"יותר חברות מגייסות חוב - וזה מעיד על בגרות ההיי-טק הישראלי"

ויולה קרדיט, זרוע האשראי של קרן ויולה, ביצעה בשנה האחרונה עסקות מימון לחברות טכנולוגיה בסך כ-90 מיליון דולר ■ עידו ויגדור, שותף בוויולה קרדיט: "המגמה הבולטת מארה"ב הגיעה לישראל"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צוות השהשקעות של ויולה קרדיט. מימין: רותי שמחה, אורי גלאי, אסף ורהפט, עידו ויגדור ותימור ארבל-סדרס
צוות השהשקעות של ויולה קרדיט. מימין: רותי שמחה, אורי גלאי, אסף ורהפט, עידו ויגדור ותימור ארבל-סדרסצילום: תמוז רחמן

סימנים לבגרותו של ההיי-טק הישראלי נחשפים באחרונה, בין היתר, בגיוון ערוצי המימון שאליהם פונות חברות טכנולוגיה. לצד גיוסי ההון הגדלים, התרחב בשנים האחרונות גם אפיק גיוסי החוב. גם המדינה, דרך רשות החדשנות, מקדמת את הנושא.

כחלק מצמיחת הענף מציינים בקרן ויולה קרדיט, המתמחה באשראי לחברות בצמיחה, כי בשנה האחרונה ביצעה הקרן עסקות מימון לחברות טכנולוגיה בסך כ-330 מיליון שקל (כ-90 מיליון דולר). בקרן ציינו כי זהו גידול לעומת שנה שעברה, אם כי סירבו למסור את השיעור המדויק.

מדובר בעסקות אשראי שרובן נועדו למימון המשך הצמיחה של חברות טכנולוגיה בעלות פעילות גלובלית, שחוות קצב גידול מהיר בפעילות המכירה והשיווק. מדובר על אשראי במבנה המותאם לצורכי ויכולות החברות, כאשר הריבית עבור כלי המימון האלה נעה בין 5% ל-11%.

תחומי הפעילות של החברות שהשתמשו באשראי לצמיחה מגוון, וכולל חברות פינטק, ביג דאטה ו-e-Commerce. בין החברות ניתן למנות את Global-e, המתמחה בפתרונות שילוח ולוקליזציה של מסחר מקוון, שהשלימה באחרונה גיוס הון של 20 מיליון דולר; ו-Behalf, המספקת פתרונות אשראי לעסקים קטנים בארה"ב, שמוענקים על ידה בזכות אותם קווי אשראי.

כמו כן, ויולה השקיעה בחברת הפינטק Zeek, שמספקת פלטפורמה להפצת מטבעות קמעונאים (גיפט קארדס) ללקוחות קצה. פגאיה (Pagaya), המספקת פתרונות טכנולוגיים לניהול השקעות עבור משקיעים מוסדיים בתחום המסחר בהלוואות מקוונות, גייסה לפני שלושה חודשים חוב בהיקף של כ-100 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים, בהובלת סיטי בנק.

"היקף הפעילות מעיד על בגרות ההיי-טק הישראלי", אומר עידו ויגדור, שותף בוויולה קרדיט. "יותר ויותר חברות בוחרות בפתרונות אשראי שמאפשרים להן לצמוח, תוך דחייה של סבבי גיוס הון ומקסום שווי החברה ליזמים. המגמה, שבשנים האחרונות בולטת מאוד בארה"ב ובעולם, תופסת גם מקום משמעותי באפיקי המימון שבוחנות החברות הישראליות.

"קצב הצמיחה של חברות אלה מהיר יותר מבעבר, מה שמאפשר להן לעמוד בהחזרי חוב בזמן יחסית קצר ולממן את האלמנטים הדרושים להן לשלבי הצמיחה הבאים ובעיקרם גיוס עובדים, הרחבת צוות הפיתוח וערוצי המכירה והשיווק בחו"ל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker