הוויזה החדשה שתקל על היי-טקיסטים ישראלים לפתוח חברה בארה"ב

ועדת הפנים אישרה את התקנות לוויזה מסוג B-5, המוענקת לאמריקאים המבקשים לעבוד בישראל ■ בכך מתמלאת דרישת ההדדיות שמאפשרת מתן ויזה E-2 לישראלים המעוניינים לעבוד בארה"ב

אלירן רובין
אלירן רובין
עמדת דרכונים
צילום: תומר אפלבאום
אלירן רובין
אלירן רובין

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (ג') את התקנות לאשרת עבודה לעובדים אמריקאים בחברות ישראליות על בסיס השקעה. כלומר, במידה וגוף אמריקאי השקיע בחברה ישראלית, ויש כוונה להעסיק בו עובד אמריקאי – כעת תינתן האפשרות לעשות זאת גם ללא ויזת מומחה, בהליך מקוצר וללא הגבלה בזמן. בכך מתמלאת דרישת ההדדיות שמאפשרת מתן ויזה לישראלים המעוניינים לעבוד בארה"בבתנאים דומים. מדובר באשרת עבודה מסוג E-2.

"עד כה, ישראלים שרצו לקבל אשרה עבודה בארה"ב, גם לצורך פתיחת עסק, נאלצו לעמוד בתנאי סף מחמירים כגון הוכחת ידע ייחודי, הישגים יוצאי דופן, ותק תעסוקתי או דרישה מהמבקש להוכיח כי בעבר כבר ביצע סחר ממשי בין המדינות", מסביר עו"ד צבי קן-תור, מומחה להצבת עובדים בחו"ל ולדיני הגירה. "כעת קבלת האשרה מותנית בעיקר בכך שמבקשה יוכיח שהוא מעמיד לרשות העסק שיפתח הון עצמי בסכום מספק כדי להבטיח את מימון העסקתו בתקופת ההקמה, וכן שהעסק ייצור מקומות עבודה לאזרחים אמריקאים", אמר.

שאר החברות והסטארט-אפים הפועלים בארה"ב עושים זאת לעתים בעזרת אזרחות כפולה של חלק מאנשי הצוות, או גרין קארד. קן-תור טוען כי בין כל אלה שזוכים להקים חברה בארה"ב יש לא מעט שמתקשים בקבלת האשרות – והאפשרות לזכות באשרה מסוגE-2  תקל משמעותית על רבים.

סוגי האשרות לארה"ב

מדובר באישור סעיפים שנולדו עוד ב–2012, אז חתם נשיא ארה"ב דאז, ברק אובמה, על הכללתה של ישראל בקבוצת המדינות הזכאיות לאשרה זו (E-2) אך הדבר התעכב.

למעשה כבר בינואר 2017 הממשלה אישרה את התקנות ההדדיות עם ארה"ב  המאפשרות קבלת אשרת E-2 לישראלים שמעוניינים לעבוד בארה"ב ומסוג B-5  לאמריקאים שירצו לעבוד בישראל (אשרת עבודה על בסיס השקעה בישראל). ואולם היות שבישראל לא היה קיים מסלול של מתן אשרת עבודה לאזרח זר על בסיס השקעה, היה צריך לתקן שורה של תקנות, שוועדת הפנים של הכנסת נדרשה לאשרן.

לדברי קן-תור, הצפי למועד בו הישראלים יוכלו להתחיל להגיש בקשות לקבלת האשרה הוא תוך מספר חודשים בודדים, לאחר שהרשויות בארה"ב יתנו אישור סופי כי נוסח התקנות הישראליות מקיים את דרישת ההדדיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker