אלירן רובין
אלירן רובין

בסטארט-אפ הישראלי סייסנס חושבים שכבר יודעים מי תזכה במונדיאל שנפתח הערב. החברה, שעוסקת בניתוח מידע למטרות גיבוש תובנות עסקיות (BI), ביצעה ניתוח אנליטי על בסיס מידע היסטורי מטורניר גביע העולם (בשנים 2014-1930), ושילבה נתונים ממשחקי המוקדמות של המונדיאל הנוכחי - כדי לחזות מי תהיה הזוכה בטורניר השנה. 

לפני הכל - הזוכה לפי סייסנס תהיה גרמניה. לכאורה לא מדובר בהפתעה גדולה, משום שאכן מדובר, על הנייר, באחת הנבחרות הכשרוניות והמנוסות המגיעות לטורניר. עם זאת, בסייסנס אומרים: "אנחנו בוחנים ברמת מובהקות סטטיסטית - ולא מהמרים". 

המודל, הם מסבירים, לוקח בחשבון פרמטרים שונים, ובין היתר את ביצועי הקבוצות במוקדמות (Performance), את ההיסטוריה של הנבחרות ב-100 השנים האחרונות (Heritage), קבוצות חדשות (Newcomer Factor), אפקט האירוח (Hosting factor), האלמט האזורי וכמובן מבנה הטורניר - שמכתיב  מי ישחק נגד מי בכל 4 שנים – בהתאם להגרלת הבתים הקריטית. לדוגמא לפי מבנה הבתים בטורניר הנוכחי, נראה כי ברזיל וגרמניה יכולות להיפגש רק במשחק הגמר, מה שמשפיע על הסיכויים של יתר הקבוצות, כך הבהירו בחברה. 

הטכנולוגיה של סייסנס מאפשרת מיפוי נתונים דינמי, שמספק ניתוח וכימות של סוגי נתונים מגוונים והבנת של הקשרים ההדדיים ביניהם. את הניתוח המלא עם פירוט הקריטריונים ניתן למצוא באתר החברה. מבדיקת הקשרים והכנסת פרמטרים שונים נמצא כי ארבעת המקומות הראשונים בטורניר שייכים לספרד, פורטוגל, ברזיל וגרמניה. כאמור, המנצחת הגדולה על פי התחזית שהתקבלה היא נבחרת גרמניה עם 88% אחוזי ניתחום במשחקים. 

בנוסף, לשיטתה של סייסנס ניתוח זהות הנבחרות המנצחות אל מול היבשת שבה נערכו המשחקים, מגלה כי גם הפעם לנבחרות האירופיות יש סיכויי זכייה גדולים יותר. העובדה שהמשחקים מתקיימים באירופה/אסיה פוגעת בסיכויי הנבחרות הדרום אמריקאיות להצליח. פקטור משפיע נוסף, אם כי טריוויאלי אולי, הוא מספר השחקנים המשחקים בליגות אירופיות.

עוד ציינו בסייסנס כי הניתוח שערכו מראה כי הקבוצה ככלל יותר חשובה מכל אחד מהשחקנים. "הורדנו שחקן ספציפי מהמשוואה - וראינו שזה לא משפיע על המודל הסטטיסטי", הבהירו. גם כאן, כנראה שיש מקרים יוצאים מהכלל, וקשה יהיה לדמיין למשל את נבחרת מצרים מצליחה ללא הכוכב מוחמד סלאח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker