מה יותר מעצבן מרובוט? מחשב שמתווכח אתכם

יבמ הציגה בינה מלאכותית בעלת כישורים רטוריים שמתמודדת מול בני אדם בדיבייט ■ הפרויקט פותח על ידי צוות מחקר של החברה בישראל

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדיבייטר של יבמ
הדיבייטר של יבמצילום: Eric Risberg/אי־פי

חברת המחשבים יבמ ערכה עימות דִיבֵּייט (מַעֲמָת) בין מחשב לבין שני בני אדם, בשעה שהציגה בראשונה טכנולוגיית אינטליגנציה מלאכותית אותה היא מפתחת זה יותר מחמש שנים. החברה השיקה את פרויקט דיבייטר בסן פרנסיסקו ביום שני. המחשב התבקש לטעון בזכות חקר החלל בסבסוד ממשלתי — נושא שלא למד קודם לכן. המחשב הציג את טיעוניו בלהט, ונכשל רק פעמים ספורות בנימוקיו.

"סבסוד חקר החלל משול להשקעה בצמיגים מאיכות טובה", טענה המערכת הממוחשבת בקול נשי שגולם על ידי מכונה שגובהה כמטר וחצי, וצורתה מלבנית שעל צדדיה מותקנים מסכי טלוויזיה. מחקר כזה יעשיר את המחשבה האנושית, ישמש השראה לצעירים ויהיה "השקעה משתלמת", אמר המחשב והדגיש כי חשיבותה גדולה אף יותר מהשקעה בכבישים, בבתי ספר ואפילו בבריאות הציבור.

המחשב הציג את טיעון הפתיחה שלו בנתונים ששאב ממאגר המידע העצום שלו ממקורות שונים, בהם עיתונים וכתבי עת. לאחר מכן הקשיב לטיעון הנגד של של הדיבייטר המקצועי האנושי שהוצב מולו, והפריך אותה במשך ארבע דקות.

צוות מחקר של יבמ הפועל בישראל החל לפתח את הפרויקט זמן קצר אחרי שמחשב ווטסון של יבמ הביס שני בני אדם בחידון Jeopardy ב-2011.

במקום לסרוק מאגר נתונים עצום בחיפוש אחר פיסות מידע, הפרויקט הנוכחי של יבמ מתבסס על יכולות מורכבות יותר של אינטליגנציה מלאכותית. אלגוריתמים של מנועי חיפוש בשימוש גוגל ובינג של מיקרוסופט משתמשים בטכנולוגיה דומה כדי לעבד ולסכם תוכן כתוב ולחבר טקסטים חדשים. עוזרים קוליים, דוגמת אלקסה של אמזון, מתבססים על הבנת הנשמע כדי לענות על שאלות שמציבים בני אדם. גוגל הציגה באחרונה עוזרת קולית דומה להדהים לקול אנושי, שיכולה להתקשר למספרות ולמסעדות כדי להזמין שולחנות ולקבוע תורים.

ואולם יבמ פורצת דרך, לדבריה, ביצירת מערכת שמתמודדת עם פעולות אנושיות מורכבות יותר של שיח וניתוח, והאופן שבו הם משמשים כדי לדון בשאלות גדולות שהתשובות עליהן אינן תמיד ברורות.

"כללי העימות מוגבלים הרבה פחות מכללים של משחקי לוח", אומרת ד"ר רנית אהרונוב, מנהלת פרויקט דיבייטר.

כמצופה, המכונה טובה יותר מבני אדם בשליפת מספרים ופרטים המאששים ראיות. בנוסף, היא מסוגלת להתמקד במרכיבים הבולטים בטיעון, ואפילו להתבדח על חשבון עצמה וללגלג על היותה מחשב.

ד"ר נעם סלונים וד"ר רנית אהרונוב
ד"ר נעם סלונים וד"ר רנית אהרונובצילום: Eric Risberg/אי־פי

אולם הדבר גובל בחוסר טאקט לעתים, אומרים חוקרים. לפעמים הבדיחות לא מוצלחות. בדיבייט ביום שני, כמה מהמקורות שציטטה — דוגמת פקיד גרמני ושייח ערבי — לא נראו ממש רלוונטיים לעניין.

"בני אדם נוטים להצטיין בשימוש בשפה יותר אקספרסיבית, יותר מקורית", אומר דריו גיל, סגן נשיא יבמ לענייני חקר אינטלגנציה מלאכותית, "הם משתמשים בניסיון האישי שלהם ככלי להמחיש את דבריהם. המכונה לא חיה בעולם האמיתי ואין לה חיים שעליהם היא יכולה לבסס את דבריה.

אין כרגע תוכנית להפוך את פרויקט דיבייטר למוצר מסחרי, אולם גיל ציין שהפרויקט יוכל לשמש בעתיד עורכי דין ובעלי מקצועות אחרים ולסייע להם לקבל החלטות מושכלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker