורמט הדיבייט.

דיבייטר הוא (היא) קפיצת דרך בהבנת שפה טבעית, ובשימוש חכם בשפה על ידי מחשב. אפשר להניח שכפי שקורה כשמושקת כל טכנולוגיה, יהיו גם תחזיות דיסטופיות על קץ האנושות או אובדן מקומות עבודה, ויכול להיות שהן גם נכונות באופן חלקי לפחות. למשל, עורכי המחקר אמרו שאין מניעה שהדיבייטור יכתוב טור דעה בעיתון (המממ). אולי הוא גם יכול להחליף חלק מעורכי הדין. אבל כמו בכל טכנולוגיה, ייתכנו גם יישומים חיוביים וחיוביים מאוד, שכעת עוד מוקדם להעריך מה הם יהיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker