רובוטים - לא מה שחשבתם: המהפכה הבאה בתחום התוכנה כבר כאן

הדבר הבא בעולם התוכנה הוא רובוטים שיעשו את העבודה הביורוקרטית במקום בני האדם ■ הרובוטים האלה יכולים גם להציע דרכים לייעל את תהליך העבודה

ינאי אורון
ינאי אורון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובוט במשרדי סופטבנק בטוקיו
ינאי אורון
ינאי אורון

נבואות הזעם על החלפת עובדים רבים ברחבי העולם על ידי רובוטים, מכונות חכמות וישויות בעלות אינטיליגנציה מלאכותית (AI) הפכו לפופולריות יותר ויותר בשנים האחרונות. נהגי המוניות, האוטובוסים והמשאיות עוקבים בדריכות אחרי התפתחויות בתחום הרכבים האוטונומיים, סוכני ביטוח ואנשי מכירות מתחרים כבר היום בבוטים ותוכנות מתוחכמות המתיימרות לספק את סל השירותים אותו הם מספקים, ואפילו עולם עורכי הדין, אשר נתפס לעתים קרובות כמסורתי ורחוק יחסית מתעשיית ההייטק, עובר בימים אלה מהפכה שקטה בה מערכות תוכנה מחליפות שעות עבודה יקרות של עורכי דין.

תחום הרובוטיזציה ואוטומציה של תהליכים (RPA - Robotic Process Automation) נמצא בתנופה אדירה בשנים האחרונות. על פי נתונים מהשנים האחרונות, כשליש מהחברות המסחריות והתעשייתיות בעולם נהנות מחלוקת עבודה כלשהי בין מערכות ממוחשבות לבין עובדיהן. ההתקדמות המהירה בתחום מביאה גם התעוררות עסקית, והתעניינות גוברת והולכת של לקוחות לצד משקיעי הון סיכון שמתחילים להבין את הפוטנציאל העסקי הגלום בתעשייה זו.

שלושה עובדים במחיר אחד

בחינה מעמיקה מהשנים האחרונות, של כמה מחברות הביטוח הגדולות בארה"ב התייחסה לחלוקת הזמן והפעילות של עובדים במהלך יום עבודה ממוצע. בניקוי רעשי הרקע (כמו גלישה לרשתות חברתיות, סידורים פרטיים וקריאת חדשות), עלתה תמונה עגומה לפיה עובדים רבים במערך שירות הלקוחות של החברה, המנהל אינטרקציה עם עשרות אלפי לקוחות ביום, מבזבזים כ-40% מזמן העבודה שלהם בביצוע פעולות סיזיפיות ופשוטות יחסית, אשר חוזרות על עצמן כמעט בכל שיחה - מילוי פרטי הלקוח הפונה, וידוא ואימות פרטי הזיהוי שלו, הזנת טופסי טיפול בבקשה ולאחר מכן מילוי דו"ח שיחה והעברתו למנגנון בירוקרטי נוסף של תהליכי היזון חוזר ושימור הקשר עם הלקוח.

בדיוק עבור מצבים אלה, המוכרים כל כך למיליוני לקוחות ומאות אלפי חברות מסביב לעולם, נועד תחום ה-RPA. תחום זה מתייחס למגוון רחב של תוכנות חכמות, מבוססות כולן על מערכות בינה מלאכותית (AI) ויכולת למידה ממוחשבת מתקדמת עבור טיפול במשימות שמבוצעות כיום על ידי בני אדם. עם תחילת ההתממשקות למערכת RPA, מותקנת תוכנה על מחשבו של העובד ודרכו היא מתחברת לכלל המערכות הארגוניות עמן הוא מתקשר. ההתממשקות עם התוכנות הארגוניות הקיימות מתבצעת בדרכים שונות, כולל קריאות תוכנה. אך פעמים רבות מתבצעות דרך הממשק הגרפי, בדיוק כמו בן אדם, מה שהופך את האינטגרציה לפשוטה וזריזה מאוד.

לכל מערכת RPA יש "סטודיו" (כלי לפיתוח ועריכה של תהליכים אוטומטיים). ישנם מקרים בהם התוכנה מחליפה לגמרי את העובד, אך ברוב המקרים יש עבודה משותפת שבעת ביצוע פעולות מסויימות או החלטה של העובד, יכניסו את התוכנה לפעולה ויבצעו מגוון פעולות בצורה עצמאית. למשל, בזמן שלקוח מבקש הלוואה, יכול הפקיד להפעיל את הרובוט שיבדוק במגוון מערכות פנים ארגוניות וחיצוניות כמו מאגרי מידע אינטרנטים, מידע לגבי הלקוח בזמן השיחה.

בעתיד הקרוב, גם את ההחלטה איזה תהליכים יש להפוך לאוטומטים תקח התוכנה - בשלב הראשון התוכנה תלמד את שגרת יומו של העובד, ובעיקר את הפעולות אותן היא מזהה כחוזרות על עצמן באופן הבולט ביותר - פתיחת דו"ח שיחה עם לקוח, מילוי ידני של טפסים בירוקרטיים שונים ועוד. כך, בהליך הדרגתי ומנוהל בזהירות, תתחיל המערכת לבצע חלק מהפעולות בעצמה, ולייעל את זמני ותהליכי העבודה. כל רובוט תוכנה מסוגל להיכנס לסביבת הארגון כעובד מן המניין, לתעד, לעדכן, למשוך ולהעביר מידע. בשלב הבא הרובוטים יסיימו 'ללמוד' את עבודת הארגון, ויתחילו להציע הצעות לייעול זמן העובד, כולל ביצוע חלק ממשימותיו באופן ישיר. כבר היום, כל רובוט תוכנה מסוג זה מסוגל לעשות את עבודתם של 5-3 עובדים בשקלול משך הזמן והיעילות.

השימוש במערכות RPA לא דורש שום יכולת טכנית ממשתמש הקצה. כך המערכת מאפשרת לצוותים לא טכניים ללמוד לעבוד עם המערכת ללא מעורבות אנשי IT. כדי להתמודד עם החשש מפני אפוקליפסה רובוטית והשתלטות עוינת של המערכת על כלל מחשבי החברה - הארגון נמצא בשליטה מלאה על כלל הישומים ועל הגדרת מידת האוטומטיזציה, וקיימים מנגנוני ביטחון ואבטחה רבים אשר מונעים מהתוכנה לבצע פעולות שאינה אמורה לעשות. מחיר רובוט תוכנה מסוג זה נע כיום בין 10,000-5,000 דולר, ויכול להיות מוטמע תוך שבועות ספורים, מה שמביא להחזר השקעה גבוה שאת תוצאותיו ניתן לראות תוך זמן קצר.

תגובת השוק והזווית הישראלית

ככל ששוק ה-RPA מתבגר, אנו רואים יותר ויותר חברות המטמיעות את שירותיו. דוגמא בולטת לכך ניתן לראות בהודעתה של ענקית התוכנה האמריקאית Appian על שיתוף פעולה חדש עם חברת טכנולוגיות ה-RPA הבריטית Blue Prism בתחילת 2017. בחודש מרץ האחרון, הודיעה חברת UiPath -שעוסקת בתחום - על גיוס 153 מיליון דולר לפי שווי של למעלה ממיליארד דולר, במסגרת סבב הגיוס השלישי בלבד של החברה. בנוסף, מאז תחילת 2018 חברות סטארט-אפ נוספות המפתחות טכנולוגיות RPA גייסו למעלה מ-300 מיליון דולר.

כמו כמעט בכל תחום אחר, גם חברות ישראליות רבות מעורבות בעולם ה-RPA ההולך וצומח. לאחרונה, הודיעה ענקית התוכנה הגרמנית Software AG על שיתוף פעולה רחב היקף עם חברת Kryon הנחשבת לחברה הישראלית המובילה בתחום ה-RPA.

בהודעה לתקשורת שפרסמו החברות אחרי החתימה על הסכם שיתוף הפעולה, ציין מנהל הטכנולוגיה של AG כי הטמעת המערכת של Kryon תוסיף ללקוחות בית התוכנה "כוח עבודה וירטואלי משמעותי", אשר צפוי לשפר את ביצועי עובדיהן ולאפשר לעובדים לעסוק בנושאי הליבה של עבודתם, במקום בבזבוז זמן יקר על משימות בירוקרטיות וסיזיפיות אשר חוזרות על עצמן עשרות פעמים ביום.

נראה כי מערכת היחסים בין בני אדם ורובוטים מתפתחת במהירות. בתוך כך, חשוב לזכור כי למרות המהפכה שעתידה להגיע למקום העבודה, לא מדובר בהעדפה או דחיקה של האדם על ידי התוכנה. RPA מאפשר עבודה משותפת בין האדם לרובוט, בתהליך שבו הרובוט משמש כמיקור חוץ ומאפשר לעובדים להתמקד בעבודות המצריכות חשיבה יצירתית.

מבט קדימה

בעוד אנליסטים מעריכים כי שיעור הצמיחה של שוק ה-RPA יגדל בכ-40%-50%, מנקודת המבט של המשקיעים, הוא אף עשוי לעקוף את התחזיות. RPA הופך להיות אחת הדרכים המרכזיות ליישום טכנולגיות AI בתאגידים, מה שמוביל לציפייה בגידול גיוס ההון, וכן להופעת מיזוגים ורכישות בתחום במהלך 2018. המגמה הזו מאפשרת למשקיעים להתחיל להיפתח ולבצע השקעות בחברות הפועלות בתחום, והביאה גם אותנו בקרן ורטקס לבצע את ההשקעה הראשונה בארץ בחברה המפתחת טכנולוגיית RPA, מהלך אשר להערכתנו צפוי להניב הצלחה משמעותית כבר בשנים הקרובות.

הכותב הוא שותף כללי בקרן ההון סיכון Vertex Ventures ומשקיע בחברת Kryon

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker