כמה כסף משקיעים האנג'לים בחברות הסטארט-אפ?

דו"ח חדש מספק הצצה לסוגי החברות והסכומים שמשקיעים האנג'לים בחברות סטארט-אפ בשלבי ה-Seed

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

בשנתיים האחרונות הולכת ומתגבשת ההכרה שמשהו השתנה עם קבוצת המשקיעים הפרטיים - אנג'לים. לפני עשור בתקופת בועת הדוט.קום תמהיל האנג'לים היה שונה לגמרי. אז הרבה מאוד פיננסריים ובעלי מקצועות חופשיים עם כיסים עמוקים השקיעו בחברות סטארט-אפ שגוועו ושרפו מיליוני דולרים. קבלנים, יהלומנים, עורכי דין ורואי חשבון מימנו אלפי חברות בעמק הסיליקון וישראל מבלי שיש להם יכולת להעניק ערך מוסף מלבד הזרקת הכסף.

פירמת עורכי הדין האמריקאית Fenwick & West - הנחשבת לאחת מחברות עורכי דין המובילות בעמק הסיליקון, ידועה בסקרים העונתיים שהיא מבצעת לגבי מצב תעשיית הון סיכון והסטארט-אפים האמריקאית. בדו"ח חדש שפירסמה בסוף השבוע היא נדרשה לעניין האנג'לים וחקרה אותו לעומק. בדו"ח בדקה פירמת עורכי הדין לעומק 52 חברות אינטרנט, ניו מדיה ותוכנה שגייסו כסף מאנג'לים בעמק הסיליקון וסיאטל במהלך 2010.

יאיר גולדפינגרצילום: תומר אפלבאום

בפנוויק אנד ווסט גורסים בפתיחת הדו"ח כי בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי במימון של חברות טכנולוגיה על ידי אנג'לים. אחת הסיבות לכך שאנג'לים מתאימים יותר להשקעות בחברות אינטרנט וניו מדיה בתחילת דרכן נובעת מכך שפיתוח מוצרים בתחומים אלה עד להגעה לשוק דורש פחות מימון ופחות משאבים, מה שמתאים לאנג'לים. בנוסף, האנג'לים השתנו. בשנים האחרונות גדל דור של אנג'לים שבעצמו היה יזם וכעת יש לו יכולת להעניק מימון ועצות מקצועיות.

פעם הבון טון היה לגייס כסף בתחילת דרך מהטריפל FFF - Friends, Family & Fools. זה לא השתנה מלבד ה-Fools שפינו את מקומם לאנג'לים מקצועיים שפועלים לבד או במסגרת מיקרו קרנות.

בתעשיית הון סיכון מיהרו לפנות את הדרך לאנג'לים בהשקעות בשלב ה-Seed (חברות צעירות). היטב לבטא זאת דניאל כהן, שותף בקרן הון סיכון ג'מיני, בפאנל שעסק במודלים אלטרנטיביים להון סיכון בכנס האינטרנט של TheMarker. "אני חושב שכל המיזמים האחרים להשקעות בחברות סטארט-אפ, שעובדים לפי מודלים אחרים ומשקיעים בשלב ה-Pre -Seed וה-Seed הם הדבר הטוב ביותר שקרה לנו. הם מספקים הון ראשוני, כך שהעובדה, שאנג'לים משקיעים סכומים ראשונים Seed זה דבר מצוין. הם עושים ולידציה לחברות. הדיל-פלואו שאני מקבל בתור קרן הוא איכותי יותר. הם מסננים לי את החברות".

המשבר בתעשיית הון סיכון והקושי לגייס כספים ממוסדיים בארה"ב ובישראל מוביל לכך שבקרנות מעדיפים להתמקד בהשקעות בסבבים A, B ו-C. לא שהם יצאו לגמרי ממשחק השקעות Seed. אבל אם פעם זירת השקעות Seed היתה שייכת אך ורק להם - כיום זאת לא תמונת המצב.

גיגי לוי

ישראל היא בדרך כלל תמונת ראי של המצב בארה"ב. ואכן בשנתיים האחרונות הולכות ומתפתחות תופעות דומות. יותר אנג'לים מקצועיים מלווים כיום חברות סטארט-אפ. מדובר באנג'לים כמו טל ברנוח, זוהר גילון, גיא גמזו, גיגי לוי, סול קליין, יאיר גולדפינגר, ירון גלאי, עופר אדלר, אביחי ניסנבוים, יניב גולן, אילון תירוש, רמי ליפמן, סם סומך, עודד פדרבוש, יוסי ורדי, ג'ף פולבר ואחרים נוספים. ישנן קבוצות אנג'לים שהקימו בשנה האחרונה מיקרו קרנות יעודיות כמו קימה ונצ'רס, לול ונצ'רס, ווקיקס, אפטר דוקס, סטארט-אפ פקטורי (יתיר) ו-The Time.

אישורו של חוק אנג'לים בספר החוקים של הכנס (תיקון בפקודת מס הכנסה, הקובע כי השקעה של משקיע פרטי בהיקף של 25 אלף שקל עד 10 מיליון שקל בחברת היי-טק, המשלמת לפחות 70% ממשכורות עובדיה בישראל, תיחשב כבר במועד ההשקעה כהפסד מס, שאותו יוכל המשקיע לקזז נגד רווחי הון אחרים) ימשיך את המגמה שכבר עכשיו רואים אותה ביתר שאת. יותר אנג'לים ממלאים את תפקידם של קרנות הון סיכון בשלבים ראשונים. ולא רק זאת, אלא שגם לצד המימון מסייעים ליזמים בעבודה מקצועית. זאת גם הסיבה שבארה"ב הולכות ופורחות תוכניות וחממות סטארט-אפים במודל שכזה. מלבד Y Combinatory הידועה, חממת הסטארט-אפים של עמק הסיליקון, מדובר ב- Betaworks, TechStars ו-Seed Camp.

באילו חברות משקיעים אנג'לים?

אינטרנט ודיגיטל - 71%
תוכנה - 29%

מה הרקע של המשקיעים?

קרנות Seed - כ-43%
אנג'לים מקצועיים - 31%
קרנות הון סיכון - 26%

סוג המימון

מניות מועדפות - 69%
אג"ח הניתן להמרה - 31%

היקף השקעה ממוצע אצל משקיעים שהשקיעו לפחות 100 אלף דולר

קרנות Seed - כ-392 אלף דולר
אנג'לים מקצועיים - 310 אלף דולר
קרנות הון סיכון - 591 אלף דולר

אג"ח להמרה

קרנות Seed - כ-140 אלף דולר
אנג'לים מקצועיים - 182 אלף דולר
קרנות הון סיכון - 290 אלף דולר

שווי הגיוסים (לפני הכסף) בהשקעות אנג'לים (Seed) במניות מועדפות

חברות אינטרנט וניו מדיה - 3.4 מיליון דולר
תוכנה - 2.7 מיליון דולר